Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ایران از آغاز مرحله اجرای توافق همکاری‌های راهبردی و جامع ۲۵ ساله با چین خبر داد

Iran Foreign Minister Hossein Amir Abdollahian
Iran Foreign Minister Hossein Amir Abdollahian Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

امیرعبداللهیان در جمع خبرنگاران ضمن انتقاد به عملکرد طرف‌های غربی شرکت کننده در مذاکرات وین و اینکه «هیچ ابتکار عملی ارائه نمی‌دهند»، اعلام کرد که در جریان مذاکرات وین، نماینده چین در کنار نماینده روسیه حامی حقوق هسته‌ای ایران و لغو تحریم‌های وضع شده هستند.

آگهی

ایران روز جمعه از آغاز مرحله اجرای توافق ۲۵ ساله‌ای خبر داد که با چین برای همکاری‌های راهبردی و جامع وضع شده است.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران پس از سفر به پکن و دیدار با وانگ یی، همتای چینی خود اعلام کرد که «ما توافق کردیم که هر دو طرف اجرایی شدن و شروع عملیاتی شدن توافق همکاری‌های راهبردی و جامع ۲۵ ساله دو کشور را اعلام کنیم.»

بنا بر گزارش ایسنا، وزیر خارجه ایران در جریان این سفر علاوه بر گفتگو بر سر بر سر عملیاتی کردن این توافق، درباره موضوعات مهم منطقه‌ای و بین‌المللی همچون تحولات افغانستان و مذاکرات وین با مقامات چینی گفتگو کرده است.

امیرعبداللهیان پس از این سفر، در جمع خبرنگاران ضمن انتقاد به عملکرد طرف‌های غربی شرکت کننده در مذاکرات وین و اینکه «هیچ ابتکار عملی ارائه نمی‌دهند»، اعلام کرد که در جریان مذاکرات وین، نماینده چین در کنار نماینده روسیه حامی حقوق هسته‌ای ایران همچنین لغو تحریم‌های وضع شده علیه این کشور هستند.

فارس نیز به نقل از امیرعبداللهیان نوشت که در جریان این سفر، وانگ یی از «آمادگی کشورش برای توسعه همکاری‌ها در حوزه تامین مالی، انرژی، بانکی و فرهنگی» همچنین «ادامه حمایت از مواضع ایران در مذاکرات وین» خبر داده است.

سند برنامه همکاری جامع ایران و چین روز شنبه ۲۷ مارس ۲۰۲۱ میلادی مصادف با ۷ فروردین در جریان سفر وانگ یی به ایران در آستانۀ پنجاهمین سالگرد روابط دیپلماتیک دو کشور به امضای او و محمدجواد ظریف، وزیر خارجه وقت ایران رسید.

ایران در آن زمان اعلام کرده بود که هدف از امضای آن، تعمیق روابط دوجانبه در موضوعات مختلف، بویژه دفاعی (تقویت زیرساخت‌های دفاعی) و اقتصادی (مشارکت ایران در طرح کمربند‌-راه چین) است.

در زمان امضای رسمی این سند اعلام شد که آنچه به تایید وزرای خارجه دو کشور رسیده «یک نقشه راه برای همکاری‌های جامع دو کشور» است و هنوز «حاوی هیچ قراردادی نیست.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پیامدهای ژئوپولیتیک خروج آمریکا از افغانستان؛ آیا زمین بازی برای ایران و چین گسترده‌تر شد؟

محتوای برنامه همکاری جامع ۲۵ ساله امضا شده میان ایران و چین چیست؟

چین با وجود اعتراض تهران بر حمایت خود از ادعای ارضی امارات بر جزایر سه‌گانه ایران پافشاری کرد