جنگ اوکراین؛ کی‌یف با وجود تعیین اولتیماتوم روسیه اعلام کرد سربازان تا لحظه آخر مقاومت می‌کنند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
سربازان جدایی‌طلب دونتسک در شهر محاصره‌شده ماریوپل
سربازان جدایی‌طلب دونتسک در شهر محاصره‌شده ماریوپل   -   کپی رایت  AP Photo

جنگ در اوکراین در حالی وارد پنجاه و سومین روز خود شده است که نیروهای روسیه تلاش دارند شهر بندری ماریوپل را پس از هفته‌ها محاصره به تصرف خود درآورند.

سازمان ملل می‌گوید شمار آوارگان جنگ از ۴.۸ میلیون نفر فراتر رفته است و هزاران تن جان خود را از دست داده‌اند، در شرایطی که تخلیه شهرها از غیرنظامیان با کندی صورت می‌گیرد.

همزمان اتحادیه اروپا بسته تحریم‌های جدیدی را علیه روسیه آماده کرده است و کشورهای غربی کمک تسلیحاتی خود را به اوکراین شدت بخشیده‌اند.

آخرین تحولات جنگ اوکراین در تاریخ یکشنبه ۱۷ آوریل (۲۸ فروردین) را در این صفحه دنبال کنید:

17.04.2022
23:03

بمباران شدید شهر خارکیف در شمال اوکراین 

اولگ سینگوبوف، رئيس اداره منطقه‌ای خارکیف می‌گوید بخش مرکزی شهر و به ویژه بخش‌هایی از مناطق مسکونی این شهر توسط سیستم موشکی دشمن به صورت ممتد مورد حمله و گلوله‌باران قرار گرفته است. 

آقای سینگوبوف می‌گوید در این حملات ۵ نفر کشته و ۲۰ نفر نیز زخمی شده‌اند. 

ایگوی ترخوف، شهردار این شهر هم می‌گوید صبح روز یکشنبه مناطق مسکونی شهر مورد حمله قرار گرفته و بعد از ظهر مناطق مرکزی شهر بمباران شده است. 

17.04.2022
22:57

تمدید ۸ ساعته خروج کامیون‌های روسیه و بلاروس از مرزهای اتحادیه اروپا 

دولت لهستان روز یکشنبه اعلام کرد به مدت ۸ ساعت زمان خروج کامیون‌های متعلق به بلاروس و روسیه از مرزهای اتحادیه اروپا را تمدید می‌کند. این تصمیم بعد از آن گرفته شد که کاروانی از کامیون‌ها پشت مرزهای منتظر اجاره عبور هستند و هنوز نتوانسته‌اند به دلیل ترافیک شدید از لهستان خارج شوند. 

اتحادیه اروپا یک ممنوعیت کامل برای عبور و مرور کامیون‌های حمل و نقل باری متعلق به روسیه و بلاروس اعمال کرده که هدف آن ضربه زدن به اقتصاد این دو کشور و مقابله با تهاجم نظامی روسیه به اوکراین است. 

17.04.2022
21:13

تلویزیون روسیه: کارخانه متالوژی آزوف‌استال به کنترل نیروهای جمهوری خلق دونتسک درآمد

شبکه یک تلویزیون دولتی روسیه با پخش گزارشی ادعا کرد نیروهای شبه‌نظامی جمهوری خودخوانده خلق دونتسک کنترل کامل کارخانه متالوژی آزوف‌استال، یکی از آخرین سنگرهای مقاومت نیروهای اوکراینی در شهر ماریوپل را تصرف کرده اند. همزمان سخنگوی وزارت دفاع روسیه می‌گوید ۳۰۰ مزدور خارجی در محاصره کامل قرار دارند و تاکنون مقادیر گسترده‌ای تسلیحات غربی کشف شده است.

اوکراین و منابع دیگر این خبر را تائید نمی‌کنند و می‌گویند مقاومت در این شهر ادامه دارد. 

17.04.2022
16:35

اوکراین: ماریوپل سقوط نکرده است

دنیس شمیهال، نخست‌وزیر اوکراین، گفت نیروهای باقی‌مانده اوکراینی در بندر جنوبی ماریوپل در حال نبرد هستند و همچنان در برابر درخواست روسیه برای تسلیم شدن مقاومت می‌کنند.

پیشتر روسیه به نیروهای اوکراینی حاضر در ماریوپل اولتیماتوم داده بود که تا ظهر یکشنبه فرصت دارند خود را تسلیم کنند.

آقای شمیهال با بیان اینکه سربازان اوکراینی هنوز چندین نقطه از ماریوپل را تحت کنترل دارند، گفت: «شهر هنوز سقوط نکرده است.»

نخست‌وزیر اوکراین که این هفته در نشست‌های صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی در واشنگتن شرکت خواهد کرد اضافه کرد که در این سفر به دنبال جلب کمک‌های مالی بیشتر برای اوکراین خواهد بود.

17.04.2022
15:47

پاپ در مراسم عید پاک جنگ در اوکراین را «بی‌رحمانه و بی‌معنی» خواند

پاپ فرانسیس روز یکشنبه در سخنرانی خود به مناسبت عید پاک از رهبران جهان خواست تا تقاضای مردم برای صلح در اوکراین را بشنوند و تلویحا از روسیه به دلیل کشاندن اوکراین به به یک نزاع «بی‌رحمانه و بی‌معنی» انتقاد کرد.

رهبر کاتولیک‌های جهان که در میدان سنت پیتر واتیکان و در جمع حدود یکصد هزار پیرو سخنرانی سالیانه خود را ایراد می‌کرد، گفت: «مردم اوکراین با خشونت و ویرانی جنگی بی‌رحمانه و بی‌معنی که به آن کشیده شده‌اند، در حال آزمایش شدن هستند.»

