Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

قیمت نفت با جهش ۵ درصدی به بیش از ۱۲۱ دلار در هر بشکه رسید

جهش قیمت نفت
جهش قیمت نفت Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

قیمت نفت روز چهارشنبه ۲۳ مارس با جهش ۵ درصدی به بیش از ۱۲۱ دلار در هر بشکه رسید.

آگهی

قیمت نفت روز چهارشنبه ۲۳ مارس با جهش ۵ درصدی به بیش از ۱۲۱ دلار در هر بشکه رسید.

این افزایش قیمت پس از آن صورت گرفت که صادرات نفت از روسیه و قزاقستان از طریق خط لوله کنسرسیوم کاسپین (CPC) به دلیل اختلالات آب و هوایی بر نگرانی‌ها در مورد عرضه محدود جهانی افزود.

قیمت هر بشکه نفت برنت ظهر چهارشنبه با ۵.۹۵ دلار معادل ۵.۱ درصد افزایش به ۱۲۱.۴۳ دلار در هر بشکه رسید. قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا (WTI) هم با ۵.۲۴ دلار یا ۴.۸ درصد افزایش به ۱۱۴.۵۱ دلار در هر بشکه رسید.

کنسرسیوم خط لوله کاسپین درحالی مورد توجه قرار گرفته است که بازارهای جهانی به دلیل تحریم‌های سنگین علیه روسیه که دومین صادرکننده بزرگ نفت خام جهان است، در موقعیت شکننده قرار دارد.

در هر حال رئیس کنسرسیوم خط لوله کاسپین از توقف کامل صادرات نفت خام از پایانه این کنسرسیوم در قزاقستان پس از خسارت ناشی از طوفان شدید و ادامه شرایط بد آب و هوایی در روز چهارشنبه خبر داد.

الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه هم گفته است که عرضه نفت توسط کنسرسیوم خط لوله کاسپین ممکن است تا دو ماه به طور کامل متوقف شود.

کنسرسیوم خط لوله کاسپین که شرکت انتقال نفت قزاقستانی-روسی است حدود ۱.۲ میلیون بشکه در روز از نفت قزاقستان را منتقل می‌کند که این مقدار ۱.۲ درصد از تقاضای جهانی را تشکیل می‌دهد.

مت اسمیت، تحلیلگر ارشد نفت در شرکت کپلر بر این نظر است که قیمت‌ها با کاهش یا توقف صادرات نفت از نووروسیسک روسیه افزایش خواهند یافت.

با وجود این جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا قرار است در دیدار روز پنج‌شنبه خود با رهبران اروپایی در بروکسل، تحریم‌های بیشتر علیه روسیه را اعلام کند.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا در مورد ممنوعیت واردات نفت خام و محصولات نفتی روسیه اختلاف نظر دارند اما ممکن است این وضعیت پس از پایان قراردادهای کوتاه مدت تغییر کند.

بن لاکاک از شرکت تجاری نفتی «ترافیگورا» در اجلاس جهانی کامودیتی‌ها گفت: «شما در پایان آوریل خواهید فهمید که کل ضرر نفت روسیه چقدر است. او پیش‌بینی کرد که قیمت نفت به ۲۰۰ دلار در هر بشکه برسد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

از سوی دیگر کاهش ذخایر نفت خام در آمریکا به عنوان بزرگ‌ترین مصرف کننده نفت جهان، بر نگرانی‌ها از عرضه نفت افزوده است.

داده‌های دولت آمریکا نشان می‌دهد که ذخایر نفت خام در هفته گذشته ۲.۵ میلیون بشکه کاهش یافته است. همچنین تولید نفت خام برای هفتمین هفته متوالی روی ۱۱.۶ میلیون بشکه در روز ثابت ماند.

بنابراین پیش‌بینی می‌شود که با افزایش نگرانی‌ها در خصوص عرضه نفت، خریداران بر تلاش‌هایشان بیافزایند. از همین رو لاکاک بر این نظر است که قیمت نفت در تابستان امسال به بشکه‌ای ۱۵۰ دلار برسد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر نفت عربستان سعودی: توان ما برای تضمین امنیت بازار انرژی جهان دیگر کافی نیست

ترس از پیامدهای جنگ اوکراین؛ اروپا و جهان شوک نفتی دیگری را تجربه می‌کند؟

ارمنستان از سازمان پیمان امنیت جمعی به رهبری روسیه خارج می‌شود