Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

سازمان ملل: حوثی‌های یمن با توقف استخدام کودکان به‌عنوان سرباز موافقت کردند

جنگ یمن و حضور کودکان در آن
جنگ یمن و حضور کودکان در آن Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سازمان ملل متحد از موافقت حوثی‌های یمن برای به کار نگرفتن کودکان در جنگ داخلی این کشور خبر داد.

آگهی

سازمان ملل متحد از موافقت حوثی‌های یمن برای به کار نگرفتن کودکان در جنگ داخلی این کشور خبر داد.

سازمان ملل متحد همچنین گفت که دولت به رسمیت شناخته شده بین‌المللی یمن که در تبعید فعالیت می‌کند، تعهدات مشابهی را در چندین سند از سال ۲۰۱۴ پذیرفته است.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، هر دو طرف درگیر در جنگ یمن در طول هفت سال درگیری از کودکان به عنوان سرباز استفاده کرده‌اند.

بنا به گزارش سازمان ملل، حوثی‌ها آنچه را که این نهاد بین‌المللی به عنوان «برنامه اقدام» برای پایان دادن به عضوگیری یا استفاده از کودکان در درگیری‌های مسلحانه ارائه کرده است، امضا کردند.

استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل متحد گفت که حوثی‌ها متعهد شده‌اند تا کودکان حاضر در بین نیروهای خود را شناسایی کنند و آن‌ها را دیگر به کار نگیرند.

ویرجینیا گامبا، مقام ارشد سازمان ملل در حوزه کودکان و درگیری‌های نظامی هم این اقدام حوثی‌ها را «گامی مثبت و دلگرم کننده» دانست اما گفت که سخت‌ترین بخش ماجرا از این زمان آغاز می‌شود.

او در بیانیه‌ای اعلام کرد که برنامه اقدام باید به طور کامل اجرا و منجر به اقدامات ملموس برای بهبود حمایت از کودکان یمنی شود.

سازمان ملل متحد اعلام کرده است که حدود ۳ هزار و ۵۰۰ کودک در جنگ داخلی یمن به کار گرفته شده‌اند. با وجود این آسوشیتدپرس در سال ۲۰۱۸ به نقل از یک مقام ارشد نیروهای حوثی خبر داد که این گروه تا آن زمان ۱۸ هزار کودک سرباز را به کار گرفته بود.

البته در همان زمان سخنگوی نیروهای حوثی هرگونه استخدام سیستماتیک افراد زیر ۱۸ سال را تکذیب کرد و گفت که دستوراتی برای به کار نگرفتن کودکان در جنگ وجود دارد.

سازمان ملل اعلام کرده است که بیش از ۱۰ هزار و ۲۰۰ کودک در جنگ یمن کشته یا معلول شده‌اند. البته مشخص نیست چه تعداد از این افراد جنگجو بوده‌اند.

یمن از سال ۲۰۱۴ درگیر جنگ داخلی شده است که میان نیروهای دولت رسمی تحت حمایت عربستان سعودی و حوثی‌های تحت حمایت ایران درگرفت و تا این زمان نیز ادامه دارد.

با گسترش جنگ خانمان‌برانداز یمن، یک ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی در اوایل سال ۲۰۱۵ وارد این جنگ شد تا از دولت عبد ربه منصور هادی حمایت کند.

ناظران جنگ یمن تخمین زده‌اند که بیش از ۱۵۰ هزار نفر با احتساب جنگجویان در این درگیری‌ها کشته شده‌اند که طبق آمار ۱۴ هزار و ۵۰۰ نفر آن‌ها از غیرنظامیان بوده‌اند. از جنگ یمن به عنوان یکی از بدترین بحران‌های انسانی جهان نام می‌برند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

سازمان ملل متحد در نخستین روز ماه آوریل از توافق آتش‌بس دو ماهه طرفین درگیر در جنگ یمن خبر داد، خبری که امیدها را برای ایجاد صلح در این کشور افزایش داد.

از سوی دیگر عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن هفته گذشته با کناره‌گیری از قدرت، تشکیل شورای ریاست جمهوری جدید برای رهبری این کشور را اعلام کرد.

اقدام آقای هادی در واگذاری قدرتش به شورای ریاست جمهوری جدید یمن با استقبال عربستان سعودی و شماری دیگر از کشورها مواجه شد اما سخنگوی حوثی‌ها این تصمیم آقای هادی را «غیرقانونی» دانست که از راه دور گرفته شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«ارزش کمتر برخی انسان‌ها»؛ سازمان‌های غیردولتی از کم‌توجهی به بحران یمن انتقاد کردند

جنگ یمن؛ طرفین بر سر آتش‌بس دو ماهه توافق کردند

گفتگوی صلح یمن در عربستان بدون حضور حوثی‌ها؛ ایران از طرح انصار الله حمایت کرد