وی با این حال در سخنرانی خود به صراحت به نام ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، اشاره نکرد.

پاپ همچنین در ادامه اظهارات خود به وضعیت آوارگان و کودکان یتیم حاصل از این جنگ اشاره کرد و گفت «نباید بگذاریم که به جنگ عادت کنیم و خو بگیریم وقتی مردم در حال رنج‌کشیدن هستند.»

17.04.2022
13:55

فن در لاین: کشورهای عضو اتحادیه اروپا سیستم‌های تسلیحاتی را «به سرعت» به اوکراین برسانند

اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، از کشورهای عضو اتحادیه خواسته است سیستم‌های تسلیحاتی را «به سرعت» در اختیار اوکراین قرار دهند.

خانم فن ‌در ‌لاین گفت: «این درخواست شامل همه کشورهای عضو می‌شود. آن‌هایی که می‌توانند باید سریع عمل کنند، چرا که تنها از این طریق است که اوکراین می‌تواند در نبرد تدافعی شدید خود علیه روسیه دوام بیاورد.»

اظهارات رئیس‌ کمیسیون اروپا در حالی بیان می‌شود که که چندین کشور اروپایی بر سر صادرات تسلیحات سنگین مانند تانک‌ها یا جت‌های جنگنده در حالت تردید به سر می‌برند زیرا چنین اقدامی می‌تواند رسماً جنگ در اوکراین را به درگیری مستقیم بین روسیه و کشورهای عضو ناتو تبدیل کند.

17.04.2022
13:10

درخواست اوکراین از «گروه هفت» برای ۵۰ میلیارد دلار کمک مالی

اوله اوستنکو، مشاور اقتصادی رئیس جمهور اوکراین، روز یکشنبه گفت اوکراین از کشورهای صنعتی عضو «گروه ۷» (G7) درخواست ۵۰ میلیارد دلار کمک مالی کرده تا بتواند بخشی از کسری بودجه حاصل از جنگ اخیر را جبران کند.

17.04.2022
12:39

زلنسکی: روسیه در ماریوپل «در تلاش برای نابودی همه» است

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، روز یکشنبه گفت روسیه به عمد در تلاش است تا هر کسی را که در ماریوپل حضور دارد نابود کند و اوکراین برای اینکه بتواند شانسی برای نجات این شهر بندری در کناره دریای آزوف داشته باشد فورا به سلاح‌های سنگین بیشتری از سوی غرب نیاز دارد.

رئیس‌جمهور اوکراین گفت: «یا شرکای ما تمام هواپیماها و تسلیحات سنگین لازم را بدون اغراق به صورت فوری به اوکراین می‌دهند تا بتوانیم فشار اشغالگران بر ماریوپل را کاهش دهیم و محاصره را بشکنیم. یا این کار را از طریق مذاکره انجام می‌دهیم که در آن هم نقش شرکای ما باید تعیین‌کننده باشد.»

اظهارات آقای زلنسکی پس از آن بیان می‌شود که علیرغم اولتیماتوم روسیه به نیروهای اوکراینی در ماریوپل برای بر زمین گذاشتن سلاح‌ها تا ظهر امروز، این نیروها از تسلیم شدن امتناع کردند.

17.04.2022
11:52

دیدار فرمانده نیروی دریایی روسیه با خدمه ناو غرق‌شده مسکووا

وزارت دفاع روسیه ویدیوئی را منتشر کرده است که ظاهراً ملاقات میان فرمانده نیروی دریایی ارتش این کشور و بازماندگان رزمناو مسکووا را نشان می‌دهد که هفته پیش در دریای سیاه غرق شد.

در این ویدئوی ۳۰ ثانیه‌ای حدود یکصد مرد با لباس ملوانی دیده می‌شوند که در مقابل دریاسالار نیکولای یومنوف و دیگر فرماندهان نظامی روسیه ایستاده‌اند.

انتشار این تصاویر در حالی است که بنابر گزارش‌ها مسکووا به هنگام غرق شدن بیش از پانصد خدمه داشته است و مشخص نیست مابقی چهارصد خدمه کجا هستند.

مقامات اوکراینی که ادعا کرده‌اند این کشتی را با دو موشک «نپتون» هدف قرار داده‌اند، گفته‌اند تلفات جانی این حادثه بالا بوده است. با این حال روسیه درباره تعداد قربانیان احتمالی این حادثه سکوت کرده و صرفا گفته است آتش‌سوزی در بخش مهمات این ناو باعث انفجار و غرق شدن این کشتی شده است.

17.04.2022
11:07

بلغارستان بندرهای خود در دریای سیاه را به روی کشتی‌های روسی بست

اداره دریانوردی بلغارستان روز یکشنبه اعلام کرد ورود کشتی‌های با پرچم روسیه را به بنادر خود در دریای سیاه ممنوع کرده است.

بنابر بیانیه منتشره، این تصمیم در چارچوب تحریم‌های گسترده اتحادیه اروپا علیه روسیه عملیاتی شده است.

اقدام اخیر بلغارستان تنها شامل کشتی‌های فعلی با پرچم روسیه نمی‌شود بلکه کلیه کشتی‌های روسی که پرچم خود را پس از حمله نظامی ماه فوریه به اوکراین به پرچم کشور دیگری تغییر داده‌اند نیز مشمول ممنوعیت‌های جدید می‌شوند و از ورود آن‌ها به بنادر دریایی و رودخانه‌ای بلغارستان جلوگیری خواهد شد.