Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

کمپوست انسانی؛ چگونه پس از مرگ، جسد انسان به کود تبدیل می‌شود؟

تبدیل جسد انسان پس از مرگ به کمپوست
تبدیل جسد انسان پس از مرگ به کمپوست Copyright Getty Images
Copyright Getty Images
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

زمانی که صحبت از تشییع جنازه به میان می‌آید؛ دفن، سوزاندن و مومیایی کردن رایج‌ترین روش‌های وداع با عزیزان به شمار می‌رود. اکنون اما چندی است که یک روش جدید به نام «کمپوست‌سازی از جسد» در ایالات متحده به طور فزایند‌ه‌ای محبوب شده است.

آگهی

زمانی که صحبت از تشییع جنازه به میان می‌آید؛ دفن، سوزاندن و مومیایی کردن رایج‌ترین روش‌های وداع با عزیزان به شمار می‌رود. اکنون اما چندی است که یک روش جدید به نام «کمپوست‌سازی از جسد» در ایالات متحده به طور فزایند‌ه‌ای محبوب شده است.

این فرآیند که اصطلاحا «زمینی‌سازی» نام دارد، یک راه حل سازگار با محیط زیست برای افرادی است که به دنبال سبز ماندن حتی پس از پایان زندگی هستند.

سرویس تبدیل جسد به کمپوست نخستین‌بار توسط یک شرکت ارائه خدمات تشییع جنازه در آمریکا به نام «بازگشت به خانه» (Return Home) راه‌اندازی شده است. واشنگتن اخیراً نخستین ایالت در این کشور نام گرفت که این شکل منحصر به فرد از خدمات تشییع را قانونی کرده است.

در این روش اجساد را در ظروف دربسته قرار می‌دهند و دور آن را با مخلوط حجیمی از یونجه و خاک اره پر می‌کنند. این مواد آلی گرمای حاصل از فساد و تخمیر بدن را به طور طبیعی حفظ کرده و از هزینه زیاد سوخت فسیلی در کوره‌سوزی‌های معمولی جلوگیری می‌کنند.

میکا ترومن، مدیر عامل این شرکت، می‌گوید: «فرآیند سوزاندن ۱۳۵ لیتر سوخت مصرف می‌کند و حدود ۲۴۵ کیلوگرم دی‌اکسید کربن به جو پمپاژ می‌کند. سیستمی که ما ابداع کرده‌ایم حدود ۹۰ درصد پاک‌تر آن فرآیند عمل می‌کند.»

وی اضافه کرد: «ما این کار را به شکل ارگانیک می‌کنیم و بعد از قرار دادن جسد درون محفظه خیلی ساده درب آن را می‌بندیم. حفظ گرما فعالیت میکروبی را تشدید می‌کند و در پایان یک ماه، جسد تقریباً به طور کاملاً تغییر شکل داده و تجزیه خواهد شد. وقتی کارمان تمام شد، خاکی داریم که می‌توانیم ‌آن را به خانواده بدهیم.»

روش‌های متداول سوزاندن اجساد به سوخت فسیلی برای بالا بردن دمای کوره تا بیش از ۶۵۰ درجه سانتیگراد نیاز دارند. در سال ۲۰۲۰ تعداد ۱.۸ میلیون آمریکایی سوزانده شدند و از آنجا که هر مراسم به اندازه دو باک یک خودروی معمولی گاز گلخانه‌ای آزاد می‌کرد، در نتیجه انتشار سالانه دی‌اکسید کربن از مراسم‌های خاکسپاری در ایالات متحده از ۳۶۰ هزار تن متریک فراتر رفت.

مسئولان شرکت ارائه خدمات کمپوست‌سازی از جسد می‌گویند روش جدید یک راه حل طبیعی و پایدار برای حل معضل اقلیمی ارائه می‌دهد و افرادی که دوستدار محیط‌زیست هستند از این روش استقبال کرده‌اند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در حالی که روش‌های مرسوم سوزاندن از جسد خاکستر تولید می‌کنند، روش جدید باعث تولید خاک می‌شود. امری که می‌تواند برای کوددهی باغ‌ها و حاصلخیز تر کردن مزارع یا جنگل‌ها استفاده شود.

این عمل در حال حاضر تنها در سه ایالت کلرادو، اورگان و واشنگتن آمریکا قانونی به شمار می‌رود. با این حال با افزایش روزافزون مردمی که به دنبال سبز ماندن پس از مرگ هستند، سایر ایالت‌های آمریکا نیز رفته رفته قصد دارند مجوز چنین روش تدفینی را صادر کنند.

راب گاف، رئیس انجمن مدیریت مراسم تشییع در ایالت واشنگتن، می‌گوید: «ما شنیده‌ایم که حدود چهار یا پنج ایالت دیگر وجود دارند که در حال حاضر کاهش ارگانیک آلاینده‌ها از این روش را در دستور کار قرار داده‌اند.»

وی اضافه کرد: «برای سال‌های متمادی سوزاندن یا دفن تنها انتخاب بود. ما بسیار خوش‌شانس هستیم که بالاخره لایحه‌ای قانونی را تصویب کردیم که اجازه می‌دهد کمپوست انسانی انجام شود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مرگ یک نوجوان در حومه پاریس؛ مادر به اتهام «رها کردن فرزند به حال خود» دستگیر شد

کره‌ای‌ها برای زندگی بهتر تمرین مرگ می‌کنند

رای بی‌سابقه دادگاه در آمریکا؛ شکایت کنشگران جوان علیه تخریب محیط‌زیست به نتیجه رسید