جنگ اوکراین؛ بایدن ادعای پوتین مبنی بر سقوط ماریوپل را «مشکوک» خواند

ماریوپل
ماریوپل   -  Copyright  AFP
نگارش از یورونیوز فارسی

وزارت دفاع روسیه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که ارتش این کشور کنترل ماریوپل، به استثنای کارخانه ذوب آهن را در اختیار گرفته است. آخرین اخبار و گزارش‌ها از تهاجم نظامی روسیه به اوکراین را در روز ۲۱ آوریل، اول اردیبهشت در این صفحه دنبال کنید.

با توجه به تحولات میدانی جنگ روسیه علیه اوکراین به نظر می‌رسد که نبرد ماریوپل به حساس‌ترین روزها، بلکه ساعت‌های خود رسیده است.

فرمانده گردان آزوف، که از آخرین مدافعان ماریوپل است روز گذشته در کانال تلگرامی خود نوشت که «شرایط به‌شدت سخت، بلکه فاجعه‌بار» شده است.

به‌گفته رئیس جمهوری اوکراین حدود هزار نفر، عمدتا زن و کودک در کارخانه ذوب آهن ماریوپل گیر افتاده‌اند.

معاون نخست وزیر اوکراین نیز روز گذشته اعلام کرد که دالان‌های بشردوستانه برای تخلیه غیرنظامیان از ماریوپل «آنطور که برنامه‌ریزی شده بود کار نکرد».

همزمان روسیه عملیات نظامی خود را در شرق اوکراین گسترش داده است و تلاش می‌کند تا منطقه دونباس را به‌طور کامل به اشغال خود دربیاورد. به گفته فرماندار لوهانسک، در شرق اوکراین «شرایط هر ساعت سخت‌تر می‌شود.»

در جنوب اوکراین هم شرایط مشابهی حاکم است. به‌ گفته خبرنگار خبرگزاری فرانسه در روزهای اخیر بر شدت بمباران این منطقه افزوده شده است.

آخرین اخبار و گزارش‌ها از تهاجم نظامی روسیه به اوکراین را در روز ۲۱ آوریل، اول اردیبهشت در این صفحه دنبال کنید.

21.04.2022
21:21

زلنسکی: اوکراین برای جبران ضررهای اقتصادی جنگ به ماهانه ۷ میلیارد دلار کمک نیاز دارد

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین می‌گوید کشورش به دنبال تهاجم نظامی روسیه و برای جبران ضررهای اقتصادی این جنگ به ماهانه هفت میلیارد دلار کمک نیاز دارد. 

وی افزود که کشورش به «صدها میلیارد دلار» نیز برای «بازسازی» احتیاج خواهد داشت. 

رئیس‌جمهوری اوکراین
21.04.2022
21:10

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: ممنوعیت ورود به روسیه برایم یک افتخار است

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه گفت که ممنوعیت ورودش به روسیه را «یک افتخار» می‌داند. 

وی گفت: «باید بگویم که برانگیختن خشم دولتی که به مردم خودش دروغ می‌گوید، با همسایگانش بدرفتاری می‌کند و به دنبال جهانی است که استقلال و آزادی در آن در معرض خطر قرار دارد برایم کمتر از یک افتخار نیست.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

 

21.04.2022
20:41

بلغارستان و آمریکا رزمایش مشترک برگزار می‌کنند

در بحبوحه جنگ روسیه با اوکراین، آمریکا و بلغارستان، دو عضو ناتو رزمایش مشترک برگزار می‌کنند.

رئیس کمیته نظامی ناتو روز پنجشنبه با اعلام این مطلب گفت که با مقامات ارشد کشوری و لشکری بلغارستان درباره «مسائل امنیتی» منطقه جبهه جنوب شرقی ناتو گفتگو کرده است.

دریاسالار راب بائر حمله روسیه به اوکراین را «بزرگترین تهدید برای امنیت اتحاد اروپا-اطلس در چند دهه گذشته» خواند و گفت اروپا در این جنگ شاهد «ویرانی در مقیاسی است که از زمان تاریک‌ترین روزهای سده گذشته تا کنون دیده نشده بود».

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

نیروهای ناتو در بلغارستان
وی در طی یک نشست خبری با خبرنگاران در منطقه آموزشی «نوو سلو» در بلغارستان بر لزوم متحد ماندن ناتو تاکید کرد و گفت که گزینه‌هایی را برای تقویت دفاع از جبهه جنوب شرقی ناتو مورد بحث قرار داده است.

