Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

«آی، آی، بپاخیز»، ترانه جدید پینک فلوید در حمایت از اوکراین

دیوید گیلمور خواننده و ترانه ساز و پایه گذار پینک فلوید
دیوید گیلمور خواننده و ترانه ساز و پایه گذار پینک فلوید Copyright Gregorio Borgia/AP
Copyright Gregorio Borgia/AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گروه پینک فلوید پس از سه دهه یک ترانه جدید در همکاری با خواننده اوکراینی و در حمایت از مردم اوکراین منتشر کرد.

آگهی

گروه اسطوره ای پینک فلوید پس از سه دهه، آهنگی جدید منتشرکرد. قطعه جدید در حمایت از مردم اوکراین ساخته و تدوین شده است. نام این قطعه Hey Hey, Rise Up، آی آی، بپا خیز، است.

در ساخت این قطعه، دیوید گیلمور و نیک میسون، اعضای اصلی گروه پینک فلوید با یک خواننده اوکراینی همکاری کرده اند.

آندره ای کلیونیک، ترانه سرا و خواننده اوکراینی که در جریان حمله روسیه جراحت هم برداشته، این آهنگ را اجرا کرد. کلیونیک که محبوبیت زیادی در اوکراین پس از ۲۴ فوریه، روز آغازین حمله روسیه به اوکراین پیدا کرده، تور بین المللی خود را لغو کرد و به نظامیان اوکراینی ملحق شد. کلیونیک و دیوید گیلمور زمانی که خواننده اوکراینی مجروح شده و در بیمارستان بود درباره ساخت این قطعه جدید با هم گفتگو کردند.

قطعه جدید با هنرمندی خواننده اوکراینی که ساخته دیوید گیلمور و با نوای گیتار خود اوست الهام گرفته از یک ترانه اوکراینی اعتراضی در دوران جنگ جهانی اول است. پینک فلوید اعلام کرد که درآمد حاصل از فروش این ترانه جدید برای کمک های بشردوستانه در اوکراین خرج خواهد شد.

دیوید گیلمور به همراه راجر واترز دو پایه گذار گروه مشهور پینک فلوید هستند. این گروه در اواخر دهه شصت میلادی پا به عرصه موسیقی بریتانیا گذاشت و سریعا جهانی شد.

پینک فلوید را می توان یکی از متعهدترین گروه های موسیقی دهه های اخیر در عرصه حمایت از جنبش های اجتماعی و ضدجنگ دانست. دو عضو مهم گروه راجر واترز و دیوید گیلمور دراواخر دهه ۸۰ برای همیشه از هم جداشدند.

راجر واترز پس از جدایی از گروه، آلبوم Amused to Death را در سال ۱۹۹۲ ساخت. دیوید گیلمور هم تا سال ۱۹۹۸ گروه پینک فلوید را زنده نگاه داشت. گیلمور آخرین بار با پینک فلوید آلبوم «ناقوس جدایی» را در سال ۱۹۹۴ ساخت.

Isabel Infantes/AP
راجر واترزIsabel Infantes/AP

راجر واترز هیچ نقشی در ساخت این آهنگ نداشته است.

واترز ۷۸ ساله یکی از مهم ترین هنرمندان مخالف اشغال سرزمین های فلسطینی است. اصلی ترین سازنده آلبوم مشهور «دیوار» پینک فلوید، بارها انتقادات تندی علیه رهبران اسرائیل و عدم احترام به حقوق بشر در این کشور داشته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مروری بر پنجاه سال فعالیت هنری پینک فلوید در نمایشگاه رم

نشست صلح در سوئيس؛ ۸۰ کشور جهان خواستار پایان دادن حملات روسیه به اوکراین شدند

تظاهرات سربازان همجنس‌گرای اوکراینی در مرکز کی‌یف؛ مخالفان در پاسخ، تجمع اعتراضی برگزار کردند