Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

سگ‌ها از مرگ دوستان‌شان غمگین می‌شوند

احساسات در سگ‌ها
احساسات در سگ‌ها Copyright Pixabay
Copyright Pixabay
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک تحقیق جدید درباره رفتار سگ‌ها نشان می‌دهد که این حیوان اهلی در پی مرگ سگ دیگر در خانواده صاحبشان غمگین می‌شود.

آگهی

یک تحقیق جدید درباره رفتار سگ‌ها نشان می‌دهد که این حیوان اهلی در پی مرگ سگ دیگر در خانواده صاحبشان غمگین می‌شود.

بنابر مشاهدات ثبت شده توسط پژوهشگران در دانشگاه میلان ایتالیا سگ‌های بازمانده معمولا نیاز به توجه بیشتر از خود بروز داده ، کم‌‌اشتها شده، بیشتر می‌ترسند، بیشتر می‌خوابند، بیشتر مستعد پارس کردن هستند و در ماه‌های پس از رخداد مرگ کمتر به بازی می‌پردازند.

در یک نظرسنجی که به طور اختصاصی از صاحبان سگ‌ها به عمل آمده ۸۶ درصد از آن‌ها گفته‌اند که پس از مرگ سگ همراه در خانه، تغییرات منفی در رفتار سگ زنده را مشاهده کرده‌اند.

محققان می‌گویند سگ‌ها ممکن است برای غلبه بر تاثر ناشی از مرگ سگ دیگری به کمی کمک از سوی دوستان انسانی خود نیاز داشته باشند. دکتر فدریکا پیررونه، فیزیولوژیست دامپزشکی در دانشگاه میلان و نویسنده ارشد این مطالعه، گفت: «صاحبان آن‌ها می‌توانند با بودن در کنار سگ‌ها و حفظ هر نوع فعالیت روزمره‌ای که سگ‌هایشان به آن عادت دارند، میزان غم در سگ‌ها را کاهش ‌کنند. همچنین برای کم کردن ناراحتی سگ‌ها توصیه می‌شود صاحبان آن‌ها با رفتار خود احساس در امنیت بودن را به سگ‌هایشان منتقل کنند.»

دکتر پیررونه در این باره گفت: «سگ‌های اهلی یک گونه اجتماعی هستند که برای زندگی در جوامع چند گونه‌ای سازگار شده‌اند. منابع زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد آن‌ها به دیگر سگ‌ها و همینطور به صاحبانشان وابسته می‌شوند، بنابراین ما انتظار داریم که مکانیسم‌ها مشابه باشند».

وی اضافه کرد: «سگ‌های خانگی حیواناتی اجتماعی هستند که می‌توانند وابستگی‌های قوی با اعضای گروه خود ایجاد کنند. من معتقدم که رفتار غمگین سگ‌ها بیشتر به توانایی آن‌ها در ایجاد یک پیوند عاطفی مربوط است.»

وفاداری سگ‌ها به صاحبان مرده‌شان در دنیای واقعی به ثبت رسیده است. برای مثال یک سگ از نژاد اسکای تریر در اسکاتلند در قرن نوزدهم به مدت ۱۴ سال از قبر صاحبش محافظت می‌کرد یا «هاچیکو» که یک سگ از نژاد آکیتا در ژاپن بود در اوایل قرن بیستم به مدت نه سال هر روز بیرون از ایستگاه قطار که صاحب متوفی‌اش از آن‌جا به خانه برمی‌گشت منتظر می‌ماند. هر دو سگ در حال حاضر مشهور هستند و مجسمه‌هایی به افتخار آنها ساخته شده است.

محققان می‌گویند این واقعیت که صاحبان سگ‌ها آشکارا برای سگ مرده غمگین بوده‌اند، بر سگ‌های بازمانده تأثیر منفی داشته است و احساس غم را در آن‌ها تشدید کرده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دکتر نیکلاس دادمن، استاد افتخاری رفتارشناسی حیوانات در دانشگاه تافتس در ماساچوست و رئیس مرکز مطالعات رفتار سگ‌ها، می‌گوید: «این یک پدیده واقعی است... سگ‌ها زمانی که از صاحب خود جدا شده یا تنها می‌مانند، از آنچه که به آن «اضطراب جدایی» گفته می‌شود رنج می‌برند. رفتارهای سوگوارانه برای سگ‌های دیگر شکل شدیدتری از همان جنس احساسات است.»

جان برادشاو، رفتارشناس حیوانات در دانشگاه بریستول بریتانیا و نویسنده کتاب «حس سگ»، در این باره می‌گوید: «سگ‌ها غم و اندوه را متفاوت از انسان‌ها تجربه می‌کنند. سگ‌ها نمی‌توانند بسیاری از خاطرات را خود به خود به یاد بیاورند اما مثلا تا وقتی بوی یک سگ مرده را حس می‌کنند، بویی که در خانه برای هفته‌ها باقی می‌ماند، می‌توانند خاطرات را به یاد بیاورند.»

نتایج مطالعات تازه در نشریه علمی « Scientific Reports» منتشر شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چگونه در مرگ دوستان «مجازی» سوگواری کنیم؟

مرگ یک نوجوان در حومه پاریس؛ مادر به اتهام «رها کردن فرزند به حال خود» دستگیر شد

ویدئو؛ یک پودل مینیاتوری برنده مسابقه معروف سگ‌ها در «وست‌مینستر کنل کلاب» شد