جنگ اوکراین؛ بایدن روسیه را به ارتکاب «جنایتی هولناک» در کراماتورسک متهم کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
حمله یک ایستگاه راه‌آهن در شرق اوکراین
حمله یک ایستگاه راه‌آهن در شرق اوکراین   -  Copyright  AP Photo

همزمان با رای مجمع عمومی سازمان ملل متحد مبنی بر تعلیق عضویت روسیه در شورای حقوق بشر و عزم بروکسل بر وضع تحریم‌های جدید علیه کرملین، رئیس کمیسیون اروپا همراه با مسئول سیاست خارجی اتحادیه به سمت کی‌یف، پایتخت اوکراین حرکت کردند.

این درحالیست که گفته می‌شود نیروهای روسیه از شمال اوکراین نیز عقب‌نشینی کرده‌اند تا تمرکز اصلی خود را بر کنترل بر مناطق شرقی قرار دهند. مقامات اوکراینی روز گذشته از ساکنان این مناطق خواسته بودند که خانه و کاشانه خود را برای رسیدن به یک مکان امن فورا ترک کنند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین با اذعان بر اینکه میزان تلفات و خسارات وارده به ارتش روسیه در این مدت قابل توجه بوده است، از آن با عنوان «تراژدی عظیم» یاد کرد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین هم خواستار کمک تسلیحاتی غرب برای مقابله با تهاجم روسیه شده است. دبیرکل ناتو در نشست بروکسل با تاکید بر حمایت از اوکراین، گزینه ارسال تسلیحات سنگین‌تر به کی‌یف را مطرح کرده است.

پوشش زنده آخرین تحولات حمله نظامی روسیه به اوکراین در روز جمعه هشتم آوریل (۱۹فروردین) را در این صفحه دنبال کنید.

08.04.2022
21:53

بریتانیا ۱۰۰ میلیون پوند دیگر را به ارسال تجهیزات نظامی به اوکراین اختصاص می‌دهد

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا می‌گوید کشورش ۱۰۰ میلیون پوند دیگر را به ارسال تجهیزات نظامی به اوکراین اختصاص می‌دهد. 

به گفته وی لندن در نظر دارد تا موشک‌های ضدجنگنده، ۸۰۰ موشک ضدتانک و بمب‌های هدایت‌شونده به اوکراین تحویل بدهد. نخست‌وزیر بریتانیا که پس از دیدار با اولاف شولتس، صدراعظم آلمان سخن می‌گفت تاکید کرد که «جنایت‌های روسیه در اوکراین بدون مجازات نخواهد بود.»

نخست‌وزیر بریتانیا و صدراعظم آلمان
08.04.2022
21:28

اتحادیه اروپا دختران پوتین را تحریم کرد

کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز جمعه نام دختران ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه را به فهرست شهروندان تحریم‌شده از این کشور اضافه کردند. آمریکا و بریتانیا نیز پیش از این دختران رئیس‌جمهوری روسیه را تحریم کرده بودند. 

دو دختر رئیس‌جمهوری روسیه ۳۷ و ۳۶ ساله هستند. ولادیمیر پوتین در سال ۲۰۱۳ از همسر و مادر دو دخترش جدا شد.

رئیس‌جمهوری روسیه

08.04.2022
20:59

روسیه دفاتر محلی عفو بین الملل و دیده‌بان حقوق بشر را بست

روسیه روز جمعه اعلام کرد که دفاتر محلی سازمان‌های غیر دولتی حقوق بشریِ عفو بین الملل و دیده بان حقوق بشر را بسته است.

وزارت دادگستری روسیه با انتشار اطلاعیه‌ای ضمن اعلام این موضوع تاکید کرد که نمایندگی‌های محلی عفو بین‌الملل و دیده‌بان حقوق بشر به دلیل نقض قوانین روسیه از زمره سازمان‌های غیردولتی خارجیِ دارای مجوز فعالیت رسمی در روسیه خارج شده‌اند.
 

