بحران اوکراین؛ بایدن: خطر حمله روسیه در چند روز آینده بسیار بالاست؛ مسکو: قصد حمله نداریم

تبادل آتش جدایی‌طلبان و ارتش اوکراین در شرق این کشور
تبادل آتش جدایی‌طلبان و ارتش اوکراین در شرق این کشور Copyright Vadim Ghirda/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو نیز در نخستین روز از نشست وزیران دفاع کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی از عزم این سازمان برای تقویت قوای نظامی در شرق اروپا برای مقابله با تهدید‌‌های احتمالی خبر داده بود.

آگهی

بحران اوکراین روز پنجشنبه ۱۷ فوریه با حملات توپخانه‌ای و خمپاره‌ای متقابل میان جدایی‌طلبان تحت حمایت روسیه و ارتش اوکراین ابعاد تازه‌ای گرفت.

به رغم اعلام مسکو مبنی بر عقب نشینی شماری دیگر از نیروهای ارتش روسیه از کریمه و بازگشت تدریجی بخشی از نیروهای مستقر در نزدیکی مرز با اوکراین به پادگان‌ها، منابع اروپایی و آمریکا از افزایش این نیروها در منطقه خبر می‌دهند.

آمریکا در همین راستا مدعی شد که روسیه هفت هزار سرباز دیگر را به مناطق مرزی اوکراین اعزام کرده است و مسکو در مقابل اعلام کرد غرب فتنه‌انگیزی می‌کند.

همزمان، ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو نیز در نخستین روز از نشست وزیران دفاع کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی از عزم این سازمان برای تقویت قوای نظامی در شرق اروپا برای مقابله با تهدید‌‌های احتمالی خبر داد.

آخرین تحولات بحران اوکراین و تشدید تنش میان مسکو و کشورهای غربی را در این گزارش دنبال کنید.

17.02.2022
20:51

هشدار لندن به مسکو در باره به رسمیت شناختن استقلال مناطق جدایی‌طلب اوکراین 

لندن روز پنجشنبه در خصوص احتمال به رسمیت شناختن استقلال مناطق جدایی‌طلب شرق اوکراین به مسکو هشدار داد.
رئیس دستگاه دیپلماسی بریتانیا ضمن طرح این هشدار، اجرایی شدن احتمالی مصوبه پارلمان روسیه در به رسمیت شناختن استقلال مناطق جدایی طلب شرق اوکراین را به نوعی تمایل مسکو برای اتخاذ رویکردی مبتنی بر «تقابل» ارزیابی کرد.

لیز تراس، وزیر امور خارجه بریتانیا در بیانیه‌ای تصریح کرد که چنین رویکردی نشان دهنده تجاوزی دیگر به حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین است و از تصمیم روسیه برای انتخاب مسیر رویارویی به جای گفتگو حکایت دارد.
کنفرانس خبری مشترک وزرای خارجه بریتانیا و اوکراین
17.02.2022
19:08

چین از رویکرد «برتری جویانه» آمریکا و گسترش ناتو به شرق اروپا انتقاد کرد 

چین نیز در واکنش به تحولات بحران اوکراین بدون نام بردن از ایالات متحده، رویکرد این کشور در قبال این بحران را مورد انتقاد قرار داد.
سفیر چین در سازمان ملل متحد که در نشست شورای امنیت شرکت کرده بود همچنین گسترش ناتو به شرق را امری بر خلاف زمانه دانست و محکوم کرد.
جانگ جون، نماینده دائم چین در سازمان ملل متحد سپس افزود که کشورش معتقد به راه حل سیاسی برای بحران اوکراین است و از همه طرف‌های ذی‌ربط می‌خواهد که با خودداری از هرگونه اقدام تنش‌زا اجازه دهند این بحران از طریق عقل و دوراندیشی حل شود.
وی همچنین با اشاره به تمایل برخی کشورهای غربی گسترش ناتو گفت: «امنیت منطقه را نمی توان از طریق گسترش یک بلوک نظامی تضمین کرد. این امر در اروپا نیز همانند سایر نقاط جهان صدق می کند.»
سفیر چین در سازمان ملل در ادامه با اشاره تلویحی به ایالات متحده تاکید کرد: « جهان کشوری دارد که از ذهنیت جنگ سرد دست نمی‌کشد، چیزی می گوید و در عمل برای دستیابی به برتری نظامی طور دیگری رفتار می‌کند.»
جانگ جون، نماینده دائم چین در سازمان ملل متحد
17.02.2022
18:13

تکرار هشدارهای بایدن توسط لیتوانی و استونی: روسیه در تدارک یک حمله «محدود» به اوکراین است