او گفت: «دوران جدیدی برای ناتو آغاز شده و این مستلزم آن است که بیش از هر زمان دیگری متحد باشیم.»

بائر همچنین در برنامه نمایش مشترک توانایی‌های نظامی یک گروه رزمی چند ملیتی که اخیراً در منطقه آموزشی «نوو سلو» در جنوب شرقی بلغارستان تشکیل شده، شرکت کرد.

21.04.2022
19:54

صندوق بین‌المللی پول: کمک به اوکراین آری، اما در قالب کمک مالی

کریستالینا جورجیوا، رئیس صندوق بین‌المللی پول روز پنجشنبه گفت برای آن که از انباشته شدن بدهی سنگین و پیچیده‌تر شدن وضعیت کی‌یف پس از جنگ جلوگیری شود، پشتیبانی مالی از اوکراین باید «تا حد امکان» در قالب کمک انجام شود، نه وام.

خانم جورجیوا همچنین درباره هزینه بسیار بالا برای بازسازی اوکراین پس از جنگ با وجود اقساط وام‌ها، هشدار داد. او همچنین تاکید کرد که دولت کی‌یف از زمان آغاز جنگ تا کنون از نظر سیاست‌های کلان اقتصادی و ثبات مالی، «کاری سترگ» انجام داده است.

وی روز چهارشنبه گفته بود مقامات اوکراینی به صندوق بین‌المللی پول گفته‌اند که برای ادامه فعالیت اقتصادی در کشورشان دست کم در ماه‌های آینده، به ۵ میلیارد دلار در ماه نیاز دارند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

21.04.2022
19:22

شهردار ماریوپل: شهر در دست ماست؛ روس‌ها اجساد اوکراینی‌ها را به گور دسته جمعی می‌برند

وادیم بویچنکو، شهردار ماریوپل گفت که این بندر راهبردی اوکراین همچنان در دست اوکراین است. او در یک مصاحبه ویدیویی گفت: «شهر ماریوپل اوکراینی بوده، هست و خواهد بود. زیرا امروز، رزمندگان شجاع ما، قهرمانان ما، تا آنجا که ممکن است از آن دفاع می‌کنند.»

بویچنکو در این مصاحبه همچنین گفت که نیروهای روسی در حال بردن اجساد کشته‌شدگان اوکراینی به گورهای دسته‌جمعی در شهر «مانهوش» هستند.

او گفت که روس‌ها آثار «جنایت جنگی» خود را در آنجا پنهان می‌کنند.

پوتین روز پنجشنبه مدعی کنترل بندر ماریوپل شد، اما مدافعان کم‌شمار این شهر هنوز در آخرین سنگر خود که یک کارخانه عظیم فولاد است، مقاومت می‌کنند. بویچنکو گفت که بر پایه برآوردها، بین ۳۰۰ تا هزار نفر از ساکنان غیرنظامی ماریوپل در مجتمع فولاد آزوف پناه گرفته‌اند، اما تعداد دقیق آنها معلوم نیست.

وی همچنین گفت که در روز چهارشنبه تنها ۸۰ نفر موفق به خروج از ماریوپل شده‌اند.

تصویر هوایی حدود ۲۰۰ گور در مانهوش در نزدیکی ماریوپل اوکراین
21.04.2022
18:12

روسیه ۶۱ کانادایی را از ورود به خاک خود منع کرد

روسیه روز پنجشنبه به تلافی تحریم‌های کانادا به دلیل حمله این کشور به اوکراین، ورود ۶۱ شخصیت کانادایی را به خاک خود ممنوع کرد.

وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد این شهروندان کانادایی که عمدتاً مقامات دولتی یا نظامی هستند، «برای مدت نامحدودی از ورود به روسیه منع می‌شوند».

اپلیکیشن یورونیوز را از پل استور دانلود کنید

21.04.2022
18:05

زلنسکی نامزد دریافت نشان کندی آمریکا شد

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین به عنوان نامزدهای دریافت مدال شجاعت جان‌اف‌کندی در آمریکا معرفی شد.

او یکی از پنج نفری است که به‌خاطر اقدام برای صیانت از دموکراسی شایسته نامزدی این نشان آمریکا شده است.

به گفته بنیاد کندی، زلنسکی به این دلیل انتخاب شده است که در حالی که روسیه نیروهایش را روانه کرده تا به شهرها و روستاها حمله کنند، «در نبرد مرگ و زندگی برای اوکراین، روح میهن‌پرستی و فداکاری مردم نستوه کشورش را برانگیخته است».

