Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

تصاویر «اغراق شده» یاسر عرفات از موزه این رهبر فلسطینی حذف شد

تصاویر یاسر عرفات رهبر فلسطینی‌ها
تصاویر یاسر عرفات رهبر فلسطینی‌ها Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تصاویری از صورت رهبر فلسطینی که در موزه او در رام‌الله به نمایش گذاشته بود، انتقادات و واکنش‌های گسترده‌ای را در فضای مجازی فلسطینی‌ها پدید آورده بود.

آگهی

موزه یاسر عرفات اعلام کرد پس از توهین‌هایی که به چهره رئيس سابق سازمان آزادی‌بخش فلسطین شده، آثار هنری مرتبط با رهبر نمادین فلسطینی‌ها که در آن ویژگی‌های صورت او به شکلی اغراق آمیز به نمایش گذاشته شده بود، حذف می‌شود.

این نمایشگاه که در رام‌الله در کرانه باختری اشغالی توسط اسرائيل برپا شده، بلافاصله پس از اینکه این آثار هنری را روز یکشنبه برای بازدید عموم قرار داد، با واکنش‌های تند بسیاری رو به رو شد.

تصاویر متعددی از آثار هنری از صورت یاسر عرفات در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که در آن چهره این مبارز فلسطینی‌ها به سخره گرفته شده است. در مقابل حامیان عرفات در توییتر تصاویری از او با عنوان «این نمادی است که ما می‌شناسیم» منتشر کردند.

بعد از این حواشی، فعالان جنبش فتح فلسطین خواستار تحقیق در خصوص چگونگی نمایش این تصاویر شدند. مسئولان موزه در پاسخ تاکید کردند که این تصاویر صرفا برداشت‌های هنری از یک رهبر محترم فلسطینی بوده است. در بخشی از بیانیه‌ای که این موزه روز دوشنبه منتشر شد آمده است: «هرچند برخی از تصاویر منتشر شده در این آثار هنری چالش برانگیز شده‌اند اما همگی نشان‌دهنده دیدگاه سازندگان آنها در خصوص حمایتشان از آرمان فلسطین و یاسر عرفات به عنوان رئيس فقید سازمان آزادی بخش فلسطین است.» در ادامه هم روز سه‌شنبه سخنگوی این موزه تایید کرد که تمامی این آثار هنری برداشته شده است.

رهبران فلسطینی هم این نمایش را محکوم کرده‌اند. ایهاب بسیسو، وزیر پیشین فرهنگ تشکیلات خودگردان فلسطین که در هیئت مدیره بنیاد عرفات که این موزه را هم اداره می‌کند، حضور دارد در یک پست فیس‌بوکی این نمایش را «پوچ» خواند.

یاسر عرفات که در سال ۱۹۹۶ و در پی بیماری در پاریس جان خود را از دست داد رئيس سازمان آزادی‌بخش فلسطین از سال ۱۹۶۹ و همچنین رئيس و بنیان‌گذار جنبش فتح بود. جریان سیاسی که در سال ۱۹۵۹ آغاز به کار کرد و رهبری آن تا زمان مرگ عرفات بر عهده خود او بود. این رهبر سیاسی فلسطینی در دهه ۱۹۹۰ دولت اسرائيل را به رسمیت شناخت و با نخست وزیر وقت اسرائيل مذاکره کرد. توافق میان این رهبر سیاسی به پیمان اسلو انجامید.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیوان حقوق بشر اروپا شکایت خانواده یاسر عرفات از فرانسه در ماجرای قتل رهبر فلسطینیان را رد کرد

«تنها ایرانی غزه»؛ محافظ سابق یاسر عرفات پس از ۴۰ سال می‌خواهد به وطن بازگردد

محمود عباس بار دیگر به عنوان رهبر جنبش فتح انتخاب شد