Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

روسیه تا پاییز موشک‌های قاره‌پیمای «سارمت» با قابلیت هسته‌ای را مستقر می‌کند

موشک سارمت روسیه
موشک سارمت روسیه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روسیه روز شنبه ۲۳ آوریل (۳ اردیبهشت) اعلام کرد قصد دارد تا پاییز امسال موشک‌های قاره پیمای «سارمت» را که به تازگی آزمایش شده است مستقر کند. این موشک‌ها قادر به انجام حملات هسته‌ای علیه ایالات متحده آمریکا هستند.

آگهی

روسیه روز شنبه ۲۳ آوریل (۳ اردیبهشت) اعلام کرد قصد دارد تا پاییز امسال موشک‌های قاره پیمای «سارمت» را که به تازگی آزمایش شده است مستقر کند. این موشک‌ها قادر به انجام حملات هسته‌ای علیه ایالات متحده آمریکا هستند.

طبق گزارش رویترز، دیمیتری روگوزین، رئیس آژانس فضایی روسکوسموس اعلام کرد که استقرار این موشک‌ها هدفی بلندپروازانه است چراکه روسیه نخستین پرتاب آزمایشی خود را در روز چهارشنبه گذشته انجام داد و کارشناسان نظامی غربی می‌گویند که قبل از استقرار موشک به آزمایش‌های بیشتری نیاز است.

موشک‌های «سارمت» قادر به حمل ۱۰ یا تعداد بیشتری کلاهک هسته‌ای هستند و می‌توانند اهدافی را در هزاران مایل دورتر در ایالات متحده یا اروپا هدف قرار دهند.

طبق گزارش رویترز، آزمایش چهارشنبه گذشته پس از سال‌های تاخیر که به دلیل کمبود بودجه و مسائل فنی رخ داده بود، نشان دهنده قدرت‌نمایی روسیه در زمانی است که جنگ در اوکراین تنش‌ها را با ایالات متحده و متحدانش به بالاترین سطح رسانده است.

روگوزین در گفت‌وگو با تلویزیون دولتی روسیه گفت که این موشک‌ها در واحدی در منطقه کراسنویارسک سیبری در حدود ۳ هزار کیلومتری شرق مسکو مستقر خواهند شد.

وی افزود: «این موشک‌ها در همان سیلوهایی قرار می‌گیرند که موشک‌های وایوودا متعلق به دوران شوروی قرار دارند و با آن‌ها جایگزین می‌شوند، چیزی که باعث صرفه‌جویی عظیمی در منابع و زمان می‌شود.»

وی تصریح کرد که پرتاب این «ابر سلاح» یک رویداد تاریخی بود که امنیت فرزندان و نوه‌های روسیه را برای ۳۰ تا ۴۰ سال آینده تضمین می‌کند.

نگرانی غرب درباره خطر جنگ هسته‌ای از زمانی که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به اوکراین حمله کرده افزایش یافته است. رئیس جمهوری روسیه در روزهای آغازین حمله به اوکراین به وزارت دفاع این کشور دستور داده بود تا نیروهای بازدارنده هسته‌ای در حالت آماده‌باش قرار گیرند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل ماه گذشته گفته بود: «چشم‌انداز درگیری هسته‌ای که زمانی غیرقابل تصور بود، اکنون به محدوده احتمالی بازگشته است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سفارت روسیه در تهران پس از دو هفته به گزارش ارسال سلاح از ایران واکنش نشان داد

نتایج یک نظرسنجی: آمریکایی‌ها نگران وقوع یک جنگ هسته‌ای با روسیه هستند

رویترز: پوتین برای آتش‌بس مشروط در اوکراین اعلام آمادگی کرده است