Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بحران امضاها در فرانسه؛ برخی چهره‌های سرشناس شاید به انتخابات ریاست جمهوری نرسند

کارزار انتخاباتی ریاست جمهوری ۲۰۲۲ فرانسه
کارزار انتخاباتی ریاست جمهوری ۲۰۲۲ فرانسه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

از حدود ۴۲ هزار شهردار و مقام منتخب دولتی که می‌توانند از نامزدها حمایت کنند، تاکنون تنها حدود ۱۰ هزار نفر به داوطلبان امضا داده‌اند.

آگهی

در حالی که چند روز بیشتر به مهلت پایانی جمع‌آوری ۵۰۰ امضای لازم برای نامزدی رسمی در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه باقی نمانده، چند تن از سیاستمداران برجسته و رسانه‌ای هنوز موفق به جمع‌آوری این تعداد امضا نشده‌اند، رویدادی که در تاریخ معاصر این کشور بی‌پیشینه بوده است.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری کنونی نیز که غالبا از او به عنوان فرد پیروز دست کم در دور اول انتخابات آتی یاد می‌شود، هنوز رسما نامزدی خود را اعلام نکرده است.

نامزدهای ریاست جمهوری فرانسه که دور نخست آن در تاریخ ۱۰ آوریل (۲۱ فروردین ۱۴۰۱) برگزار می‌شود، تا چهارم مارس (۳ فروردین ۱۴۰۱) فرصت دارند پرونده درخواست نامزدی خود را برای بررسی به شورای قانون اساسی ارائه کنند. شرط اصلی برای این کار جمع‌آوری امضای ۵۰۰ شهردار، نماینده، سناتور، و دیگر مقامات منتخب در کشور است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رسوایی دموکراتیک

مارین لوپن، اریک زمور و ژان لوک ملانشون که تا روز سه شنبه به ترتیب ۳۹۳، ۳۵۰ و ۴۴۲ امضا جمع‌آوری کرده‌اند، این رویداد را «رسوایی بزرگ دموکراتیک» خوانده و از شهرداران خواسته‌اند تا از آنها حمایت کنند.

مارین لوپن، رئیس حزب «اجتماع ملی» از جناح راست افراطی اعلام کرد که فعالیت‌های مربوط به کارزار تبلیغاتی خود را موقتا متوقف می‌کند تا بتواند وقت بیشتری برای متقاعد کردن شهرداران بگذارد.

او در ویدئویی که دوشنبه در حساب توییتر خود منتشر کرد، هشدار داد: «من از شهرداران درخواست می‌کنم؛ اگر به من کمک نکنید، میلیون‌ها رأی‌دهنده از انتخابات محروم خواهند شد».

مارین لوپن در دوره قبلی توانسته بود با پیروزی در دور نخسیت انتخابات به همراه ماکرون به دور دوم راه یابد.

اریک زمور، سیاستمدار راست‌گرای افراطی دیگر و چهره جنجالی این روزها نیز با لغو سفر برنامه‌ریزی شده خود به جزیره رئونیون گفته است که دو روز در هفته را به تماس با شهرداران شهرهای مختلف اختصاص می‌دهد.

دنی سیسلیک، مسئول جمع‌آوری امضا برای اریک زمور گفت: «این سیستم دارد معیوب می‌شود. این غیر دموکراتیک است که نامزدی که واجد شرایط است و بر پایه نظرسنجی‌ها به دور دوم راه می‌یابد، نتواند وارد رقابت ریاست جمهوری بشود.»

ژان لوک ملانشون، سیاستمدار بنیادگرای چپ از حزب «فرانسه تسلیم‌ناپذیر» که تاکنون دو بار با اریک زمور مناظره کرده است، در انتخابات قبلی در دور نخست رأی نیاورد، اما در مجموع نزدیک ۲۰ درصد آرا را کسب کرد.

مارین لوپن، اریک زمور و ژان لوک ملانشون تنها کسانی نیستند که برای دریافت حمایت شهرداران دچار مشکل شده‌اند. فرانسوا آسلینو از جناح راست، فیلیپ پوتو از جناح چپ افراطی و حتی کریستین توبیرا، وزیر دادگستری پیشین که همگی در انتخابات ریاست جمهوری قبلی حضور داشتند، هنوز مطمئن نیستند که بتوانند حدنصاب امضاها را به دست آوردند.

«بانک حمایتی»

برخی از نمایندگان و دیگر چهره‌‌های مطرح در سپهر سیاسی فرانسه درصدد کمک به نامزدهای «کوچک» برآمده‌اند تا آنها بتوانند ۵۰۰ امضای لازم را جمع‌آوری کنند.

