چند درصد جمعیت کشورهای عضو اتحادیه اروپا را اروپایی‌های خارج از اتحادیه تشکیل می‌دهند؟

مهاجران اوکراینی در آلمان
مهاجران اوکراینی در آلمان   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

تازه ترین آمارهای یورواستات نشان می دهد که نزدیک به ۲۴ میلیون نفر از شهروندان ساکن کشورهای عضو اتحادیه اروپا را اروپایی هایی تشکیل می دهند که از خارج اتحادیه اروپا به این کشورها مهاجرت کرده اند.

اداره آمار اتحادیه اروپا می گوید تا اول ژانویه سال ۲۰۲۱، ۲۳.۷ میلیون نفر از جمعیت ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا را شهروندان اروپایی غیرعضو در اتحادیه اروپا تشکیل می دادند.

به عبارتی دیگر شهروندان اروپایی کشورهایی که در اتحادیه اروپا نیستند، نماینده ۵.۳ درصد از کل جمعیت اتحادیه اروپا هستند.

همچنین آخرین گزارش یورواستات نشان می دهد که ۱۳.۷ درصد از شهروندان با ملیت های کشورهای عضو اتحادیه اروپا، به دیگر کشورهای عضو مهاجرت کرده و در آنجا سکونت دارند.

بی تردید، می توان گفت که آلمان میزبان بخش بزرگی از این اروپایی هاست. ۱۰.۶ میلیون اروپایی که کشورهایشان در اتحادیه اروپا نیست، در کشور آلمان زندگی می کنند. اسپانیا با ۵.۴ میلیون و فرانسه و ایتالیا با ۵.۲ میلیون مهاجر اروپایی در جایگاه های بعدی هستند. این ۴ کشور میزبان ۷۰ درصد از جمعیت ۲۳.۷ میلیونی اروپایی های خارج از اتحادیه هستند.

آمار یورواستات
تصویری از یورواستاتآمار یورواستات

در میان ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا، لوکزامبورگ، کوچکترین کشور عضو، از لحاظ تنوع ملیتی و شهروندان غیربومی در جایگاه اول است و رومانی در پله آخر قرار دارد.

بیش از ۴۷ درصد از شهروندان اروپایی که در لوکزامبورگ زندگی می کنند ملیتی به جز لوکزامبورگی دارند.

پس از لوکزامبورگ، مالت و قبرس و اتریش و استونی و لیتوانی و ایرلند و آلمان و بلژیک قراردارند. جمعیت غیربومی ساکن در این کشورها بیش از ۱۰ درصد برآورد می شود. رومانی تنها با یک درصد جمعیت غیربومی در جای ۲۷ قراردارد.

همچنین، آمارهای یورواستات نشان می دهند که اکثریت جمعیت مهاجران اروپایی ساکن کشورهای عضو اتحادیه را ملیت های خارج از اتحادیه تشکیل می دهند.

در میان شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا، بیشترین تعداد مهاجران از کشورهای رومانی، لهستان، ایتالیا و پرتغال هستند.

در هفته های اخیر جنگ در اوکراین بیش از ۴ میلیون نفر از جمعیت این کشور را آواره کرده و به نظر می رسد مهاجرت میلیون ها اوکراینی به کشورهای همسایه اروپایی، آمارهای یورواستات را تا حد زیادی در سال های آینده تحت تاثیر قرار بدهد.

مطالب مرتبط