ترامپ: روسیه آلمان را به مالکیت خود درآورده، بحران اوکراین به آمریکا ربطی ندارد

دیدار دونالد ترامپ با ولودیمیر زلنسکی/آرشیو سپتامبر ۲۰۱۹
دیدار دونالد ترامپ با ولودیمیر زلنسکی/آرشیو سپتامبر ۲۰۱۹   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوزفارسی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده آمریکا روز شنبه در گفت‌وگو با گلن بک، مجری و مفسر شبکه دست راستی فاکس نیوز با انتقاد از رویکردهای جهانی در قبال بحران روسیه و اوکراین گفت این چالش یک مساله اروپایی است و ایالات متحده نباید در آن دخالت کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده آمریکا روز شنبه در گفت‌وگو با گلن بک، مجری و مفسر شبکه دست راستی فاکس نیوز با انتقاد از رویکردهای جهانی در قبال بحران روسیه و اوکراین گفت این چالش یک مساله اروپایی است و ایالات متحده نباید در آن دخالت کند.

این سخنان در حالی عنوان می‌شود که سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به محوریت ایالات متحده تاکید کرده است با وجود درخواست‌های مکرر روسیه برای توقف رویکرد گسترش به شرق، هیچ تضمینی به مسکو برای عدم عضویت اوکراین و کشورهای دیگرعلاقمند نمی‌دهد.

آقای ترامپ ۷۵ ساله که از ژانویه سال گذشته هیچ مقام رسمی نه در ایالات متحده و نه در عرصه جهانی ندارد، با انتقاد شدید از نقش آلمان در بحران حاضر میان روسیه و اوکراین، برلین را متهم کرد که با خط لوله انتقال گاز نورد استریم ۲ عملا تحت مالکیت روسیه درآمده است. مقام‌های کی‌یف، از جمله ولودیمر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین به‌صورت غیرمستقیم آلمان را به کم‌کاری و اهمال در برابر بحران روسیه و اوکراین متهم می‌کنند.

آلمان از زمان بالا گرفتن بحران میان مسکو و کی‌یف و تقویت احتمال حمله نظامی نیروهای ارتش روسیه به شرق اوکراین، برخلاف بسیاری دیگر از اعضای ناتو، تسلیحات به اوکراین نفرستاده و تنها به ارسال کمک‌های لجستیک و بیمارستانی به این کشور در آستانه جنگ بسنده کرده است. آلمان در جریان مخاصمات مسلحانه دهه‌های گذشته، از جمله عملیات ائتلاف ضد داعش در عراق، عمدتا از شرکت در عملیات رزمی پرهیز می‌کند و معمولا وظیفه آموزشی، پشتیبانی را در برنامه‌های نظامی بر عهده می‌گیرد.

دونالد ترامپ یکی از منتقدان و مخالفان جدی آنگلا مرکل، صدر اعظم پیشین آلمان بود و سیاست‌های مهاجرتی و انرژی وی را بارها به باد انتقاد گرفته بود.

ترامپ در گفت‌وگوی رادیویی صبح جمعه همچنین با یادآوری پرونده هانتر بایدن، پسر جو بایدن ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا گفت ماجرای رشوه بورسیما (نام پرونده هانتر بایدن در اوکراین) دست جو بایدن را به شدت بسته و او را با چالش‌های بسیاری در همه مراحل مواجه کرده است.

دموکرات‌ها از زمان به قدرت رسیدن دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۶ روسیه را به کمک به کارزار انتخاباتی وی متهم می‌کردند. مخالفان رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده می‌گویند ترامپ برخلاف رویکرد کلی واشنگتن، سیاست محکمی در برابر توسعه‌طلبی‌های روسیه در پیش نگرفت.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

حمله نظامی روسیه به اوکراین