08.04.2022
20:32

فن درلاین پس از دیدار با زلنسکی: اوکراین «آینده‌ای اروپایی» دارد

ارزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا که به اوکراین سفر کرده است روز جمعه پس از بازدید از بوچا با ولودیمیر زلنسکی دیدار و گفتکو کرد.

خانم فن در لاین در این دیدار خطاب به رئیس جمهوری اوکراین گفت: «اتحادیه اروپا در کنار شماست، ما در کنار شما هستیم.»

وی با اشاره به پنج موج تحریمی که تاکنون علیه روسیه اعمال شده است، افزود: «ما هرگز توان جبران فداکاری مردم اوکراین را نخواهیم داشت اما در حال بسیج قدرت اقتصادی خود هستیم تا پوتین را وادار کنیم هزینه بسیار سنگینی بپردازد.»

رئیس کمیسیون اروپا همچنین تاکید کرد که کشورهای عضو اتحادیه اروپا در حال تدارک و آماده سازی موج بعدی تحریم‌ها علیه روسیه هستند.

وی سپس با اشاره به اینکه روسیه به دلیل تحریم‌های سخت با فروپاشی در بخش‌های مهمی چون اقتصاد و تکنولوژی روبرو است تاکید کرد که اوکراین در مقابل «آینده‌ای اروپایی» دارد.

08.04.2022
20:12

برقراری مقرارت منع رفت و آمد در اودسا از بیم حمله موشکی روسیه

مقامات محلی در اودسا، از شهرهای بندری اوکراین که در کرانه دریای سیاه واقع شده روز جمعه اعلام کردند که قصد دارند برای دو روز آخر هفته در این شهر مقرارت منع رفت و آمد وضع کنند.

این تصمیم به گفته مقامات محلی در اودسا به دلیل درپیش گرفتن احتیاط برای محافظت از تهدید‌های بالقوه موشکی ارتش روسیه اتخاذ شده است.

به گفته مقامات نظامی که اداره امور در این منطقه را در دست دارند پس از حمله موشکی به ایستگاه قطار کراماتورسک احتمال حمله‌ای مشابه طی دو روز آینده اودسا را تهدید می‌کند.

مقامات محلی به همین منظور تصمیم گرفته‌اند که از شامگاه روز شنبه تا شش صبح دوشنبه یازده آوریل در این شهر بندری مقرارت منع رفت و آمد وضع کنند. 

خبرنگار فرانس‌پرس پنجشنبه شب از شنیدن شدن صدای انفجار در بخشی از شهر اودسا خبر داد و وزارت دفاع روسیه صبح روز بعد مدعی شد که نیروهای ارتش این کشور «یک مرکز پذیرش و آموزش مزدوران خارجی در کراسنوسیلکا، واقع در شمال شرقی اودسا» را با موشک منهدم کرده است. 

مقامات نظامی در اودسا اما معتقدند که این حمله زیر ساخت‌های و مناطق مسکونی روستای کراسنوسیلکا را هدف قرار داده و طی آن چند غیرنظامی کشته و مجروح شده‌اند.

08.04.2022
19:48

پاریس بمباران کراماتورسک را «جنایت علیه بشریت» خواند

رئیس دیپلماسی دولت فرانسه می‌گوید: بمباران ایستگاه قطار کراماتورسک توسط ارتش روسیه که در آن دست کم ۵۰ نفر از جمله چند کودک جان باختند «جنایت علیه بشریت» است.

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه که با شبکه پنج تلویزیون کشورش مصاحبه می‌کرد در واکنش به این حمله که به نیروهای ارتش روسیه نسبت داده شده تصریح کرد: «آنها به ایستگاه قطاری که محل تردد پناهجویان و غیرنظامیان است حمله می‌کنند، اقدامی که مصداق «جنایت علیه بشریت» است.

