حمله روسیه به اوکراین چگونه بر اقتصاد گرجستان اثر منفی گذاشت؟

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
حمله روسیه به اوکراین چگونه بر اقتصاد گرجستان اثر منفی گذاشت؟
Copyright  screenshot video

تحریم‌های جهانی علیه روسیه فقط به شهروندان این کشور آسیب نزده و مردم مناطقی از کشورهای همسایه را نیز تحت تاثیر قرار داده است.

بسیاری از شهروندان اهل گرجستان در سالهای اخیر به روسیه مهاجرت کرده و آنجا مشغول کار هستند. این افراد برای خانواده‌های خود در گرجستان کمک مالی می‌فرستند اما حالا با تحریم‌ها علیه روسیه ارسال این مبالغ با مشکل مواجه شده است.

سوفیا گوارامیا یکی از شهروندان گرجستان در این خصوص می‌گوید: «بستگان من از مسکو هر ماه برای من پول می‌فرستادند. هم انتقال و هم برداشت آسان بود و پول به راحتی به حساب واریز می‌شد و می‌توانستیم از دستگاه خودپرداز آن‌را برداریم. اما حالا آنها فقط می‌توانند روبل روسیه ارسال کنند که نرخ آن بسیار پایین است.»

در هفته‌های اخیر قیمت دلار در روسیه به شدت افزایش یافته است و روبل شدیدا ارزش خود را از دست داده است. گزارش‌ها حاکی از آن است که برخی از بانک‌ها در گرجستان حتی همین خدمات را متوقف کرده‌اند. حواله‌ها ۱۳ درصد از تولید ناخالص ملی گرجستان را تشکیل می‌دهند. در سال ۲۰۲۱ روسیه در رتبه‌بندی نقل و انتقال پول به گرجستان در رتبه اول قرار داشت و پس از آن ایتالیا و آمریکا در رده‌های دوم و سوم بودند. اقتصاددانان معتقدند تحریم‌های روسیه بر اقتصاد گرجستان هم اثرگذار خواهد بود.

الکاسندر زنلادزه رئيس انجمن بانکداری گرجستان در این خصوص می‌گوید: «کاهش انتقال پول مشکلاتی را برای برخی شهروندان ایجاد می‌کنند و بانک‌ها هم ممکن است تا حدی در این خصوص تحت تاثیر قرار گیرند. اگرچه نهادها با هیچ تهدید جدی رو به رو نیستند.»

به نظر می‌رسد اقتصاد گرجستان هم باید بخشی از بار هزینه‌های جنگ روسیه علیه اوکراین را تحمل کند و مشکلات تحریم‌های مسکو بر دوش تفلیس نیز سنگینی خواهد کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید