Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

جایزه روزنامه نگاری پارلمان اروپا به خبرنگاران افشاگر «پروژه پگاسوس» اهدا شد

پارلمان اروپا
پارلمان اروپا Copyright Jean-Francois Badias/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
Copyright Jean-Francois Badias/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از یورونیوزفارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پارلمان اروپا جایزه مشهور روزنامه نگاری تحقیقی موسوم به جایزه دافنه کاروانا گالیزیا را به روزنامه نگاران افشاگر پروژه پگاسوس داد.

آگهی

جایزه روزنامه نگاری پارلمان اروپا، جایزه دافنه کاروانا گالیزیا، به «پروژه پگاسوس»، اهدا شد.

پروژه پگاسوس حاصل کار تحقیقی بیش از ۸۰ روزنامه نگار از رسانه های متعدد از جمله لوموند فرانسوی، گاردین بریتانیایی و واشنگتن پست آمریکایی و همکاری آنها با سازمان عفو بین الملل بود.

براساس افشاگری که توسط پروژه پگاسوس انجام گرفت معلوم شد ۵۰ هزار شماره تلفن از سیاستمدار گرفته تا روزنامه نگار وفعال سیاسی و مدنی توسط بدافزار جاسوسی موسوم به پگاسوس تحت شنود قرار گرفته است.

بدافزار جاسوسی پگاسوس که محصول یک شرکت اسرائیلی موسوم به «ان او اس» بود به سفارش ۱۱ دولت در سراسر جهان، این افراد را مورد جاسوسی قرار می داد.

داوید ساسولی، رئیس پارلمان اروپا در مراسم اهدای جایزه روزنامه نگاری در بروکسل گفت: «روزنامه نگاری تحقیقی با ایجاد شفافیت به رای دهندگان اجازه می دهد تا تصمیمات آگاهانه بگیرند. حمایت از روزنامه نگاران به نفع حیات جوامع دموکراتیک است.»

در این مراسم آنتونی بلانگر، دبیرکل فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران، به نمایندگی از ۲۹ عضو هیئت داوران، جایزه ۲۰ هزار یورویی را به ساندرین ریگود و لوران ریچارد، نماینده کنسرسیوم «پروژه پگاسوس» اهدا کرد.

مراسم جایزه روزنامه نگاری پارلمان اروپا که برای دومین سال متوالی برگزار می شود در ادای احترام به روزنامه نگار مشهور اهل مالت، دافنه کاروانا گالیزیا، نام او را گرفته است.

دافنه کاروانا گالیزیا روزنامه نگار، وبلاگ نویس و فعال ضد فساد اهل مالت بود که در مورد فساد، پولشویی، جرایم سازمان یافته، فروش تابعیت و پیوندهای دولت مالت با اسناد پاناما گزارش های زیادی ارائه داد.

پس از مدتها آزار و اذیت و تهدید، خانم گالیزیا در ۱۶ اکتبر ۲۰۱۷ در انفجار خودروی بمب گذاری شده اش در جزیره مالت کشته شد.

سه سال پس از مرگ اوِ، در ۱۶ اکتبر سال ۲۰۲۰ پارلمان اروپا تصمیم گرفت تا هر سال جایزه ای را بنام او به روزنامه نگاران تحقیقی اهدا کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتحادیه اروپا برای حفاظت از روزنامه‌نگاران در برابر پرونده‌سازی‌های قضایی پرهزینه قانون تصویب می‌کند

پارلمان اروپا عرف دیرین را شکست؛ به اوربانِ مجارستان مجال سخنرانی در نشست افتتاحیه داده نشد

۸۴ نماینده از ۱۲ ملیت؛ «میهن‌پرستان راست افراطی» برای تصاحب مناسب کلیدی اروپا بپا می‌خیزند