دادگاه بریتانیا استرداد جولیان آسانژ به آمریکا را تائید کرد

تظاهرات در حمایت از آزادی جولیان آسانژ
تظاهرات در حمایت از آزادی جولیان آسانژ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک قاضی بریتانیایی روز چهارشنبه ۲۰ آوریل (۳۱ فروردین) به طور رسمی استرداد جولیان آسانژ به ایالات متحده را برای محاکمه بر سر اتهامات جاسوسی تائید کرد.

آگهی

یک قاضی بریتانیایی روز چهارشنبه ۲۰ آوریل (۳۱ فروردین) به طور رسمی استرداد جولیان آسانژ بنیانگذار وبسایت افشاگر «ویکی‌لیکس» به ایالات متحده را برای محاکمه بر سر اتهامات جاسوسی تائید کرد.

پل گلدسپرینگ، قاضی دادگاه وست‌مینستر، این حکم را در یک جلسه استماع کوتاه قرائت کرد. جولیان آسانژ از داخل زندان فوق‌امنیتی بلمارش در جنوب لندن از طریق یک لینک ویدئویی شاهد جلسه بود و حامیان وی با تجمع در بیرون دادگاه خواستار آزادی او شده بودند.

این پرونده اکنون برای تصمیم‌گیری به وزارت کشور بریتانیا خواهد رفت و پریتی پاتل وزیر کشور بریتانیا تصمیم خواهد گرفت که آیا استرداد را صادر کند یا نه. هر چند آقای آسانژ هنوز برای تجدیدنظر قانونی فرصت دارد.

پس از صدور حکم استرداد توسط دادگاه بدوی، آقای آسانژ به این تصمیم قضایی اعتراض کرده بود اما ماه گذشته دادگاه عالی بریتانیا تقاضای تجدیدنظر وی را مردود دانسته بود.

وکلای جولیان آسانژ چهار هفته فرصت دارند تا اعتراض خود را به دفتر وزیر کشور ارائه کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند تقاضای استیناف خود را به دادگاه عالی بریتانیا تسلیم کنند.

بنیانگذار «ویکی‌لیکس» به دلیل انتشار صدها هزار سند طبقه‌بندی شده نظامی و دیپلماتیک در آمریکا تحت تعقیب قرار دارد. وی در صورت استردادش به آمریکا ممکن است به ۱۷۵ سال زندان محکوم شود. طرفداران آقای آسانژ بر این باور هستند که تعقیب قضایی او نقض آزادی بیان محسوب می‌شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

جولیان آسانژ از دو سال و نیم پیش تاکنون در زندانی در نزدیکی لندن نگهداری می‌شود. پلیس بریتانیا در ماه آوریل سال ۲۰۱۹ جولیان آسانژ را پس از هفت سال اقامتش در سفارتخانه اکوادور در لندن بازداشت کرد. جولیان آسانژ که به طور مشروط آزاد شده بود به سفارتخانه اکوادور پناه برده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جولیان آسانژ می‌تواند استردادش را در دیوان عالی بریتانیا به چالش بکشد

احتمال استرداد جولیان آسانژ به آمریکا قوت گرفت

بافتنی‌های پشمی مادربزرگ ۹۴ ساله و شگفتی‌هایش