نتایج نظرسنجی جدید: اکثریت سوئدی‌ها از پیوستن به ناتو حمایت می‌کنند

رزمایش ناتو در سوئد
رزمایش ناتو در سوئد   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

نتایج یک نظرسنجی که روز جمعه اعلام شده نشان می‌دهد اکثریت سوئدی‌ها موافق پیوستن به ناتو هستند و حمله روسیه به اوکراین باعث تغییر سریع دیدگاه‌ها در کشوری شده است که مدت‌ها به حفظ سیاست بی‌طرفی معروف بود.

نتایج یک نظرسنجی که روز جمعه اعلام شده نشان می‌دهد اکثریت سوئدی‌ها موافق پیوستن به ناتو هستند و حمله روسیه به اوکراین باعث تغییر سریع دیدگاه‌ها در کشوری شده است که مدت‌ها به حفظ سیاست بی‌طرفی معروف بود.

در این نظرسنجی که توسط موسسه دموسکوپ و به سفارش روزنامه آفتونبلادت انجام شده است، ۵۱ درصد سوئدی‌ها گفته‌اند که طرفدار عضویت کشورشان در پیمان دفاعی ناتو هستند. این در حالی است که در ماه ژانویه تنها ۴۲ درصد سوئدی‌ها موافق این عضویت بودند.

بنابر نتایج منتشره، میزان مخالفان پیوستن به ناتو از ۳۷ درصد در ماه نخست سال میلادی به ۲۷ درصد در ماه مارس کاهش پیدا کرده است. این اولین بار است که در یک نظرسنجی اکثریت شرکت‌کنندگان موافقت خود را با عضویت در ناتو ابراز می‌کنند.

سوئد از سال ۱۸۱۴ وارد هیچ جنگی نشده است و سیاست خارجی خود را بر اساس «عدم مشارکت در اتحادهای نظامی» بنا کرده است. این کشور در طول جنگ جهانی دوم و پس از آن در طول جنگ سرد بی‌طرف باقی ماند.

با این حال به نظر می‌رسد حمله نظامی روسیه به اوکراین سیاست سوئد را با تغییر مواجه کرده است. این کشور در ماه مارس تصمیم گرفت تا به اوکراین سلاح بفرستد. این برای اولین بار از سال ۱۹۳۹ بدین سو است که سوئد برای کشوری که در وضعیت جنگ به سر می‌برد سلاح ارسال کرده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

سوسیال دموکرات‌های حاکم سوئد تاکنون در برابر درخواست‌های اپوزیسیون راست‌ میانه برای پیوستن به ناتو مقاومت کرده‌اند و گفته‌اند که عدم مشارکت در ائتلاف‌های نظامی به بهترین نحو در خدمت منافع سوئد بوده است.

سوئد و فنلاند در حال حاضر همکاری بسیار نزدیکی با ناتو دارند و به عنوان ناظر به اجلاس‌های اخیر ناتو دعوت شده‌اند. ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، در ماه ژانویه گفته بود اگر دو کشور تصمیم به مطرح کردن درخواست عضویت بگیرند می‌توانند «بسیار سریع» به این پیمان دفاعی بپیوندند.

پیشتر یک سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفته بود در صورت اقدام سوئد و فنلاند برای پیوستن به ناتو، این دو کشور باید منتظر واکنش کرملین باشند.

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

حمله نظامی روسیه به اوکراین