یک زن برای نخستین بار مسابقه لیگ قهرمانان آسیا را قضاوت کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
یوشیمی یاماشیتا، داور ژاپنی
یوشیمی یاماشیتا، داور ژاپنی   -   کپی رایت  AFP

برای نخستین بار یک مسابقه فوتبال در رقابت‌های فوتبال لیگ قهرمانان آسیا را یک تیم داوری زن قضاوت کردند.

در مسابقه پنجشنبه شب بین تیم‌های ملبورن سیتی استرالیا و جئون‌نام دراگونز کره جنوبی، خانم یوشیمی یاماشیتای ژاپنی به عنوان داور وسط حضور داشت و با همراهی سه زن دیگر توانستند این مسابقه حساس را بین دو تیم حاضر در شرق آسیا در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا سوت بزنند.

این نخستین بار بود که ای اف سی قضاوت یک مسابقه مردان در معتبرترین تورنمنت باشگاهی را در قاره کهن به یک تیم داوری زن سپرده بود. یاماشیتا البته پیشتر در مسابقات AFC کاپ تجربه داوری مسابقه مردان را داشت و بعد از گذراندن آزمون‌های آمادگی که مدیران کنفدراسیون فوتبال آسیا می‌گویند توانسته همه شرایط مورد نیاز برای انتخاب داوران مرد را برآورده کند، به عنوان قاضی مسابقه دو تیم کره‌ای و استرالیایی برگزیده شد.

این داور ژاپنی البته کار چندان دشواری برای مسابقه پنجشنبه شب در مبلورن در پیش نداشت و در مسابقه‌ای که چندان صحنه‌های سخت و چالش‌برانگیزی در آن پیش نیامد در مجموع سه بار از کارت زردهای خود استفاده کرد. در مسابقه‌ای که هر سه گل آن هم در همان ۲۲ دقیقه نخست آن به ثمر رسید، یاماشیتا تا دقیقه ۸۳ از کارت‌های خود استفاده نکرد. اما در دقایق پایانی و با ادامه فشارهای تیم کره‌ای، این داور ژاپنی مجبور شد سه بار به بازیکنان ملبورن کارت زرد نشان دهد.

در نهایت این مسابقه حساس بین دو تیم مدعی صعود از گروه جی مرحله مقدماتی لیگ قهرمانان آسیا، با نتیجه ۲-۱ به سود نماینده استرالیا به پایان رسید.