Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پلیس اسرائیل به جاسوسی از شهروندان در مقیاسی گسترده متهم شد

بدافزار جاسوسی پگاسوس، محصول شرکت اسرائیلی ان اس او
بدافزار جاسوسی پگاسوس، محصول شرکت اسرائیلی ان اس او Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

از روسای دفاتر وزرا، روزنامه‌نگاران و تاجران گرفته تا فعالان حقوق معلولان، کنشگران اجتماعی، مدیران شرکت‌های بزرگ، شهرداران و نزدیکان نخست وزیر، همگی قربانیان حمله بزرگ سایبری توسط بدافزار پگاسوس بوده‌اند.

آگهی

یک روزنامه چاپ اسرائیل روز دوشنبه اطلاعاتی را منتشر کرد که اتهامات مطرح علیه پلیس این کشور در خصوص جاسوسی از شهروندان را تایید می‌کند.

بر اساس افشاگری‌های تازه منتشر شده از سوی این نشریه اسرائیلی، پلیس این کشور تلفن‌های همراه شمار زیادی از شهروندان را با هدف جاسوسی و جمع‌آوری اطلاعات هک کرده است.

در گزارش روزنامه عبری زبان «کالکالیست» آمده است که شخصیت‌های عمومی، روزنامه‌نگاران و شماری از نزدیکان بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر سابق اسرائیل قربانیان اصلی کارزار بزرگ جاسوسی و هک سایبری پلیس بوده‌اند که توسط بد افزار پگاسوس در مقیاسی گسترده صورت گرفته است.

نخستین افشاگری‌ها در این خصوص اواسط ماه ژانویه توسط همین روزنامه انجام شده بود و دستگاه قضایی اسرائیل به تبع آن تحقیقات اولیه در خصوص این اتهامات را آغاز کرد.

در این گزارش تصریح شده بود که پلیس اسرائیل سال گذشته علیه آندسته از شهروندان این کشور که در خط مقدم اعتراض علیه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر سابق اسرائیل بودند، با استفاده از پگاسوس عملیات جاسوسی انجام داده است.

در پی آغاز این تحقیقات، پلیس اسرائیل هفته گذشته بدون نام بردن از بدافزار جاسوسی پگاسوس که توسط شرکت اسرائیلی «ان.اس.او» طراحی و تولید شده است اعتراف کرد که از «فناوری‌های جاسوسی رایانه‌ای» استفاده کرده است.

روزنامه «کالکالیست» روز دوشنبه مدعی شد که استفاده از بدافزار پگاسوس به امری رایج از سوی پلیس برای جمع‌آوری اطلاعات تبدیل شده و از این فناوری بدون دریافت مجوز قضایی علیه یکی از پسران نخست وزیر سابق، مشاوران رسانه‌ای وی، روزنامه نگاران برجسته و شهرداران استفاده شده است.

به نوشته این روزنامه از روسای دفاتر وزرا و روزنامه‌نگاران و تاجران گرفته تا فعالان حقوق معلولان، کنشگران اجتماعی، حامیان حقوق اتیوپیویی‌ها، مدیران شرکت‌های بزرگ، شهرداران و نزدیکان نخست وزیر، همگی قربانیان حمله بزرگ سایبری توسط بدافزار پگاسوس بوده‌اند.

بر اساس آنچه رسانه‌های اسرائیلی در این خصوص منتشر کرده‌اند، فرمانده پلیس این کشور در بیانیه ای مطبوعاتی از وزیر امنیت عمومی خواسته است تا تحقیقات بیرونی و مستقلی را برای «بازگرداندن اعتماد عمومی» و نیز تنظیم قانونی استفاده از فناوری توسط پلیس آغاز کند.

برخی دیگر از رسانه‌های اسرائیلی نیز هفته گذشته مدعی شدند که پلیس مظنون به هک کردن تلفن یکی از شاهدان اصلی دادگاه بنیامین نتانیاهو است.

گروه اسرائیلی «ان.اس.او» که طراح و تولید کننده پگاسوس است فروش این بد‌افزار به پلیس را نه تکذیب و نه تایید کرده است.

این گروه فعال در زمینه امنیت سایبری تاکید کرده است پس از فروش محصولات خود به مشتریان دولتی هیچ مسئولیت و نقشی در نحوه به کار گیری آنها ندارد.

بدافزار پگاسوس پس از نفود به داخل تلفن همراه و نصب در آن امکان دسترسی به اطلاعات شخصی کاربر و کلیه داده‌های مرتبط با پیام‌رسان‌ها را فراهم می‌کند و این قابلیت را نیز دارد که بواسطه آن از راه دور اقدام به ضبط صدا و تصویر شود.

یک پروژه تحقیقاتی پیشتر با مشارکت جمعی از روزنامه‌نگاران فرانسوی، بریتانیایی و آمریکایی و نیز سازمان عفو بین الملل دست به افشای عملیات جاسوسی از طریق این بدافزار زده بود که بر اساس اطلاعات منشر شده شماری از سیاستمداران و فعالان حوزه رسانه‌ قربانی آن بودند.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

احتمال «جاسوسی چین» از اسرائيل با کار گذاشتن دستگاه شنود در لیوان‌های هدیه

ایالات متحده آمریکا شرکت اسرائیلی سازنده نرم‌افزار جاسوسی پگاسوس را تحریم کرد

اپل سیستم‌عامل خود را برای مقابله با بدافزار جاسوسی پگاسوس به روز کرد