امام جماعتی که خواستار «سوزاندن یهودیان» شده بود دیگر اجازه اقامت در بلژیک ندارد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
امام جماعت مسجد الخلیل در بروکسل
امام جماعت مسجد الخلیل در بروکسل   -  کپی رایت  AP Photo

دولت بلژیک روز پنجشنبه اعلام کرد که اقامت یک امام جماعت اهل مراکش را سه ماه پیش به دلیل فراخوانش برای «سوزاندن یهودیان» ممنوع کرد.

سامی مهدی، وزیر مشاور بلژیک در امور پناهندگی و مهاجرت گفت که بروکسل محمد تجکانی، امام جماعت مسجدی در بروکسل را «تهدیدی برای امنیت ملی» تشخیص داده است. محمد تجکانی تا سال گذشته امام جماعت مسجد الخلیل در محله مولنبک بروکسل بود. این مسجد یکی از مهمترین مراکز مذهبی و فرهنگی مسلمانان در بلژیک محسوب می‌شود.

وزیر مشاور بلژیک در امور پناهندگی و مهاجرت بلژیک گفت که اجازه اقامت محمد تجکانی روز ۱۲ اکتبر لغو شد. محمد تجکانی در ویدئویی که از او منتشر شده خواستار «سوزاندن یهودیان» شده بود. بنا به اعلام مقامات بلژیک او پیش از این در سال ۲۰۰۹ نیز این درخواست را مطرح کرده بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

کسانی را که تفرقه‌افکنی می‌کنند و امنیت ملی ما را تهدید می‌کنند تحمل نخواهیم کرد.
سامی مهدی
وزیر مشاور در امور پناهندگی و مهاجرت بلژیک

دستگاه اطلاعاتی بلژيک محمد تجکانی را که یکی از امامان جماعت بانفوذ این کشور محسوب می‌شد تحت نظر داشت.

به گفته سامی مهدی دوره ممنوعیت اقامت محمد تجکانی در بلژیک ده ساله است. وی گفت: «کسانی را که تفرقه‌افکنی می‌کنند و امنیت ملی ما را تهدید می‌کنند تحمل نخواهیم کرد.»

یکی از رسانه‌های بلژیک گزارش داده که محمد تجکانی اکنون دیگر در این کشور به سر نمی‌برد اما از وکیل مدافعش خواسته است تا ممنوعیت اقامتش را از نظر حقوقی به چالش بکشد. بنا به همین گزارش محمد تجکانی ۴۰ سال در بلژیک اقامت داشت و همسر و فرزندانش نیز در این کشور به سر می‌برند.