نتیجه نهایی بررسی برای اعطای این نشان روز ۲۲ مه در کتابخانه متعلق به خانواده کندی، رئیس جمهوری فقید آمریکا اعلام می‌شود.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین

21.04.2022
17:29

روسیه ۲۹ آمریکایی از جمله مارک زاکربرگ و کامالا هریس را تحریم کرد

روسیه به تلافی تحریم‌های آمریکا به دلیل حمله نظامی این کشور به اوکراین، روز پنجشنبه ۲۹ سیاستمدار، شخصیت رسانه‌ای و بازرگان آمریکایی را از ورود به خاک این کشور ممنوع کرد.

در میان افرادی که هدف این مجازات تلافی‌جویانه قرار گرفته‌اند و سیاهه آنها را وزارت امور خارجه روسیه منتشر کرده، نام مارک زاکربرگ، رئیس متا، و کامالا هریس، معاون رئیس جمهوری آمریکا نیز به چشم می‌خورد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

21.04.2022
17:19

ماکرون از پوتین خواست که «مسئولیت‌پذیر» باشد

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه روز پنجشنبه در جریان سفری به حومه پاریس در چهارچوب کارزار انتخاباتی‌اش، از ولادیمیر پوتین، همتای روس خود خواست تا «مسئولیت‌پذیر» باشد.

او گفت: «من از رئیس‌جمهور پوتین و روسیه به‌عنوان یک قدرت مجهز به سلاح اتمی و عضو دائم شورای امنیت می‌خواهم که قدرتی مسئولیت‌پذیر باقی بماند و تحریک نکند زیرا در این صورت تغییری ژرف در دستور زبان بین‌المللی به وجود خواهد آمد.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

ماکرون همچنین در آستانه دور دوم انتخابات ریاست جمهوری روز یکشنبه افزود: «اگر زنان و مردان فرانسوی به من اعتماد کنند، هفته آینده این فرصت را خواهم داشت که با او (پوتین) تماس بگیرم.»

رئیس جمهوری فرانسه با اشاره به جنگ اوکراین گفت: «هیچ تنشی نباید وجود داشته باشد. ما به تلاش خود برای برقراری آتش‌بس و آشتی ادامه می‌دهیم، اما نباید تسلیم هیچ تلاشی برای تشدید تنش به ویژه از سوی روسیه شویم.»

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه
21.04.2022
16:43

بایدن با اعلام کمک ۸۰۰ میلیونی به اوکراین: جنگ به مرحله حساس رسیده است

جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا گفت که بامداد امروز در کاخ سفید با دنیز اشمیهال، نخست وزیر اوکراین گفتگو کرده است. اشمیهال برای دیدار با جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا و اوکسانا مارکارووا، سفیر اوکراین به واشنگتن سفر کرده است.

بایدن گفت: «اکنون دیگر برای دنیا آشکار شده که روسیه کارزار خود را برای تصرف قلمرو جدید در شرق اوکراین به راه انداخته است. ما اکنون در مرحله‌ای حساس از زمان هستیم، یعنی زمانی که آنها می‌خواهند زمینه را برای مرحله بعدی جنگ فراهم کنند.»

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا
بایدن همچنین گفت: «امروز اعطای کمک ۸۰۰ میلیون دلاری را به هدف تقویت بیشتر توانایی اوکراین برای جنگ در شرق، در منطقه دونباس، اعلام می‌کنم.»

وی با اظهار این که «پوتین هرگز نخواهد توانست اوکراین را اشغال کند»، گفت که آمریکا و متحدانش «با بیشترین سرعت ممکن» برای ارائه تسلیحات به نیروهای اوکراینی برای دفاع از کشورشان اقدام می‌کنند.

به گفته کاخ سفید، کمک ۸۰۰ میلیون دلاری جدید از جمله شامل «تسلیحات سنگین، ده‌ها خمپاره‌انداز، ۱۴۴ هزار مهمات و نیز پهپاد» خواهد بود.

دولت بایدن همچنین روز پنجشنبه برنامه جدیدی به نام «اتحاد برای اوکراین» را اعلام کرد که شامل تسریع در روند پذیرش پناهندگان اوکراینی در آمریکاست.

جو بایدن همچنین ادعای پوتین مبنی بر کنترل شهر ماریوپل اوکراین را «مشکوک» خواند و گفت: «کنترل او بر ماریوپل مشکوک است. هنوز هیچ مدرکی مبنی بر سقوط کامل ماریوپل وجود ندارد.»

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

حمله نظامی روسیه به اوکراین