سعد حریری با اشاره به «نفوذ ایران» از عرصه سیاست لبنان کنار کشید

سعد حریری، نخست‌وزیر پیشین لبنان
سعد حریری، نخست‌وزیر پیشین لبنان   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

نخست‌وزیر پیشین لبنان در سخنانش از جریان مستقبل، مهمترین تشکل سیاسی سنی‌ها در لبنان نیز خواست تا با پیروی از او در انتخابات پارلمانی پیش‌رو نامزدی معرفی نکنند.

سعد حریری، نخست‌وزیر پیشین لبنان روز دوشنبه با اشاره به «نفوذ ایران» در کشورش، «هرج و مرج در عرصه بین‌المللی» و «شکاف‌های داخلی» اعلام کرد که از صحنه سیاسی کنار می‌رود.

نخست‌وزیر پیشین لبنان که به دنبال ترور پدرش رفیق حریری در سال ۲۰۰۵ وارد عرصه سیاسی شد تاکنون اصلی‌ترین سیاستمدار سنی لبنان بود. سعد حریری در حالی در جریان یک سخنرانی کوتاه در بیروت از صحنه سیاسی کنار کشید که لبنان با جدی‌ترین بحران اقتصادی و اجتماعی در تاریخ خود روبرو است.

نخست‌وزیر پیشین لبنان در سخنانش از جریان مستقبل، مهمترین تشکل سیاسی سنی‌ها در لبنان نیز خواست تا با پیروی از او در انتخابات پارلمانی پیش‌رو نامزدی معرفی نکنند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

به دلیل نفوذ ایران در کشور، هرج و مرج در صحنه بین‌المللی، شکاف‌های داخلی، فرقه‌گرایی و تجزیه حکومت هیچ فرصت مثبتی در لبنان وجود ندارد.
سعد حریری
نخست‌وزیر پیشین لبنان

سعد حریری در سخنانش گفت: «به دلیل نفوذ ایران در کشور، هرج و مرج در صحنه بین‌المللی، شکاف‌های داخلی، فرقه‌گرایی و تجزیه حکومت هیچ فرصت مثبتی در لبنان وجود ندارد.»

عربستان سعودی پیش از این متحد اصلی سعد حریری در صحنه سیاسی لبنان محسوب می‌شد اما روابط ریاض با نخست‌وزیر پیشین لبنان طی سال‌های گذشته به سردی گرائید. مقامات عربستان طی سال‌های گذشته بر این باور بودند که سعد حریری بیش از حد در برابر حزب‌الله لبنان نرمش نشان می‌دهد.

سعد حریری که اولین بار در سال ۲۰۰۹ به نخست‌وزیری رسید در مجموع سه دوره اداره امور دولت را برعهده داشت.

مطالب مرتبط