Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

بانک‌های اروپایی حساب کلیه مشتریان روس حتی ساکن اتحادیه اروپا را تحت نظارت کامل قرار می‌دهند

تحریم‌های اتحادیه اروپا مشتریان روس بانک‌های اروپایی را تحت تاثیر قرار می‌دهد
تحریم‌های اتحادیه اروپا مشتریان روس بانک‌های اروپایی را تحت تاثیر قرار می‌دهد Copyright CANVA PRO
Copyright CANVA PRO
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

قانونگذاران اتحادیه اروپا به برخی از بانک‌ها گفته‌اند که تراکنش‌های تمام مشتریان روس و بلاروس از جمله ساکنان اتحادیه اروپا را به دقت بررسی کنند تا مطمئن شوند آن‌ها اقدام به دور زدن تحریم‌های غرب علیه مسکو نمی‌کند.

آگهی

قانونگذاران اتحادیه اروپا به برخی از بانک‌ها گفته‌اند که تراکنش‌های تمام مشتریان روس و بلاروس از جمله ساکنان اتحادیه اروپا را به دقت بررسی کنند تا مطمئن شوند آن‌ها اقدام به دور زدن تحریم‌های غرب علیه مسکو نمی‌کنند.

طبق گزارش رویترز و به نقل از سه منبع آگاه، دستورالعمل ناظران بانک مرکزی اروپا به این معنی است که ده‌ها هزار نفر از روس‌ها و بلاروس‌های مقیم اتحادیه اروپا با نظارت شدید بانک‌هایشان روبرو می‌شوند. بانک‌هایی که برای پرداخت‌ها، سپرده‌های کلان و همچنین درخواست‌های اعتباری جدید باید گوش به زنگ باشند.

در حالی که تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه مسکو افرادی را که دارای مجوز اقامت موقت یا دائم اتحادیه اروپا هستند معاف می‌کند، اما محدودیت‌هایی را برای دسترسی اتباع روسیه به خدمات بانکی از جمله ممانعت از پذیرش سپرده‌های بالای ۱۰۰ هزار یورو ایجاد می‌کند.

این اقدام بانک مرکزی اروپا حتی ساکنان اتحادیه اروپا را تحت نظارت شدید قرار می‌دهد و فعالیت‌های بانکی آن‌ها را سخت‌تر می‌کند به‌طوریکه یکی از منابع به رویترز می‌گوید برخی از این افراد در اسپانیا با محدودیت‌هایی روبرو شده‌اند.

با این حال سخنگوی بانک مرکزی اروپا مستقر در فرانکفورت می‌گوید که این نهاد در حال بررسی این موضوع است تا بانک‌هایی که روی آن‌ها نظارت دارند، «تدارکات لازم را برای پایبندی به تحریم‌ها» از جمله درباره معاملات و روابط با مشتریان داشته باشند اما هیچ دستورالعملی فراتر از قوانین اتحادیه اروپا صادر نکرده است.

این سه منبع که در بانک‌ها و سازمان‌های نظارتی فعالیت می‌کنند به رویترز گفته‌اند برخی از تیم‌های نظارتی مشترک بانک مرکزی اروپا که شامل کارکنان بانک مرکزی و مقامات ملی می‌شوند به بانک‌ها گفته‌اند که روی ساکنان روس و بلاروس اتحادیه اروپا نیز کنترل بیشتری صورت گیرد.

دو تن از منابع گفته‌اند در حالی که نقش بانک مرکزی اروپا پلیسی کردن تحریم‌ها نیست، ناظران نگران هستند بانک‌های این بلوک در صورتی که مشتریانشان پول را به نمایندگی از افراد تحریم‌ شده ارسال کنند، جریمه‌های سنگینی را متحمل شوند.

دو تن از منابع گفتند، ناظران، بانک‌های هدف را بین پایان فوریه تا اوایل مارس مطلع کرده‌اند و یک هفته به آن‌ها فرصت داده‌اند تا از دستورات پیروی کنند. آن‌ها تاکید کردند که حسابرسی مبتنی بر پاسخ‌ها انجام می‌شود. هنوز مشخص نیست که چه زمانی این کار تکمیل خواهد شد.

یکی از منابع گفت: «در ابتدا اقدامات روی افراد دارای ملیت روسیه اعم از ساکن یا غیرساکن متمرکز بود و بعدا به  شهروندان بلاروس‌ تعمیم داده شد.»

روس‌ها بیشتر در کدام کشور اتحادیه اروپا ساکن هستند؟

اکثر روس‌های مقیم اتحادیه اروپا در آلمان ساکن هستند جایی که یوروستات (مرکز آمار اتحادیه اروپا) می‌گوید بیش از ۲۳۰ هزار نفر هستند و پس از آن اسپانیا با بیش از ۸۱ هزار نفر در جایگاه دوم قرار دارد. بعد از این دو کشور اروپایی، فرانسه، ایتالیا، لتونی، جمهوری چک، اتریش و فنلاند قرار گرفته است.

داده‌های یوروستات نشان می‌دهد که افراد تبعه بلاروس‌ که در اتحادیه اروپا زندگی می‌کنند اغلب در آلمان، لیتوانی و ایتالیا ساکن هستند.

یکی از منابع گفت در یک نمونه، یک بانک اسپانیایی، حدود ۸ هزار مشتری روس دارد که در فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا نیستند و در اسپانیا اقامت دارند. این هشت هزار نفر تحت نظارت قرار گرفته‌اند.

آن‌ها افزودند که تمام وام‌های جدید به روس‌هایی که اقامت اسپانیا را ندارند متوقف شده است و دست‌کم یک بانک به روس‌های غیر مقیم اجازه افتتاح حساب‌های جدید را نخواهد داد.

چهارمین منبع مطلع گفت که بانک‌های ایتالیایی نیز تمام حساب‌های بالای ۱۰۰ هزار یورو موجودی مشتریان روس را زیر نظر دارند حتی اگر در اتحادیه اروپا زندگی کنند و در فهرست تحریم‌ها نباشند.

«بانک اسپانیا» در پاسخ به این سوال که آیا وام دهندگان در حال تشدید نظارت بر مشتریان روس هستند به رویترز گفت که ناظران و بانک‌ها «کنترل‌های لازم را برای ارزیابی وضعیت و خطرات احتمالی موجود انجام می‌دهند.»

بانک ایتالیا از اظهار نظر خودداری کرد.

در حالی که بانک‌های تحت تاثیر مجبور نیستند نقل و انتقالات را متوقف کنند سه منبع اول گفتند باید بررسی‌های بیشتری برای تعیین منبع پول، مقصد و هدف آن انجام دهند.

آن‌ها افزودند که ناظران همچنین به بانک‌ها گفته‌اند باید مراقب درخواست‌های وام روس‌ها یا بلاروس‌ها باشند.

آگهی

با این حال یکی از منابع گفت که هیچ چیزی نمی‌تواند بانک‌ها را از اعطای اعتبار به یک مشتری با سابقه روس که مشمول تحریم نیست بازدارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه بالاتر از ایران در صدر کشورهای «تحت بیشترین تحریم‌ها» قرار گرفت

هجوم شهروندان روسیه به ارمنستان در پی تحریم‌های گسترده غرب علیه مسکو

اتحادیه اروپا  با هدف حمایت از کودکان کنترل شدیدتری بر پلتفرم‌های پورنوگرافی اعمال می‌کند