مقامات اطلاعاتی کشور استونی پیش‌بینی کرده‌اند که روسیه احتمالا طی روزهای آینده یک حمله نظامی «محدود» را علیه اوکراین انجام خواهد داد.
رئیس سرویس اطلاعات خارجی استونی روز چهارشنبه گفت: روسیه به انتقال نیروها به مرز اوکراین ادامه می دهد و احتمالاً یک حمله نظامی "محدود" علیه این کشور انجام خواهد داد.
وی بدون اشاره به منبعی که این اطلاعات را در اختیارش قرار داده یادآور شد که حمله روسیه شامل بمباران موشکی و اشغال «منطقه‌ای کلیدی» در اوکراین خواهد بود.
از سوی دیگر یک افسر ارشد نظامی لیتوانی نیز روز پنجشنبه با تکرار هشدارهای سایر مقام‌های غربی از جمله جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده گفت: نیروهای مسلح روسیه به طور مستمر تقویت می‌شوند و هر لحظه ممکن است به اوکراین حمله کنند.
ارسال کمک های تسلیحاتی از سوی ارتش لیتوانی برای اوکراین
17.02.2022
17:45

بلینکن به لاوروف پیشنهاد ملاقات در اروپا داد

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه به سرگئی لاوروف، همتای روس خود پیشنهاد کرد که هفته آینده در اروپا با یکدیگر ملاقات و بر سر بحران اوکراین گفتگو کنند.
وزیر امور خارجه ایالات متحده که در نشست افتتاحیه شورای امنیت سازمان ملل متحد حضور یافته بود در ادامه از روسیه خواست که مسیر جنگ را رها کرده و راه دیپلماسی و گفتگو را برای حل بحران کنونی در پیش گیرد.
وی همچنین خواستار آن شد که روسیه با بازگرداندن سربازان ارتش از مرزهای اوکراین، عزم و نیت خود را برای تنش‌زدایی به نمایش بگذارد.
آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در نشست شورای امنیت سازمان ملل (ای.پی)
17.02.2022
17:27

رهبران ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا در باره بحران گفتگو کردند 

رهبران اروپایی روز پنجشنبه در جریان یک نشست ویژه غیررسمی که پیش از اجلاس مشترک اتحادیه‌های اروپا و آفریقا در بروکسل برگزار شد به بحث و گفتگو در خصوص بحران اوکراین پرداختند.
محور اصلی این نشست آنگونه که دیپلمات‌ها و رسانه‌های نزدیک به اتحادیه اروپا اعلام کردند بررسی نحوه اعمال تحریم‌ها و مجازات‌های سنگین علیه روسیه در صورت تهاجم نظامی این کشور به اوکراین عنوان شده است.
شارل میشل، رئیس شورای اروپا به خبرنگاران گفت که درست پیش از شرکت در این نشست با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین گفتگو کرده است. 
وی همچنین با انتشار توئیتی ضمن یادآوری مجدد «همبستگی» اتحادیه اروپا با اوکراین و تاکید بر لزوم تنش‌زدایی فوری گفت: ما از نزدیک اوضاع را به دقت زیر نظر داریم.»
شرکت کنندگان در این نشست تاکید کردند که اتحادیه اروپا آماده است در صورت حمله روسیه به اوکراین به سرعت عمل کند و دست به تحریم‌ و مجازات‌های فوری بزند.
اُرزولا فُن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا (ای.پی)
17.02.2022
17:26

زلنسکی: نیاز به سربازان خارجی برای دفاع از خاک اوکراین نداریم

رئیس جمهوری اوکراین روز پنجشنبه گفت که کشورش برای رویارویی با روسیه که بیش از ۱۰۰ هزار نیرو در مرزهای خود مستقر کرده، به سربازان خارجی متحد در خاک خود نیازی ندارد.
ولودیمیر زلنسکی در گفتگو با یک رسانه‌ خبری در اوکراین تاکید کرد: «ما به سربازانی با پرچم خارجی در خاک خود نیاز نداریم.»
مقامات اوکراین در عوض از متحدان غربی و اروپایی خود خواسته‌اند تنها در زمینه تجهیزات و تسلیحات نظامی به این کشور کمک کنند تا در صورت حمله احتمالی روسیه بتواند به دفاع از خود بپردازد.
سربازان ارتش اوکراین (ای.پی)
17.02.2022
16:49