Michel Euler/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved
اریک زمور و مارین لوپنMichel Euler/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved

از جمله ۵۰ نماینده گفته‌اند از نامزدی کریستین توبیرا حمایت می‌کنند تا ۴۰۰ هزار نفری که به او رأی داده‌اند تریبون داشته باشند. در انتخابات مقدماتی گروه‌های چپگرا که به ابتکار گروهی از جوانان هوادار چپ موسوم به «انتخابات مقدماتی مردمی» در ماه ژانویه برگزار شد، توبیرا ۴۰۰ هزار رأی آورد و به عنوان نماینده واحد برای جناح چپ معرفی شد، اما دیگر داوطلبان نامزدی ریاست جمهوری از گروه‌های مختلف چپگرا زیر بار نتیجه این انتخابات نرفتند.

آن ایدالگو، شهردار پاریس و نامزد حزب سوسیالیست و ملانشون از همان ابتدا با نتایج این انتخابات مخالفت کردند.

آگهی

فرانسوا بایرو رئیس حزب میانه‌رو «مودم» روز ۱۰ فوریه از ایجاد سایتی خبر داد که به شهرداران پیشنهاد می‌دهد تا از برخی نامزدها حمایت کرده و به این ترتیب از شکست آنها که «سونامی دموکراتیک» خوانده می‌شود، جلوگیری کنند. با این حال بایرو هشدار داده که ممکن است شهرداران در این «بانک حمایتی» تنها به داوطلبان نامزدی با محبوبیت بالای ۱۰ درصد در نظرسنجی‌ها حمایت کنند.

فقط ۱۰ هزار نفر امضا داده‌اند

ژان کاستکس، نخست وزیر فرانسه در پاسخ به پرسشی درباره این موضوع روز چهارشنبه در مجلس ملی، نمایندگان و سایر مقامات منتخب را تشویق کرد تا از داوطلبان نامزدی ریاست جمهوری حمایت کنند.

کاستکس یادآوری کرد که از حدود ۴۲ هزار شهردار و مقام منتخب دولتی که می‌توانند از نامزدها حمایت کنند، تاکنون تنها حدود ۱۰ هزار نفر به داوطلبان امضا داده‌اند.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

آگهی

محبوبیت نامزدها بر پایه آخرین نظرسنجی‌ها

بر پایه آخرین نظرسنجی‌ها، امانوئل ماکرون با ۲۴.۵ درصد، همچنان محبوب‌ترین نامزد انتخابات آتی ریاست جمهوری فرانسه است.

در نتایج یکی از نظرسنجی‌ها که روزنامه لوموند آن را با ذکر حاشیه خطای چند درصدی در روز سه شنبه منتشر کرد، نام مارین لوپن با ۳ درجه ارتقا نسبت به نظرسنجی قبلی و با رسیدن به ۱۸ درصد، در جایگاه دوم نامزدهای خوش‌اقبال دور نخست دیده می‌شود.

Michel Euler/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved
والری پکرسMichel Euler/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved

اریک زمور ملی‌گرا و مهاجرستیز نیز که با جنجال فراوان مطبوعاتی و پیش‌بینی اقبال بالا اعلام نامزدی کرده بود، با افت محبوبیت مواجه شد و به ۱۳.۵ درصد رسید.

آگهی

والری پکرس، استاندار فعلی ایل دو فرانس به مرکزیت پاریس و نامزد حزب دست راستی جمهوری‌خواهان که در روزهای گذشته میزان محبوبیتش به ماکرون نزدیک شده بود، با ۲.۵ پله افت به ۱۱.۵ درصد رسید.

سایر داوطلبان مهم نامزدی نیز در این روز به ترتیب به درصدهای زیر رسیدند:

ژان لوک ملانشون ۱۱ درصد

یانیک ژادو (حزب سبز) ۵.۵ درصد

آگهی

فابین روسل (حزب کمونیست) ۴ درصد

کریستین توبیرا ۲.۵ درصد

آن ایدالگو ۲.۵ درصد

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا برای نامزدی ریاست جمهوری فرانسه جمع آوری ۵۰۰ امضا لازم است؟

چپ فرانسه و معضل «شراب، گوشت و پنیر خوب»

نامزد جنجالی ریاست جمهوری فرانسه به دلیل «نفرت‌پراکنی» ۱۰ هزار یورو جریمه شد