شوک تازه بحران اوکراین به بازارهای مالی؛ سقوط سهام و رشد قیمت نفت و طلا

بورس اوراق بهادار نیویورک
بورس اوراق بهادار نیویورک Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

صدور دستور خروج فوری آمریکایی‌ها از اوکراین از سوی کاخ سفید به دلیل نگرانی‌ها از حمله نظامی قریب‌الوقوع روسیه بازارهای مالی جهان را متاثر کرد، چنان که همزمان با افزایش قیمت نفت و طلا بهای سهام سقوط کرد.

آگهی

صدور دستور خروج فوری آمریکایی‌ها از اوکراین از سوی کاخ سفید به دلیل نگرانی‌ها از حمله نظامی قریب‌الوقوع روسیه بازارهای مالی جهان را متاثر کرد، چنان که همزمان با افزایش قیمت نفت و طلا بهای سهام سقوط کرد.

کاهش امیدواری‌ها نسبت به حل دیپلماتیک تنش میان اوکراین و روسیه عرضه سهام در بورس‌های ایالات متحده، اروپا و آسیا را افزایش داد. شاخص صنعتی داوجونز در جریان معاملات روز جمعه ۱.۴۳ درصد و شاخص ۵۰۰ شرکت برتر بورس آمریکا ۱.۹ درصد افت کرد. همچنین شاخص ۵۰ شرکت برتر منطقه یورو نیز ۱ درصد و شاخص بورس شانگهای ۷ صدم درصد کاهش یافت. هر سهم صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله روسیه(RSX) نیز ۷ درصد افت کرد.

تحلیلگران بازارهای مالی انتشار پیش‌بینی کاخ سفید از انجام حمله هوایی روسیه به اوکراین پیش از پایان بازی‌های المپیک زمستانی پکن و نیز صدور دستور خروج فوری آمریکایی‌ها از اوکراین را علت اصلی افزایش تقاضای فروش سهام می‌دانند.

با توجه به تاثیرگذاری بالای حمله نظامی احتمالی روسیه به اوکراین بر عرضه انرژی، قیمت هر بشکه نفت پایه برنت نیز در مبادلات روز جمعه ۳.۳۱ درصد افزایش یافت و به ۹۴ دلار و ۴۴ سنت رسید.

تحلیلگران بانک سرمایه‌گذاری جی پی مورگان در اوایل این هفته پیش‌بینی کردند که در صورت ایجاد «اختلال» در جریان نفت از سوی روسیه، قیمت جهانی نفت به سرعت می‌تواند به ۲۱۰ دلار برسد و احتمال ثبت رکورد تاریخی ۱۵۰ دلاری نیز وجود دارد. پیش از این، اوج تاریخی قیمت نفت برنت در ژوئیه سال ۲۰۰۸ و به نرخ ۱۴۷ دلار و ۵۰ سنت ثبت شده بود.

روسیه پس از آمریکا دومین تولیدکننده نفت جهان و مهم‌ترین تامین کننده گاز اروپاست.

همزمان با تشدید بحران اوکراین، قیمت جهانی هر اونس طلا نیز روز جمعه ۱.۷ درصد افزایش یافت و به هزار و ۸۵۹ دلار رسید که بالاترین سطح در سه ماه گذشته محسوب می‌شود.

کارشناسان معتقدند که در صورت رخداد حمله نظامی روسیه به اوکراین قیمت نفت و طلا همچنان به صعود خود ادامه خواهند که نتیجه آن تحمیل تورم بیشتر به مصرف‌کنندگان خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«گزارش‌هایی مبنی بر احتمال حملۀ روسیه در روز چهارشنبه؛ منابع آمریکایی تایید نکردند»

تحصیل در کدام دانشگاه آمریکایی آینده شغلی شما را تضمین می‌کند؟

شرکت پیرکس سازنده ظروف شیشه‌ای آشپزخانه اعلام ورشکستگی کرد