سازمان ملل طرف‌های دخیل در بحران اوکراین را به خویشتن‌داری فرا خواند 

سازمان ملل متحد از کلیه طرف‌های دخیل در بحران اوکراین خواست برای جلوگیری از شدت گرفتن تنش‌ها خویشتن‌داری در پیش گیرند.
رُزماری دی کارلو، معاون سیاسی دبیر کل سازمان ملل متحد در نشست افتتاحیه شورای امنیت ضمن فراخواندن طرف‌های بحران اوکراین به در پیش‌گرفتن احتیاط برای جلوگیری از بالاگرفتن تنش‌ها از این کشورها خواست که در برهه حساس کنونی خویشتن‌داری از خود نشان دهند.
وی افزود: «ما همچنین از همه طرف‌های ذی‌ربط می‌خواهیم از هرگونه اقدام یکجانبه که مغایر با متن و روح توافق‌نامه‌های مینسک باشد یا اجرای آن‌ها را به خطر بیندازد و منجر به بروز تنش‌های جدید شود، خودداری کنند.»
رزماری دی کارلو، معاون سیاسی دبیر کل سازمان ملل متحد، (ای.پی)
17.02.2022
16:36

مسکو به واشنگتن: هیچ حمله‌ای به اوکراین برنامه‌ریزی نشده است 

وزارت خارجه روسیه روز پنجشنبه در پاسخ به ایالات متحده که همچنان بر قریب‌الوقوع بودن تهاجم نظامی مسکو به اوکراین تاکید دارد گفت که قرار نیست حمله‌ای صورت گیرد.
دستگاه دیپلماسی روسیه به رغم انتشار گزارش‌های مبنی بر باقی ماندن حدود یکصد هزار نظامی این کشور در نزدیکی مرز با اوکراین بار دیگر تاکید کرد که هیچ حمله‌ای به اوکراین در دستور کار قرار ندارد و برنامه‌ریزی نشده است.
این موضع در حالی از سوی مسکو اعلام شده که جو بایدن روز پنجشنبه خطر تهاجم نظامی به اوکراین را بسیار بالا دانست و احتمال داد که این تهاجم از جانب روسیه طی چند روز آینده انجام شود.
17.02.2022
16:16

مسکو: در صورت امتناع آمریکا از دادن تضمین‌های امنیتی مجبور به واکنش خواهیم شد 

روسیه روز پنجشنبه تهدید کرد که اگر ایالات متحده به پیشنهاد‌ها و مطالبات امنیتی مسکو پاسخی مناسب ندهد مجبور به واکنش خواهد شد و گزینه نظامی نیز در این میان در نظر گرفته شده است.
وزارت خارجه روسیه ضمن اعلام این مطلب بار دیگر تاکید کرد که خواهان خروج نظامیان آمریکایی از اروپای مرکزی و شرقی و نیز کشورهای حوزه بالتیک است.
دستگاه دیپلماسی روسیه با انشار بیانیه‌ای در واکنش به پیشنهاد‌های ایالات متحده در خصوص گفتگوهای امنیتی بر سر امنیت اروپا تاکید کرد: « روسیه در صورت عدم آمادگی آمریکا برای توافق در مورد تضمین های امنیتی، مجبور به پاسخگویی از جمله از راه‌ها و ابزارهای نظامی و فنی خواهد بود.
در این بیانیه که اسپوتنیک نیز بخش‌هایی از آن را منتشر کرده آمده است: «آمریکا به پیشنهاد روسیه مبنی بر بازگرداندن تسلیحات هسته‌ای به خاک این کشور و امتناع از استقرار آنها در خارج از این کشور پاسخ نداده است.»
ساختمان وزارت امور خارجه روسیه
17.02.2022
15:47

بایدن: خطر حمله روسیه به اوکراین «بسیار زیاد» است


جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه بار دیگر بر احتمال «بسیار بالای» تهاجم نظامی روسیه به خاک اوکراین تاکید کرد.
آقای بایدن پیش از ترک کاخ سفید برای سفری چند ساعته به اوهایو در شمال ایالات متحده گفت که خطر حمله روسیه به اوکراین «بسیار زیاد» است و ممکن است این کشور چند روز دیگر تهاجم خود را آغاز کند.
واشنگتن به رغم اعلام مسکو مبنی بر عقب نشینی شماری از نیروهای نظامی روسیه از مرز همچنان نسبت به احتمال بالای وقوع حمله نظامی به خاک اوکراین هشدار می‌دهد.
ایالات متحده با نادیده گرفتن ادعاهای مسکو ضمن چند برابر کردن هشدارها اعلام کرده که روسیه همچنان در حال تقویت قوای خود در مرز است.
جو بایدن در خارج کاخ سفید پیش از سفر به اوهایو

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سخنگوی کرملین: پوتین به جای استقلال جمهوری‌های شرق اوکراین خواهان اجرای توافق مینسک است

استولتنبرگ در کی‌یف: اوکراین بیش از همیشه به ناتو نزدیک است

مسکو: اوکراین با کمک و هماهنگی واشنگتن و لندن به کریمه حمله موشکی کرد