Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

کسل‌‌‌‌کننده ترین آدم‌های دنیا چه افرادی هستند؟

عکس تزیینی است
عکس تزیینی است Copyright CANVA
Copyright CANVA
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در این پژوهش با تمرکز بر حرفه افراد و تجزیه-تحلیل کانون‌های سرگرمی و تفریح آن‌ها از قبیل علاقه به خواب، میزان تماشای تلویزیون و یا انجام مناسک مذهبی و همچنین شخصیت افراد از جمله بدبین یا خوش‌بین بودن آن‌ها، سعی شده بر مبنای کلیشه‌های رایج تصویری کلی از انسان کسل ارائه شود.

آگهی

دانشگاه اسکس بریتانیا به‌تازگی پژوهشی در مورد کسل‌‌کننده‌ ترین مشاغل دنیا انجام داده است. در این تحقیق که در نشریه «بولتن روانشناسی اجتماعی و فردی» (Personality and Social Psychology Bulletin) هم منتشر شده افرادی مورد مطالعه قرار گرفته‌اند که علاوه بر شهرنشینی، عاشق تماشای تلویزیون هم هستند. در این پژوهش با تمرکز بر حرفه افراد و تجزیه-تحلیل کانون‌های سرگرمی و تفریح آن‌ها از قبیل علاقه به خواب، میزان تماشای تلویزیون و یا انجام مناسک مذهبی و همچنین شخصیت افراد از جمله بدبین یا خوش‌بین بودن آن‌ها، سعی شده بر مبنای کلیشه‌های رایج تصویری کلی از انسان کسل ارائه شود.

نتایج این تحقیق که در ۵ مرحله و بر روی ۵۰۰ نفر انجام شده جالب توجه است. حسابداری، امور مربوط به نظافت، تجزیه و تحلیل داده‌ها و بانکداری در زمره بدترین مشاغل دنیا از حیث کسل‌کنندگی هستند. پرداختن به امور مذهبی، تماشای تلویزیون، تماشای پرندگان و همینطور سیگار کشیدن هم از جمله عادات و سرگرمی‌های شایع بین افراد کسل بشمار می‌روند. این‌ دسته از انسان‌ها غالبا ترجیحشان زندگی در شهرهای کوچک و آرام است.

دکتر ویجناند فان تیلبورگ که این تحقیق زیر نظر او انجام شده بر این اعتقاد است که عموم، معمولا به‌واسطه پیش‌قضاوت در این خصوص از ارتباط با افراد کسل‌کننده اجتناب می‌کنند و حتی برخی انتظار دارند تا بابت وقتی که با این‌ دسته از افراد می‌گذرانند پول بگیرند.

طبق این مطالعه کسانی که خسته‌کننده تلقی می شوند احتمالا در معرض خطر بیشتری از آسیب، اعتیاد و مسائل مربوط به سلامت روان قرار دارند. این درحالیست که علیرغم تصور منفی موجود، جامعه به افراد در مشاغلی مانند حسابداری و بانکداری نیاز دارد و جالب این جاست که به زعم افراد مورد مطالعه، آدم‌های کسل‌کننده افراد شایسته و ماهری نیستند. این با واقعیت ماجرا مثلا در مورد استخدام یک حسابدار حاذق برای کمک کردن به کسرمالیاتی و تبحر او در انجام کارش در تضاد است، هر چند که حرفه‌اش در دسته مشاغل کسل‌کننده باشد.

اما طبق این تحقیق اگر بخواهیم ۵ شغل بیشتر کسل‌کننده دنیا را ردیف کنیم، نتیجه زیر بدست می‌آید:

- تحلیل‌گر داده

- حسابدار

- کارمند بیمه و اداره مالیاتی

- نظافت‌چی

- شاغل در بانک

برعکس ۵ حرفه هیجان‌انگیز دنیا طبق این تحقیق کدام‌ها هستند؟

- هنرهای نمایشی

- علم

- خبرنگاری

- کادر درمان

- معلمی

و اما ۵ سرگرمی و تفریح کسل‌کننده اول در دنیا:

- خواب

آگهی

- امور مذهبی

- تماشای تلویزیون

- تماشای حیوانات

- ریاضیات

نتایج کامل این تحقیق را می‌توانید در این لینک مطالعه کنید. 

آگهی

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مرکل شغل پیشنهادی در سازمان ملل را رد کرد

۶ شغل پردرآمدی که از خانه و بدون نیاز به مدرک دانشگاهی می‌توان انجام داد

هشدار کارشناسان: تبعات اقتصادی کرونا ۶۰ میلیون شغل را در اروپا تهدید می‌کند