Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مرگ ۲۴ نفر در آرژانتین در اثر استفاده از ماده مخدری که برای فیل‌ها استفاده می‌شد

carfentanil
carfentanil Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ماده مخدر «کارفنتانیل» ۱۰ هزار برابر قویتر از مورفین و ۱۰۰ برابر قویتر از فنتانیل و ۵۰ برابر قویتر از هروئین است. استفاده از آن برای انسان کاملا ممنوع است و تنها برای آرام کردن حیوانات عظیم‌الجثه مانند فیل‌ها و کرگدن‌ها استفاده می‌شود

آگهی

بازرسان آرژانتینی توانستند روز پنج‌شنبه مادۀ مخدری را شناسایی کنند که با کوکائین تقلبی آمیخته شده بود و هفته گذشته باعث مرگ ۲۴ نفر در حومه شهر بوئنوس آیرس شد.

کارشناسان مواد مخدر در این کشور پس از ۹ روز تلاش توانستند «کارفنتانیل» را شناسایی کنند؛ یک ماده مخدر که ۱۰ هزار برابر قویتر از مورفین و ۱۰۰ برابر قویتر از فنتانیل و ۵۰ برابر قویتر از هروئین است؛ استفاده از آن برای انسان کاملا ممنوع است و تنها برای آرام کردن حیوانات عظیم‌الجثه مانند فیل‌ها و کرگدن‌ها استفاده می‌شود.

دادگستری آرژانتین اکنون باید بررسی کند که چگونه این ماده بسیار خطرناک با کوکائین تقلبی ترکیب شده و آیا این کار بطور تصادفی روی داده یا عمدا انجام شده است؟

حادثه مرگ این ۲۴ نفر در ۲ فوریه روی داد؛ زمانی که بیمارستان‌ها در حومه غربی بوئنوس آیرس با صدها نفر با مشکلات تنفسی جدی روبرو شدند. ۲۴ نفر از این افراد جان باختند و بقیه پس از اینکه بدنشان به «نالوکسان» پاسخ داد نجات یافتند.

نالوکسان دارویی است که از آن به عنوان پادزهر برای خنثی کردن اثر مواد مخدر از جمله فنتانیل استفاده می‌شود.

کارشناسان مواد مخدر آرژانتین تمام هفته گذشته را صرف یافتن اثری از فنتانیل یا یکی دیگر از بیش از ۲۰۰ ماده افیونی کردند که حدس می‌زدند عامل این مرگ‌ها باشد؛ اما پس از انجام دهها آزمایش، پی به وجود کارفنتانیل بردند.

همه قربانیان حادثه ۲ فوریه فقیر بودند که با فروش کارتن و سایر مواد قابل بازیافت، پول اندکی به دست می‌آوردند و در ازای دریافت هر دُز از این ماده مخدر حدود ۱ دلار پرداخت می‌کردند.

کارشناسان سیستم قضایی آرژانتین همچنین تحقیقاتی را آغاز کرده‌اند تا بدانند آیا این ماده در بدن دیگر قربانیان کوکائین در این کشور نیز وجود داشته است یا خیر؛ با این امید که از این راه به سرنخ‌هایی درباره چگونگی تولید و توزیع آن در جامعه دست یابند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کره جنوبی؛ محکومیت وارث شرکت چندملیتی سامسونگ به دلیل مصرف مواد مخدر

ادعای قاچاق مواد مخدر؛ ایران به جمهوری آذربایجان: توصیه می‌کنیم عنان کلام را داشته باشید

چرا گربه‌ها بیشتر از همدیگر به انسان‌ها میومیو می‌کنند؟