08.04.2022
19:33

صدراعظم اتریش در سفر به اوکراین از بوچا بازدید می‌کند

کارل نهامر، صدراعظم اتریش روز جمعه وین را به مقصد اوکراین ترک کرد و قرار است در این سفر از کی‌یف و بوچا، شهری در استان کی‌یف که به نمادی از «جنایت جنگی» روسیه تبدیل شده، بازدید کند.

بازدید محلی در بوچا، واقع در شمال غربی کی‌یف، جایی که ده‌ها جسد افراد غیرنظامی هفته گذشته پس از عقب نشینی نیروهای روسیه در آن کشف شد از جمله برنامه‌های سفر صدر اعظم اتریش به اوکراین اعلام شده است.

مسکو قاطعانه هرگونه دخالت در کشتار غیرنظامیان در بوچا را رد و آنرا «صحنه سازی» اوکراین برای تخریب وجهه ارتش روسیه توصیف کرده است.

کارل نهامر قرار است روز شنبه پس از ملاقات با ولودیمیر زلنسکی، به همراه نخست وزیر اوکراین در جریان یک کنفرانس خبری مشترک سخنرانی کند.

08.04.2022
18:55

بایدن روسیه را به ارتکاب «جنایتی هولناک» در کراماتورسک متهم کرد

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه به کشته شدن دست کم ۵۰ غیرنظامی از جمله پنج کودک در حمله موشکی روز جمعه به ایستگاه قطار کراماتورسک در شرق اوکراین واکنش نشان داد و روسیه را به ارتکاب «جنایتی هولناک» متهم کرد.

رئیس جمهوری ایالات متحده با انشتار توییتی در این خصوص تصریح کرد: «حمله به ایستگاه قطار در اوکراین یکی دیگر از جنایات وحشتناک روسیه است که غیرنظامیان را در حال تلاش برای تخلیه و رسیدن به محلی امن هدف قرار داده است.»

جو بایدن افزود: «در حالی که نیروهای روسی برای مرحله بعدی این جنگ تغییر آرایش می‌دهند، من به دولت خود دستور داده‌ام که از هیچ تلاشی برای شناسایی و تامین سلاح‌های مدرنِ مورد نیاز ارتش اوکراین برای دفاع از این کشورش دریغ نکند.»

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین پیش‌تر در واکنش به این حمله آنجه وی «شر نامحدود» روسیه و روش های «غیرانسانی» به کار گرفته شده توسط ارتش این کشور خواند را محکوم کرده بود.

08.04.2022
15:37

روسیه و اوکراین همچنان موافق ادامه مذاکرات در ترکیه هستند

ترکیه که دور قبلی مذاکرات رو در روی نمایندگان مسکو و کی یف را میزبانی کرده روز جمعه اعلام کرد هر دو کشور بر ادامه میزبانی ترکیه همچنان توافق دارند.

یک مقام ترکیه در گفتگو با خبرنگاران با تاکید بر اتفاقاتی که بتازگی در اوکراین گزارش شده گفته البته هنوز طرفین با مکتوب کردن نکاتی که روی آن توافق دارند، فاصله دارند.

کریمه و منطقه دنباس از جمله گره های کور مذاکرات هستند ولی با این حال احتمال میزبانی ترکیه از دور بعدی مذاکرات رو در رو به ادعای این مقام ترک بالاست.

دور قبلی مذاکرات ۲۹ مارس و در استانبول برگزار شده بود. پیش از آن هم در ۱۰ مارس وزرای خارجه روسیه و اوکراین در آنتالیا دیدار کرده بودند. 

08.04.2022
13:27

اوکراین: در حمله موشکی به ایستگاه راه‌اهن دست‌کم ۳۹ غیرنظامی از جمله ۴ کودک کشته شدند

سرویس امنیتی اوکراین اعلام کرد که در نتیجه اصابت موشک به ایستگاه راه‌آهن کراماتورسک دست‌کم ۳۹ نفر غیر نظامی کشته‌شده اند. ۴ نفر از قربانیان کودک هستند.

سخنگوی این سازمان دولتی در یک پست فیسبوکی مسئولیت این کشتار را  به «فاشیست‌های روس» نسبت داده است.