فرانسه درباره اتهامات «شکنجه» و «ارتکاب اعمال وحشیانه» رئیس اماراتی اینترپل تحقیق می‌کند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
 احمد ناصر رئیسی، ژنرال اماراتی رئیس اینترپل
احمد ناصر رئیسی، ژنرال اماراتی رئیس اینترپل   -   کپی رایت  AP Photo

دادستانی ضد تروریسم فرانسه در پی شکایت یک سازمان غیر دولتی از احمد ناصر الرئیسی، رئیس تازه اینترپل، تحقیقات مقدماتی درباره اتهامات «شکنجه» و «ارتکاب اعمال وحشیانه» از سوی او را آغاز کرده است.

بنابه گزارش خبرگزاری فرانسه، پیشتر در ماه نوامبر ۲۰۲۱ «مرکز حقوق بشر خلیج [فارس]» (GCHR) شکایتی را از احمد ناصر الرئیسی به مقامات قضایی فرانسه تسلیم کرده بود. طبق این شکایت وی در زمان تصدی شغل بازرس کل وزارت کشور امارات عربی متحده مسئولین شکنجه یکی از مخالفان سرشناس اماراتی به نام احمد منصور را بر عهده داشته است.

بنابر گزارش‌ها این پرونده به دایره مرکزی مبارزه با جنایات علیه بشریت، نسل‌کشی و جنایات جنگی در دادستانی فرانسه ارجاع شده است.

سازمان اینترپل گفته است پست ریاست پلیس بین‌الملل بیشتر جنبه تشریفاتی دارد و مسئولیت اصلی در این سازمان با دبیرکل آلمانی آن، یورگن اسکات، است؛ با این حال انتخاب آقای الرئیسی به این منصب انتقادات گسترده‌ای را از سوی سازمان‌های حقوق بشری و برخی از نمایندگان اروپایی در پی داشته است.

سه عضو پارلمان اروپا در نامه‌ای به تاریخ ۱۱ نوامبر به اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا نوشته بودند: «انتخاب ژنرال رئیسی جایگاه و حسن شهرت اینترپل را تضعیف می‌کند و به شدت بر توانایی سازمان برای انجام ماموریت‌های خود تاثیر منفی می‌گذارد.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

کمیته اجرایی پلیس اینترپل که مرکز آن در لیون فرانسه است در ۲۵ نوامبر سال گذشته در نشست سه روزه خود در استانبول ژنرال الرئیسی را به پست ریاست انتخاب کرده بود. انتخاب او پس از آن صورت گرفت که منگ هانگوی رئیس سابق و چینی اینترپل سال ۲۰۱۸ پس از سفر به این کشور از سوی پلیس پکن دستگیر و به جرم دریافت رشوه به بیش از ۱۳ سال زندان محکوم شد.