Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

چرا حوثی‌های یمن در این حجم به امارات حمله کردند؟

حوثی‌ها و حمله مرگبار به امارات عربی متحده
حوثی‌ها و حمله مرگبار به امارات عربی متحده Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حمله مرگبار حوثی‌ها به امارات عربی متحده، مرحله جدیدی از جنگ هفت ساله یمن است که صدها هزار کشته برجای گذاشته است.

آگهی

حمله مرگبار حوثی‌ها به امارات عربی متحده، مرحله جدیدی از جنگ هفت ساله یمن است که صدها هزار کشته برجای گذاشته است. از همین رو پاسخ به پرسش‌های کلیدی که در پی این حمله شکل گرفته، ضروری است.

چه اتفاقی افتاد؟

رسانه‌های خبری روز دوشنبه ۱۷ ژانویه به نقل از پلیس امارات عربی متحده از انفجار سه تانکر سوخت‌رسانی در ابوظبی و آتش‌سوزی در بخشی از فرودگاه این شهر خبر دادند. مقام‌های اماراتی همچنین گفتند که در پی این انفجارها و آتش‌سوزی‌ها دو هندی و یک پاکستانی کشته شدند.

هم‌زمان با انتشار خبر انفجارها، حوثی‌های یمن مسئولیت حمله به امارات عربی متحده را برعهده گرفتند و اعلام کردند که ممکن است این حملات ادامه پیدا کند. آن‌ها همچنین از شهروندان ساکن امارات متحده عربی خواستند از «تاسیسات حیاتی» این کشور دوری کنند.

چرا حمله به ابوظبی؟

امارات عربی متحده یکی از اعضای ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی در جنگ یمن است که از سال ۲۰۱۵ با حوثی‌ها می‌جنگد. این کشور اگرچه در سال ۲۰۱۹ اعلام کرد که نیروهای خود را از یمن خارج می‌کند اما همچنان با حمایت و آموزش نیروهای مخالف حوثی‌ها در عمل در جنگ درگیر بوده است.

برخی تحلیلگران نظامی بر این نظرند که شکست حوثی‌ها در استان شبوه یمن توسط نیروهایی بوده که امارات عربی متحده آن‌ها را آموزش داده‌ است، رویدادی که امید جنگجویان حوثی برای تصرف شهر کلیدی «مأرب» را نقش بر آب کرد.

مجید المذاجی، محقق مرکز مطالعات استراتژیک صنعا به خبرگزاری فرانسه گفت که نبرد شبوه، معادلات جنگ در یمن را تغییر داده است. او گفت که حوثی‌ها «نگران» هستند و حمله به ابوظبی برای ارسال یک پیام نظامی بوده است.

حوثی‌ها بارها امارات عربی متحده را تهدید کرده‌اند. آن‌ها همچنین در سال ۲۰۱۸ اعلام کردند که حملاتی را علیه این کشور ثروتمند خلیج فارس انجام داده‌اند اما ابوظبی هرگز انجام این حملات را تأیید نکرد.

محمد الباشا، کارشناس یمن در گروه تحقیقاتی ناوانتی هم در گفتگو با خبرگزاری فرانسه با اشاره به نام رسمی جنبش حوثی گفت که حمله به ابوظبی تعجب‌برانگیز نبوده است زیرا انصارالله بارها امارات عربی متحده را تهدید به حمله کرده بود و امروز به این وعده عمل کرده است.

حمله به تأسیسات مهم ابوظبی دو هفته پس از آن صورت گرفت که حوثی‌ها یک کشتی با پرچم امارات را در دریای سرخ توقیف کردند. رسانه‌های وابسته به حوثی‌ها اعلام کردند که این کشتی حامل تجهیزات نظامی بوده است.

آنها چگونه این کار را انجام دادند؟

حوثی‌ها به طور منظم عربستان سعودی را با پهپاد و موشک هدف حمله قرار می‌دهند اما حمله اخیر آن‌ها صحرای عربستان را پشت سر گذاشته است، صحرایی که یمن را از امارات جدا می‌کند.

حوثی‌ها گفته‌اند که برای حمله به پالایشگاه نفت مصفا و فرودگاه ابوظبی از موشک‌های بالستیک ذوالفقار از نوع کروز قدس ۲ و پهپادهای صماد ۳ استفاده کرده‌اند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، حوثی‌ها طیف گسترده‌ای از تجهیزات و تسلیحات نظامی از جمله تانک‌ها و موشک‌های بالستیک را در اختیار دارند که آن‌ها را پس از تصرف صنعا، پایتخت یمن در سال ۲۰۱۴ میلادی به دست آورده‌اند.

حوثی‌ها همچنین مدعی ساخت پهپاد هستند. آن‌ها در مارس سال گذشته با به نمایش گذاشتن تعدادی پهپاد در یک نمایشگاه نظامی در صنعا تلاش کردند تا این ادعا را ثابت کنند.

البته عربستان سعودی و آمریکا مدت‌ها است که ایران را به تامین تجهیزات نظامی مورد نیاز حوثی‌ها متهم می‌کنند، اتهامی که توسط ایران رد می‌شود.

چه اتفاقی خواهد افتاد؟

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان در اواخر روز دوشنبه ۱۷ ژانویه به تلافی حملات حوثی‌ها به تأسیسات نفتی و فرودگاهی امارات عربی متحده، صنعا، پایتخت یمن را بمباران کرد.

آگهی

از همین رو پیش‌بینی می‌شود که امارات عربی متحده به ویژه تأسیسات نفتی و فرودگاهی‌اش در معرض حملات بیشتر حوثی‌ها قرار گیرد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

به گفته برخی از کارشناسان منطقه خاورمیانه، اگرچه امارات عربی متحده از نیروهای نظامی دولت عبدالمنصور ربه هادی در یمن حمایت می‌کند اما پس از آنکه از میزان مشارکت خود در جنگ یمن کاست، دیگر تمایلی برای ورود دوباره به داخل این بحران ندارد.

الیزابت کندال، محقق دانشگاه آکسفورد بر این نظر است که امارات عربی متحده شتابزده واکنش نشان نخواهد داد. به گفته او، امارات عربی متحده سرمایه‌گذاری زیادی در جنوب یمن، به ویژه در زیرساخت‌های سیاسی و نظامی انجام داده است.

آگهی

از همین رو این کارشناس بعید می‌داند که امارات عربی متحده بر اساس یک اقدام «تحریک‌آمیز» از استراتژی بلندمدت خود منحرف شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حملات اسرائيل به بندر الحدیده؛ حوثی‌ها همچنان برای خاموش کردن شعله‌های آتش تلاش می‌کنند

عیدروس الزبیدی مستقر در عدنِ یمن: عملیات زمینی علیه حوثی‌ها لازم است

حوثی‌ها برای «دومین بار» نفتکش حامل نفت روسیه را «به اشتباه» هدف قرار دادند