Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

تلسکوپ فضایی جیمز وب به مدار نهایی خود در ۱.۵ میلیون کیلومتری زمین رسید

تلسکوپ فضایی جیمز وب
تلسکوپ فضایی جیمز وب Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ناسا تایید کرد که تقریبا یک ماه پس از پرتاب، تلسکوپ فضایی جیمز وب به مدار نهایی خود در ۱.۵ میلیون کیلومتری زمین رسیده است که از آنجا می‌تواند نخستین کهکشان‌های جهان را رصد کند.

آگهی

ناسا تایید کرد که تقریبا یک ماه پس از پرتاب، تلسکوپ فضایی جیمز وب به مدار نهایی خود در ۱.۵ میلیون کیلومتری زمین رسیده است که از آنجا می‌تواند نخستین کهکشان‌های جهان را رصد کند.

این تلسکوپ در ساعت هفت بعد از ظهر به وقت گرینویچ، شتاب‌دهنده‌های خود را فعال کرد تا به نقطه لاگرانژی ۲ برسد که برای رصد کیهان ایده‌آل است.

بیل نلسون، رئیس آژانس فضایی آمریکا در یک بیانیه مطبوعاتی گفت: «وب! به خانه خوش آمدی».

ما یک قدم به کشف اسرار کیهان نزدیک شده‌ایم و نمی‌توانم صبر کنم تا تابستان امسال نخستین تصاویر جدید از جهان را از تلسکوپ وب ببینیم.
بیل نلسون
رئیس آژانس فضایی آمریکا

وی اضافه کرد که «ما یک قدم به کشف اسرار کیهان نزدیک شده‌ایم و نمی‌توانم صبر کنم تا تابستان امسال نخستین تصاویر جدید از جهان را از تلسکوپ وب ببینیم.»

در مداری که با دقت انتخاب شده است، زمین، خورشید و ماه همگی در طرف دیگر محافظ (آفتابگیر) اشعه‌های خورشیدی خود قرار خواهند گرفت که تضمین می‌کند این تلسکوپ در تاریکی و در سرمای بسیار شدید که برای مطالعه نخستین پرتوهای کیهانی از طریق حسگرهای فروسرخ آن ضروری است، کار می‌کند.

جیمز وب بزرگترین و قدرتمندترین رصدخانه نجومی است که تا کنون سیاره زمین را ترک کرده است. این تلسکوپ که از آخرین فناوری‌ها بهره می‌برد با بودجه ۱۰ میلیارد دلاری که هزینه‌ آن شد همچنین گران‌ترین دستگاهی است که در این زمینه تاکنون طراحی و ساخته شده است.

تلسکوپ فضایی جیمز وب هفت تن وزن دارد و به افتخار الهام‌گر برنامه‌های دهه شصت ناسا نام گرفته است. این دستگاه صد برابر از تلسکوپ هابل قویتر است گرچه دانشمندان با توجه به تفاوت‌ها در کارکرد این دو دستگاه از مقایسه این دو خودداری می‌کنند.

این تلسکوپ در تاریخ ۲۵ دسامبر سال گذشته به فضا پرتاب شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا ناسا با تلسکوپ جیمز وب «جهنم» را یافته است؟

شمارس معکوس برای پرتاب بزرگترین تلسکوپ فضایی دنیا؛ هیجان اخترشناسان در اتاق کنترل «جیمز وب»

ناسا برای صرفه‌جویی هزینه‌های توسعه فناوری‌هایش نظر مردم را جویا می‌شود