Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کارزاری در فلورانس برای کمک به پرداخت قبض‌های بازنشستگان راه اندازی شد

افزایش هزینه قبض‌های انرژی فشار سنگینی به بازنشسته‌ها در ایتالیا وارد کرده
افزایش هزینه قبض‌های انرژی فشار سنگینی به بازنشسته‌ها در ایتالیا وارد کرده Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در واکنش به افزایش هزینه‌های قبض‌های انرژی که در سراسر اروپا رخ داده، کمپینی در فلورانس راه افتاده تا به بازنشستگان کمک کنند.

آگهی

فلورانس به هنر، معماری و موزه‌های زیبایش افتخار می‌کند. اما این روزها، مقامات محلی شهری که به عنوان زادگاه رنسانس شناخته می شود، به مسائل پیش پا افتاده تری توجه دارند: پرداخت قبوض.

در بحبوحه افزایش هزینه‌های انرژی در سراسر اروپا، مقامات پلاتزو وکیو، ساختمانی که همزمان شهرداری فلورانس و یک موزه معروف است، با یک سازمان غیرانتفاعی محلی در حال همکاری هستند تا بتوانند به بازنشستگانی که قادر به پرداخت قبوض خود نیستند، کمک کنند.

داریو ناردلا شهردار فلورانس می‌گوید: «فلورانس شهری است که در آن خوب زندگی می کنید و به همین دلیل نیز مردم بسیار طولانی عمر می‌کنند. با این حال، تعداد قابل توجهی از بازنشستگان فلورانس با کمتر از ۹ هزار یورو در سال زندگی می‌کنند و نمی‌توانند با افزایش ۵۵ درصدی هزینه برق خانگی و افزایش ۴۲ درصدی قبوض گاز منازل، از پس مخارج زندگی برآیند.»

لوئیجی بونی، مرد بازنشسته ۹۶ ساله، این موضوع را تایید می کند. او می‌گوید که تا پایان فوریه حساب بانکی‌اش خالی شده و چک مستمری ماهانه‌اش که زیر ۶۰۰ یورو است را قبل از پرداخت قبوض آب و برق خرج کرده است.

بونی در حالی که روی مبل خود نشسته بود و روزنامه ای در دست داشت گفت: «یا باید مخارج خورد و خوراکم را بپردازم یا باید اجاره بدهم.»

تعداد قابل توجهی از بازنشستگان فلورانس با کمتر از ۹ هزار یورو در سال زندگی می‌کنند و نمی‌توانند با افزایش ۵۵ درصدی هزینه برق خانگی و افزایش ۴۲ درصدی قبوض گاز منازل، از پس مخارج زندگی برآیند
شهردار فلورانس

در فلورانس حدود ۳۰ هزار سالمند بالای ۶۵ سال و اغلب به تنهایی زندگی می‌کنند. اداره شهر با همکاری بنیاد غیرانتفاعی «مونته دومانی» کارزاری راه اندازی کرده تا بتواند با جمع آوری پول به بازنشستگان شهر کمک کنند.

این کمپین در چند روز اول فعالیت خود موفق شد ۳۳ هزار یورو (بیش از ۳۷ هزار دلار) جمع آوری کند. به گفته سارا فونارو، مشاور امور رفاهی شهر، برخی از شهروندان از جمله فلورانسی‌هایی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند، بیش از ۲۰۰ کمک مالی اهدا کردند.

فونارو گفت: «هدف ما جمع آوری کمک های مالی است تا اطمینان حاصل کنیم که هر سالمندی که برای پرداخت قبوضش از ما کمک می‌خواهد، به او کمک کنیم.»

افزایش قیمت انرژی باعث افزایش هزینه قبوض و افزایش بی سابقه تورم در اروپا، از لهستان در شرق تا بریتانیا در غرب اروپا شده است. در پاسخ، دولت‌ها در سراسر اروپا در تلاش هستند تا در این شرایط به شهروندان کمک کنند.

در ترکیه، کشوری که اکنون در فشار اقتصادی شدیدی بسر می‌برد و شاهد اعتراضاتی در این زمینه بوده است، در شهرهای استانبول، آنکارا و ازمیر که از جمله شهرداری‌های تحت رهبری مخالفان دولت هستند، مقامات محلی دنبال چنین برنامه‌هایی هستند. وب سایت شهرداری استانبول می‌گوید که از سال ۲۰۲۰ نزدیک به ۴۹ میلیون لیر ترکیه (حدود ۳.۶ میلیون دلار) اهدا شده است که ۳۲۰ هزار قبض آب و برق را پوشش می دهد.

دولت ماریو دراگی نخست‌وزیر ایتالیا، اقداماتی را به ارزش بیش از ۸ میلیارد یورو (۹ میلیارد دلار) برای کمک به کاهش تأثیر افزایش قیمت انرژی برای مشاغل و افراد تصویب کرده است.

آخرین فرمان دولت، که روز جمعه صادر شد، یک جزء آینده‌نگر نیز داشت «تسریع انتقال ایتالیا به منابع انرژی تجدیدپذیر بیشتر، به‌ ویژه انرژی خورشیدی» تا کشور کمتر به منابع وارداتی وابسته باشد.

ایتالیا در حال حاضر ۹۰ درصد گاز خود را وارد می کند که بیشتر آن از روسیه است. آقای دراگی تاکید کرده است که هرگونه تحریم اتحادیه اروپا برای مجازات روسیه به دلیل به رسمیت شناختن دو منطقه تحت کنترل جدایی طلبان در شرق اوکراین باید بخش انرژی را معاف کند.

انجمن شهرداران ایتالیا گفته است که واکنش دولت تاکنون برای کمک به شهرداری‌ها برای مقابله با صدها میلیون یورو هزینه اضافی انرژی کافی نبوده است و این باعث می شود تا شهرداری‌ها بخشی از بودجه خود را صرف کمک‌ها کنند به جای ارائه خدمات.

فلورانس، رم و سایر شهرها در تاریخ ۱۰ فوریه، بناهای تاریخی شهرداری و ساختمان‌های دولتی محلی خود را خاموشی نگه داشتند تا توجه دولت را به این وضعیت جلب کنند.

فلورانس پایتخت منطقه توسکانی ایتالیا علاوه بر اینکه یک مقصد گردشگری برتر است، سابقه طولانی در ارائه خدمات اجتماعی موفق به ساکنان فقیر و آسیب پذیر خود دارد.

لوکا منونی، صاحب یک قصابی در بازار سرپوشیده غذای سن امبروجو فلورانس گفت: «این یک ابتکار عالی است، زیرا می‌توان به افرادی کمک کرد که نمی‌توانند قبض‌های خود را بپردازند. قبض‌هایی که به شیوه‌ای بی‌شرمانه افزایش یافته‌اند».

آقای منونی گفت: «من خودم قبض برق را دو برابر قبل می‌پردازم.» این شهروند فلورانسی می‌گوید که از زمان درگذشت همسرش در آشپزی ارزان قیمت و اقتصادی متخصص شده است.«استیک؟ گوشت؟ بهتره حتی در موردش صحبت نکنیم. من غذای بسته بندی شده (ارزان) می خورم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جسد خشکیده بر صندلی زن ایتالیایی دو سال پس از مرگش پیدا شد

کلاهبرداری ۴۴۰ میلیون یورویی ۱۲ تاجر ایتالیایی در دوران کرونا

درگیری «فرستاده طالبان» با سفیر دولت پیشین افغانستان در رُم به دخالت پلیس ایتالیا منجر شد