ایران از آغاز مرحله اجرای توافق همکاری‌های راهبردی و جامع ۲۵ ساله با چین خبر داد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Iran Foreign Minister Hossein Amir Abdollahian
Iran Foreign Minister Hossein Amir Abdollahian   -   کپی رایت  AP Photo

ایران روز جمعه از آغاز مرحله اجرای توافق ۲۵ ساله‌ای خبر داد که با چین برای همکاری‌های راهبردی و جامع وضع شده است.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران پس از سفر به پکن و دیدار با وانگ یی، همتای چینی خود اعلام کرد که «ما توافق کردیم که هر دو طرف اجرایی شدن و شروع عملیاتی شدن توافق همکاری‌های راهبردی و جامع ۲۵ ساله دو کشور را اعلام کنیم.»

بنا بر گزارش ایسنا، وزیر خارجه ایران در جریان این سفر علاوه بر گفتگو بر سر بر سر عملیاتی کردن این توافق، درباره موضوعات مهم منطقه‌ای و بین‌المللی همچون تحولات افغانستان و مذاکرات وین با مقامات چینی گفتگو کرده است.

امیرعبداللهیان پس از این سفر، در جمع خبرنگاران ضمن انتقاد به عملکرد طرف‌های غربی شرکت کننده در مذاکرات وین و اینکه «هیچ ابتکار عملی ارائه نمی‌دهند»، اعلام کرد که در جریان مذاکرات وین، نماینده چین در کنار نماینده روسیه حامی حقوق هسته‌ای ایران همچنین لغو تحریم‌های وضع شده علیه این کشور هستند.

فارس نیز به نقل از امیرعبداللهیان نوشت که در جریان این سفر، وانگ یی از «آمادگی کشورش برای توسعه همکاری‌ها در حوزه تامین مالی، انرژی، بانکی و فرهنگی» همچنین «ادامه حمایت از مواضع ایران در مذاکرات وین» خبر داده است.

سند برنامه همکاری جامع ایران و چین روز شنبه ۲۷ مارس ۲۰۲۱ میلادی مصادف با ۷ فروردین در جریان سفر وانگ یی به ایران در آستانۀ پنجاهمین سالگرد روابط دیپلماتیک دو کشور به امضای او و محمدجواد ظریف، وزیر خارجه وقت ایران رسید.

ایران در آن زمان اعلام کرده بود که هدف از امضای آن، تعمیق روابط دوجانبه در موضوعات مختلف، بویژه دفاعی (تقویت زیرساخت‌های دفاعی) و اقتصادی (مشارکت ایران در طرح کمربند‌-راه چین) است.

در زمان امضای رسمی این سند اعلام شد که آنچه به تایید وزرای خارجه دو کشور رسیده «یک نقشه راه برای همکاری‌های جامع دو کشور» است و هنوز «حاوی هیچ قراردادی نیست.»