طرح میکل آنژ از مرد برهنه به حراج گذاشته می‌شود

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوزفارسی
نقاشی میکل آنژ
نقاشی میکل آنژ   -   کپی رایت  AFP

یکی از آثار میکل آنژ، مجسمه ساز و نقاش ایتالیایی، ۱۸ ماه مه در پاریس به حراج گذاشته میشود. میکل آنژ، که در قرن پانزدهم و شانزدهم در ایتالیا زندگی کرد یکی از نوابغ تاریخ هنر در ده قرن اخیر شناخته شده است.

بنگاه هنری کریستیز قیمت این نقاشی میکل آنژ را بیش از ۳۰ میلیون برآورد کرده است.

به گفته هلن ریهال، یکی از مدیران کریستیز، تنها «کمتر از ۱۰ طراحی اصل از میکل آنژ در اختیار کلکسیونرهای خصوصی» است.

این طرح، مرد برهنه‌ای را به تصویر کشیده و در اواخر قرن پانزدهم توسط هنرمند خلق شده است. این تابلوی نقاشی در سپتامبر سال ۲۰۱۹ به عنوان «گنجینه ملی» در فهرست میراث ملی فرانسه جای گرفت. به این ترتیب خروج این اثر از کشور فرانسه تا ۳۰ ماه ممنوع شد تا دولت یا موزه‌‌های فرانسوی فرصت داشته باشند آن‌را خریداری کنند. 

AFP
تصویری از نقاشی میکل آنژAFP

اما با توجه به اینکه هیچکدام از موزه های ملی فرانسه در این مدت اقدام به خرید این اثر نکردند، کریستیز اعلام کرد که این اثر در هنگ کنگ و سپس در نیویورک به نمایش درآمده تا توجه کلکسیونرها را پیش از حراج جلب کند.

این اثر به اندازه یک صفحه آ۴ است و کارشناسان می گویند از نقاشی دیواری «تعمید نئوفیت‌ها» الهام گرفته شده است.

در این طرح باز هم نبوغ میکل آنژ را در طراحی پیکر برهنه مرد می‌بینیم.

بسیاری از هنردوستان، میکل آنژ را با تندیس ۵ متری داوود، اثری روی سنگ مرمر، می شناسند. کارشناسان هنری هیچگاه نتوانسته‌اند نه روی این تندیس ۵ متری داوود و نه بر تابلوی «لبخند ژوکوند» داوینچی، قیمت گذاری کنند. از میکل آنژ و لئوناردو داوینچی، دو نابغه و هم عصر ایتالیایی، به عنوان بزرگترین هنرمندان رنسانس و دوران مدرن اروپا یاد می شود.