Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

جنگ توییتری «فضایی» زیر سایه بحران اوکراین؛ ناسا ورود کرد

اسکات کلی، فضانورد سابق ناسا
اسکات کلی، فضانورد سابق ناسا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اسکات کلی از مخالفان سرسخت تهاجم نظامی روسیه به خاک اوکراین است. او پیش‌ از این با توییت‌هایی انتقاد آمیز آژانس فضایی روسیه و رئیس آن دمیتری روگوزین را هدف حملات خود قرار داد.

آگهی

اسکات کلی، فضانورد سابق ناسا، قصد دارد جنگ توییتری خود را با یک مقام ارشد فضایی روسیه که پس از تهاجم نظامی این کشور به خاک اوکراین آغاز شد، متوقف کند.

وب‌سایت «اسپیس کام» در مقاله‌ای به قلم الیزابت هاول که خلاصه ای از آن را در این گزارش می‌خوانید از تمایل اسکات کلی برای پایان دادن به نزاع توییتری بر سر بحران اوکراین با رئیس سازمان فضایی روسیه خبر داده است.

نویسنده مقاله در ابتدا به گفتگوی اسکات کلی با شبکه سی‌ان‌ان در روز سه‌شنبه گذشته اشاره می‌کند که وی در آن درخواست مقامات ناسا از وی برای پایان دادن به چنین کشمکش‌هایی را یادآور می‌شود.

آقای کلی در این مصاحبه می‌گوید از وی و دیگر فصانوردان سابق آژانس فضایی آمریکا خواسته شده تا از تن دادن به چنین نزاع‌هایی پرهیز کنند زیرا ممکن است به مشارکت و همکاری‌های جاری در ایستگاه فضایی بین‌المللی آسیب برساند.

سی‌ان‌ان نیز اعلام کرده در ایمیل ناسا که نسخه‌ای از آن را دریافت کرده یک مقام آژانس فضایی آمریکا که نامش فاش نشده خواسته است پیش از هر «حمله به شرکای روسی ما» احتیاط و خویشتن‌داری در پیش گرفته شود.

نویسنده این گزارش در وب‌سایت «اسپیس کام» سپس یادآور می‌شود که «بسیاری از همکاری‌های فضایی روسیه از زمان حمله به اوکراین در ۲۴ فوریه قطع شده، اما مقامات ناسا تاکید می کنند که فعالیت ایستگاه فضایی بین المللی طبق معمول ادامه دارد.»

به گزارش سی‌ان‌ان در ایمیل ناسا آمده است: «هر یک از ما به عنوان شهروندان آمریکا از آزادی بیان بهره می‌بریم و همه شما این اختیار را دارید که نظر خود را بیان کنید. با این حال، لطفاً بدانید که به عنوان فضانوردان سابق ناسا، کلمات شما وزن بیشتری دارند و حمله به شرکای روسی ما به ماموریت فعلی ما آسیب می رساند.»

کلی از مخالفان سرسخت تهاجم نظامی روسیه به خاک اوکراین است. او پیش‌ از این با توییت‌هایی انتقاد آمیز آژانس فضایی روسیه و رئیس آن دمیتری روگوزین را هدف حملات خود قرار داده بود.

طرف‌های روسی نیز با دادن پاسخ‌هایی توهین‌آمیز به اسکات کلی در نهایت دسترسی وی به حساب‌های توییتری خود را مسدود کردند.

کلی به سی‌ان‌ان گفت که قصد دارد کشمکش و نزاع توییتری با روگوزین را متوقف کند. وی در عین حال با گفتن این جمله که «مجبور نیستم، اما به ناسا، موضع ناسا و (مقام) ارسال کننده ایمیل احترام می گذارم» افزود همچنان به گذاشتن پست‌های انتقادی نسبت به تهاجم نظامی روسیه به اوکراین در توییتر به زبان روسی ادامه می‌دهد.

نویسنده مقاله سپس در توضیح آورده است که اسکات کلی مانند دیگر فضانوردان آمریکایی برای شرکت در ماموریت ایستگاه فضایی اقدام به یادگیری زبان روسی کرده بود.

در این گزارش همچنین آمده است که آخرین مامورت اسکات کلی به ایستگاه فضایی بین‌المللی در مدار زمین تقریبا به مدت یک سال به طول انجامید.

فضانورد سابق ناسا همچنین در مقاله‌ای که روز سه‌شنبه ۱۶ مارس در واشنگتن پست منتشر شد توضیح داد که چرا جنگ توییتری را با روگوزین آغاز کرد.

کلی در این مقاله نوشت: «در اوایل دهه ۱۹۹۰، آژانس‌های فضایی کشورهای ما مایل بودند برای کاهش تنش‌های مرتبط با جنگ سرد با یکدیگر همکاری کنند و بنابراین ایالات متحده و روسیه توافق کردند که در یک ایستگاه فضایی مشترک با هم مشارکت کنند.»

وی ادامه داد که این مشارکت از دید او همیشه یک دستاورد بزرگ برای مردم دو کشور بوده است زیرا توانسته‌اند برای ساخت و راه‌اندازی یک ایستگاه فضایی در مدار زمین همکاری صلح آمیزی داشته باشند و او نیز این افتخار را داشته که در این ایستگاه فضایی خدمت کند.

اسکات کلی سپس توضیح می‌دهد که مواضع اخیر «روسکوسموس»، آژانس فضایی فدرال روسیه و رئیس آن دمیتری روگوزین این همکاری را به خطر انداخته است.

آقای روگوزین ماه گذشته میلادی تهدید کرده بود که تحریم‌های غرب علیه کشورش در فعالیت‌ فضا‌پیما‌های این کشور که وظیفه خدمات رسانی به ایستگاه فضایی بین‌المللی را دارند، اختلال ایجاد خواهد کرد و این مشکل در نهایت به از مدار خارج شدن ایستگاه فضایی بین‌المللی و سقوط آن در خاک ایالات متحده منجر خواهد شد.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ناسا برای کشف یک سیارک فلزی با استفاده از فضاپیمای «سایکی» آماده می‌شود

مشاور آژانس فضایی روسیه و روزنامه‌نگار سابق به اتهام خیانت بازداشت شد

ارمغان سوئد و فنلاند، جدیدترین اعضای ناتو برای «استراتژی قطب شمال» پنتاگون چیست؟