امیر عبداللهیان: بایدن یک مورد از تحریم‌ها را با فرمان اجرایی به نشانه حسن نیت لغو کند

حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران
حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران روز یکشنبه ۲۰ فروردین (۱۰ آوریل) با انتقاد از نقش آمریکا در مذاکرات هسته‌ای با قدرت‌های جهانی در وین از رئیس‌ جمهوری این کشور خواست تا برای نشان دادن حسن‌نیت خود یک مورد از تحریم‌ها را با فرمان اجرایی لغو کند.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران روز یکشنبه ۲۱ فروردین (۱۰ آوریل) با انتقاد از نقش آمریکا در مذاکرات هسته‌ای در وین از رئیس‌ جمهوری این کشور خواست تا برای نشان دادن حسن‌نیت خود «یک مورد از تحریم‌ها» را با فرمان اجرایی لغو کند.

آقای امیرعبداللهیان که در جلسه ستاد هماهنگی روابط اقتصاد خارجی حضور یافته بود، گفت: «اگر آقای بایدن که دائم صحبت از حسن‌نیت می‌کند حسن‌نیت دارد، به صراحت یک مورد از تحریم‌ها را با فرمان اجرایی خود به نشانه حسن‌نیت لغو کند.»

وزیر خارجه ایران با تایید تبادل پیام با هیئت آمریکایی در وین از طریق انریکه مورا، نماینده اتحادیه اروپاِ از واشنگتن برای «زیاده‌خواهی» در جریان مذاکرات هسته‌ای وین انتقاد کرد و گفت: «ما به صراحت به آمریکایی‌ها گفته‌ایم که سنگ اندازی و کارشکنی نکنند و باعث تاخیر در رسیدن به یک توافق خوب در جریان مذاکرات نشوند.»

وی اضافه کرد: «با بررسی‌هایی که انجام دادیم به این نتیجه رسیدیم که نفعی در مذاکره مستقیم با آمریکا نداریم. آمریکایی‌ها هنوز روی زمین اقداماتی انجام نداده‌اند که بتوانیم یک چشم‌اندازی را در این زمینه مشاهده کنیم و بگوییم در کنار ابراز حسن نیت‌شان اقدامات مثبتی را بر روی زمین انجام دادند.»

همزمان ۲۵۰ نماینده مجلس ایران در نامه‌ای مشترک به ابراهیم رئیسی، رئیس‌ جمهوری درباره مذاکرات هسته‌ای خواستار آن شده‌اند که «آمریکا تضمین قانونی دهد که از برجام خارج نمی‌شود» و این عدم خروج «در کنگره آن کشور نیز مصوب گردد که در آینده مانعی برای اجرای آن ایجاد نکند».

نمایندگان مجلس در نامه خود آورده‌اند: «بدون شک وعده‌های شفاهی از جمله سخنان رئیس‌جمهور آمریکا نمی‌تواند تضمین شمرده شود.»

هرچند در ماه‌های فوریه و مارس طرف‌های مذاکره‌کننده در گفتگو‌های وین ابراز خوشبینی کرده بودند که توافق به زودی امضا شود، با این حال وقوع جنگ در اوکراین و سپس طرح مسئله حذف سپاه پاسداران از لیست سازمان‌های تروریستی آمریکا آینده توافق را مبهم و نامعلوم کرده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ایران در مذاکرات برای احیای برجام، در کنار مذاکره برای لغو تحریم‌های هسته‌ای، خواستار حذف سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی آمریکا شده است. به گفته برخی منابع خبری، آمریکا در حال بررسی حذف نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی خود در ازای تضمین ایران در مهار نیروهایش در منطقه است.

پیشتر آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا چهارشنبه ۶ آوریل در گفتگو با شبکه ان‌بی‌سی تاکید کرده بود که با وجود تلاش‌های صورت گرفته چندان نسبت به حصول توافق با ایران خوشبین نیست.

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

برنامه هسته‌ای ایران