Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

درخواست چهار نماینده پارلمان فرانسه برای اعطای پناهندگی به جولیان آسانژ

تجمع در حمایت از جولیان آسانژ
تجمع در حمایت از جولیان آسانژ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حالی که پرونده استرداد جولیان آسانژ، بنیانگذار ویکی‌لیکس، از بریتانیا به ایالات متحده در دست بررسی است؛ چهار نماینده پارلمان فرانسه اعلام کردند به دنبال پیشنهاد اعطای پناهندگی به آسانژ در فرانسه هستند.

آگهی

در حالی که پرونده استرداد جولیان آسانژ، بنیانگذار ویکی‌لیکس، از بریتانیا به ایالات متحده در دست بررسی است؛ چهار نماینده پارلمان فرانسه اعلام کردند به دنبال پیشنهاد اعطای پناهندگی به آسانژ در فرانسه هستند.

قرار است جنیفر د‌ تمرمن، ژان لاسال، سدریک ویلانی و فرانسوا روفن در یک کنفرانس مطبوعاتی در پاریس در ۱ فوریه دلایل‌شان برای این اقدام را توضیح دهند. تیم وکلای آسانژ دو سال پیش در فوریه ۲۰۲۰ اعلام کرده بود که برای او در فرانسه درخواست پناهندگی خواهند کرد.

دفتر ویکی لیکس قبل از این در فرانسه قرار داشت و فرزندان آسانژ در این کشور زندگی می‌کردند. با این وجود وکلای او در سال ۲۰۲۰ اذعان کرده بودند که عدم حضور کنونی او در خاک فرانسه روند درخواست پناهندگی را پیچیده می‌کند.

تلاش‌ها در جهت اخذ پناهندگی سیاسی برای جولیان آسانژ در حالی صورت می‌پذیرد که رویه دادرسی در بریتانیا به منظور تصمیم‌گیری در خصوص استرداد او در جریان است.

بنیانگذار وبسایت «ویکی‌لیکس» به دلیل انتشار صدها هزار سند طبقه‌بندی شده نظامی و دیپلماتیک در آمریکا تحت تعقیب قرار دارد. وی در صورت استردادش به آمریکا ممکن است به ۱۷۵ سال زندان محکوم شود. هواداران بنیانگذار «ویکی‌لیکس» بر این باور هستند که تعقیب قضایی او نقض آزادی بیان محسوب می‌شود.

پیشتر در دسامبر ۲۰۲۱ میلادی دادگاه عالی بریتانیا حکم دادگاه بدوی مبنی بر عدم امکان استرداد آسانژ به دلیل نگرانی در مورد سلامت روان او را لغو کرده بود. با این حال در ماه بعد، ژانویه ۲۰۲۲ آسانژ حق درخواست تجدید نظر در دادگاه عالی بریتانیا را به دست آورد و به همین دلیل استرداد احتمالی او برای مدت بیشتری به تاخیر افتاده است.

بنیانگذار پایگاه اینترنتی «ویکی‌لیکس» از دو سال و نیم پیش تاکنون در زندانی در نزدیکی لندن نگهداری می‌شود. پلیس بریتانیا در ماه آوریل سال ۲۰۱۹ جولیان آسانژ را پس از هفت سال اقامتش در سفارتخانه اکوادور در لندن بازداشت کرد. جولیان آسانژ که به طور مشروط آزاد شده بود به سفارتخانه اکوادور پناه برده بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مسئولان زندان بلمارش با ازدواج جولیان آسانژ و نامزد او موافقت کردند

در آستانه بازی‌های المپیک، پلیس فرانسه پناهجویانی را که مقابل تالار شهر پاریس می‌خوابیدند بیرون کرد

انتقال مهاجران برای «پاکسازی» پاریس در آستانه المپیک خشم شهرداران فرانسه را برانگیخت