الماس سیاه میلیاردها ساله در حراج آنلاین ساتبیز

الماس سیاه یک میلیارد ساله
الماس سیاه یک میلیارد ساله Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک الماس سیاه بزرگ که گمان می‌رود حاصل برخورد یک شهاب سنگ به زمین باشد از امروز به مدت یک هفته در حراج آنلاین ساتبیز لندن به فروش گذاشته خواهد شد.

آگهی

یک الماس سیاه بزرگ که گمان می‌رود حاصل برخورد یک شهاب سنگ به زمین باشد از امروز به مدت یک هفته در حراج آنلاین ساتبیز لندن به فروش گذاشته خواهد شد.

این الماس سیاه ۵۵۵.۵۵ قیراطی، که وزنی معادل تقریبا یک موز دارد، بزرگترین الماس تراش‌خورده روی کره زمین است و به نام «معما» (The Enigma) خوانده می‌شود.

انتظار می‌رود این الماس تا بسته شدن زمان مناقصه آنلاین در هفته آینده دست‌کم به قیمت ۵ میلیون پوند انگلیس (۶.۸ میلیون دلار) فروخته شود. ساتبیز اعلام کرده که قصد دارد ارز دیجیتال را نیز به عنوان شیوه نوینی برای پرداخت بپذیرد.

این جواهر کربنادو (حاصل فرایند بلور شدن الماس، گرافیت و کربن آمورف در کنار هم)، یکی از سخت‌ترین شکل‌های الماس طبیعی را داراست. الماس سیاه بسیار کمیاب است و به طور طبیعی تنها در برزیل و آفریقای مرکزی یافت می‌شود.

الماس‌های سیاه معمولاً بین ۲.۶ تا ۳.۲ میلیارد سال سن دارند، این در حالی است که خود زمین حدود ۴.۶۵ میلیارد سال سن دارد. از آن‌جایی که این الماس‌ها حاوی ماده معدنی « osbornite» هستند، ماده‌ای که تنها در شهاب سنگ‌ها یافت می‌شود، اخترشناسان اعتقاد دارند که آن‌ها منشأ فرازمینی دارند. با این حال نحوه به وجود آمدن دقیق آن‌ها در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

آرون سلستین، زمین‌شناس در موزه تاریخ طبیعی لس‌آنجلس، می‌گوید: «کربنادها می‌توانند در اعماق زمین شکل بگیرند، بسیار عمیق‌تر از آنچه که قبلاً از الماس دیده‌ایم. فرضیه‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد آن‌ها در مکان‌هایی شکل گرفته‌اند که یک سیارک بزرگ روی زمین سقوط کرده است.»

با این حال نظریات دیگری نیز برای منبع پیدایش این الماس‌ها وجود دارد. یک نظریه این است که الماس سیاه ممکن است قبل از سقوط به زمین در فضای بیرونی شکل گرفته باشد.

ساتبیز این فروش را به عنوان «فرصتی برای یک بار در زندگی به منظور به دست آوردن یکی از کمیاب‌ترین شگفتی‌های میلیارد ساله شناخته شده توسط بشر» توصیف کرده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دو دستبند الماس نشان ملکه پیشین فرانسه بیش از ۷ میلیون یورو به فروش رفت

پایان بحث‌ها بر سر الماس جنجالی؛ «کوه نور» در مراسم تاجگذاری چارلز سوم استفاده ‌نمی‌شود

یک بطری ویسکی اسکاچ در حراج ساتبیز لندن به قیمت ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار پوند فروخته شد