Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تلسکوپ فضایی کیاپس سیاره‌ای به شکل توپ راگبی کشف کرد

کشف سیاره‌ای به شکل توپ راگبی
کشف سیاره‌ای به شکل توپ راگبی Copyright AFP PHOTO /EUROPEAN SPACE AGENCY
Copyright AFP PHOTO /EUROPEAN SPACE AGENCY
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اندازه‌گیری‌های دقیق تلسکوپ فضایی کیاپس به اخترشناسان امکان داد که به دلیل بیضی‌شکل شدن این سیاره فراخورشیدی و نیروی کشندی قمر آن پی ببرند.

آگهی

تلسکوپ فضایی کیاپس (چیاپس) Cheops موفق شد تا برای اولین بار تغییر شکل یک سیاره را که به دنبال نیروی جاذبه قمرش به شکل یک توپ بیضی شکل راگبی درآمده است ثبت کند.

این سیاره که «دبلیو ای اس پ ۱۰۳ بی» (WASP-103b) نام گرفته است در صورت فلکی هرکول یا زانوزده قرار دارد. فاصله آن با منظومه شمسی ۱۸۰۰ سال نوری است.

نتیجه پژوهش اخترشناسان درباره کشف این سیاره و تغییر شکل یافتن آن روز سه‌شنبه در نشریه علمی «نجوم و فیزیک نجومی» منتشر شد. سرپرستی گروه تحقیق برعهده سوزانا باخوس، اخترشناس پرتغالی در دانشگاه پورتو بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

سیاره‌هایی که تغییر شکل پیدا می‌کنند بسیار به ستاره خود نزدیک هستند و تحت تاثیر نیروی جاذبه آن که نیروی کشندی یا نیروی جزر و مدی خوانده می‌شود قرار می‌گیرند. کره ماه و تاحدودی خورشید همین نقش را تا حدی برای کره زمین ایفا می‌کنند و تغییر شکل دهها سانتی‌متری آن را رقم می‌زنند.

این در حالی است که سیاره شناسایی‌شده از سوی تلسکوپ فضایی کیاپس به شکل چشمگیری به قمرش نزدیک است. امری که باعث شده است بتواند طی کمتر از ۲۴ ساعت مدار به دور قمرش را کامل طی کند.

از سوی دیگر اندازه «دبلیو ای اس پ ۱۰۳ بی» دو برابر سیاره مشتری و حجم آن یک و نیم برابر آن است.

اندازه‌گیری‌های دقیق تلسکوپ فضایی کیاپس به اخترشناسان امکان داد که به دلیل بیضی‌شکل شدن این سیاره فراخورشیدی و نیروی کشندی قمر آن پی ببرند.

اخترشناسان امیدوار هستند تا با استفاده از مشاهدات تلسکوپ فضایی کیاپس و تلسکوپ فضایی جیمز وب که به تازگی به فضا پرتاب شد از ساختار درونی سیاره «دبلیو ای اس پ ۱۰۳ بی» آگاهی پیدا کنند.

کیاپس یک تلسکوپ فضایی اروپایی و محصول همکاری آژانس فضایی اروپا با دفتر فضایی سوئیس است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شمارس معکوس برای پرتاب بزرگترین تلسکوپ فضایی دنیا؛ هیجان اخترشناسان در اتاق کنترل «جیمز وب»

جستجوی تاریخ کیهانی و حیات فرازمینی؛ تلسکوپ فضایی «جیمز وب» راهی فضا می‌شود

رونمایی از فناوری‌های جدید برای شناسایی تمدن‌های بیگانه؛ آغاز عصر تازه شکار موجودات هوشمند