Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

لاوروف: روسیه اعتبارنامه اولین دیپلمات طالبان در مسکو را تائید کرده است

دیدار لاوروف با نمایندگان طالبان. عکس از آرشیو
دیدار لاوروف با نمایندگان طالبان. عکس از آرشیو Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، روز جمعه ۳۱ مارس (۱۱ فروردین) گفت مسکو اولین دیپلمات از افغانستان تحت حکومت طالبان را تائید کرده است.

آگهی

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، روز جمعه ۳۱ مارس (۱۱ فروردین) گفت مسکو اولین دیپلمات از افغانستان تحت حکومت طالبان را تائید کرده است.

آقای لاوروف که در نشست وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان در چین حضور یافته است گفت که دیپلمات طالبان در مسکو در ماه فوریه توسط وزارت امور خارجه تائید شده و از آن زمان تا کنون فعال بوده است.

وزیر خارجه روسیه در این نشست گفت: «ما متقاعد شده‌ایم که جامعه جهانی باید فعالانه با دولت جدید افغانستان همکاری کند و گام‌های برداشته‌شده با هدف به رسمیت شناختن رسمی این حکومت توسط سازمان ملل و اعضایش را تشویق کند.»

پیشتر سرگئی لاوروف و امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه طالبان، در حاشیه این نشست دیدار کرده بودند. بنابر گزارش‌ها در این ملاقات درباره بازگشایی کامل سفارت طالبان در مسکو صحبت شده بود.

نشست وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان با حضور نمایندگان کشورهای چین، روسیه، ایران، پاکستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان در شهر تونشی در شرق چین برگزار شده است.

قبل از این با وجود تلاش طالبان برای برقراری روابط دیپلماتیک با دیگر کشورها، تنها ترکمنستان و پاکستان دیپلمات‌های این گروه را پذیرفته بودند.

در پی خروج نیروهای بین‌المللی به رهبری آمریکا از افغانستان پس از دو دهه جنگ، گروه طالبان کنترل این کشور را در ماه اوت گذشته به دست گرفتند و از آن زمان درباره نحوه مواجهه با این حکومت میان روسیه و چین از یک سو و کشورهای غربی از سوی دیگر اختلاف نظر وجود دارد.

بسیاری از کشورهای جهان دولت جدید افغانستان را به دلیل نگرانی‌ها از کارنامه حقوق بشری ستیزه‌جویان طالبان به رسمیت نمی‌شناسند. با این حال در ۱۷ مارس شورای امنیت سازمان ملل متحد به برقراری روابط رسمی با افغانستان رای داد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه با نگاهی جدید به پیمان امنیت جمعی: خروج آمریکا از افغانستان برای ما تهدیدی امنیتی است

مسکو نسخه جدید «مجاهدین» را دشمن نمی‌داند؛ چرا روسیه با طالبان سرناسازگاری ندارد؟

حکم بی‌سابقه دادگاه فرانسه: «همه زنان افغان» می‌توانند از حق پناهندگی بهره‌مند شوند