Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

دفتر زندگی کدام چهره‌های بین‌المللی در سال ۲۰۲۱ بسته شد؟

چهره‌هایی که در سال ۲۰۲۱ چشم از جهان فروبستند
چهره‌هایی که در سال ۲۰۲۱ چشم از جهان فروبستند Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یورونیوز فارسی در آستانه سال نوی میلادی نگاهی انداخته است به چهره‌هایی که در سال ۲۰۲۱ چشم از جهان فروبستند.

آگهی

عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس‌جمهوری پیشین الجزایر در کنار چهره‌هایی همچون کالین پاول، وزیر خارجه پیشین آمریکا و دزموند توتو، برنده پیشین جایزه صلح نوبل از جمله شخصیت‌هایی بود که در سال ۲۰۲۱ درگذشت.

یورونیوز فارسی در آستانه سال نوی میلادی نگاهی انداخته است به چهره‌هایی که در سال ۲۰۲۱ چشم از جهان فروبستند.

لری کینگ (۲۰۲۱-۱۹۳۳)

لری کینگ، مجری سرشناس آمریکایی پس از ابتلا به بیماری همه‌گیر «کووید ۱۹» در ماه ژانویه سال ۲۰۲۱ در سن ۸۷ سالگی درگذشت. او سابقه ۲۵ سال همکاری با شبکه «سی ان ان» را در کارنامه داشت. این مجری آمریکایی با بسیاری از رهبران جهان، هنرمندان و شخصیت‌های سرشناس مصاحبه کرده بود.

AP Photo
لری کینگAP Photo

کریستوفر پلامر (۲۰۲۱-۱۹۲۹)

کریستوفر پلامر، هنرپیشه کانادایی که در فیلم «اشک‌ها و لبخندها» بازی کرده بود در ماه فوریه سال ۲۰۲۱ چشم از جهان فروبست. او که برای فیلم «تازه‌کارها» برنده جایزه اسکار شده بود در فیلم‌های «واترلو»، «ذهن زیبا» و «دختری با خالکوبی اژدها» نیز در مقابل دوربین رفته بود.

AP Photo
کریستوفر پلامرAP Photo

احمد زکی یمانی (۲۰۲۱-۱۹۳۰)

احمد زکی یمانی، وزیر نفت پیشین عربستان سعودی در ماه فوریه سال ۲۰۲۱ در سن ۹۱ سالگی درگذشت. او چهره برجسته تحریم نفتی سال ۱۹۷۳ بود که اقتصاد کشورهای غربی را با بحران روبرو کرد. وی بین سال‌های ۱۹۶۲ تا ۱۹۸۶ وزیر نفت عربستان سعودی بود.

AP Photo
احمد زکی یمانیAP Photo

برتران تاورنیه (۲۰۲۱-۱۹۴۱)

برتران تاورنیه، کارگردان سرشناس فرانسوی در ماه مارس سال ۲۰۲۱ در سن ۷۹ سالگی چشم از جهان فروبست. «یکشنبه در بیرون شهر»، «قاضی و قاتل»، «طعمه» و «ساعت ساز سن پل» از جمله آثار مهم برتران تاورنیه محسوب می‌شود.

AP Photo
برتران تاورنیهAP Photo

شاهزاده فیلیپ (۲۰۲۱-۱۹۲۱)

شاهزاده فیلیپ، همسر ملکه بریتانیا در ماه آوریل سال ۲۰۲۱ در سن ۹۹ سالگی درگذشت. او در سال ۱۹۴۷ با الیزابت دوم که در آن زمان شاهزاده الیزابت خوانده می‌شد ازدواج کرد. آنها صاحب چهار فرزند شدند که شاهزاده چارلز، فرزند ارشد آنها اکنون ولیعهد بریتانیا است.

AP Photo
شاهزاده فیلیپAP Photo

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دونالد رامسفلد (۲۰۲۱-۱۹۳۲)

دونالد رامسفلد، وزیر دفاع پیشین آمریکا در ماه ژوئن سال ۲۰۲۱ در سن ۸۸ سالگی درگذشت. او دو بار و بین سال‌های ۱۹۷۵ تا ۱۹۷۷ و ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۶ رئیس پنتاگون بود. دونالد رامسفلد طراح و معمار جنگ عراق در دوران ریاست‌جمهوری جورج بوش پسر بود. رسوایی انتشار عکس‌هایی از شکنجه زندانیان در زندان ابوغریب عراق در دوران حضور او در سمت وزارت روی داد.

AP Photo
دونالد رامسفلدAP Photo

ژان پل بلموندو (۲۰۲۱-۱۹۳۳)

ژان پل بلموندو، از مطرح‌ترین هنرپیشه‌های فرانسوی بعد از جنگ جهانی دوم در ماه سپتامبر ۲۰۲۱ چشم از جهان فروبست. او که ستاره «موج نو» در سینمای فرانسه محسوب می‌شد با فیلم «از نفس‌افتاده» ساخته ژان لوک گدار به شهرت رسید.

AP Photo
ژان پل بلموندوAP Photo

عبدالعزیز بوتفلیقه (۲۰۲۱-۱۹۳۷)

عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس‌جمهوری پیشین الجزایر در ماه سپتامبر سال ۲۰۲۱ در سن ۸۴ سالگی درگذشت. او رکورددار دوره زمامداری در الجزایر بود. عبدالعزیز بوتفلیقه در سال ۲۰۱۹ به دنبال اعتراضات گسترده از نامزدی مجدد در انتخابات ریاست‌جمهوری انصراف داده بود.

AP Photo
عبدالعزیز بوتفلیقهAP Photo

کالین پاول (۲۰۲۱-۱۹۳۷)

کالین پاول، وزیر خارجه پیشین ایالات متحده در ماه اکتبر سال ۲۰۲۱ پس از ابتلا به ویروس کرونا درگذشت. او بین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵ در دولت جورج بوش پسر رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا بود. نام او به دلیل سخنرانی‌اش در جلسه شورای امنیت سازمان ملل در توجیه آغاز جنگ علیه عراق با پرونده این جنگ گره خورده است.

AP Photo
کالین پاولAP Photo

برنار تپی (۲۰۲۱-۱۹۴۳)

برنار تپی، سیاستمدار فرانسوی و از چهره‌های جنجالی دنیای ورزش، سیاست و تجارت در این کشور در ماه اکتبر سال ۲۰۲۱ در سن ۷۸ سالگی چشم از جهان فروبست. نام او با چند پرونده فساد مالی گره خورده بود. وی در سال ۱۹۹۷ نزدیک به شش ماه را در زندان گذرانده بود.

AP Photo
برنار تپیAP Photo

فردریک ویلم دوکلرک (۲۰۲۱-۱۹۳۶)

فردریک ویلم دوکلرک، آخرین رئیس‌جمهوری سفیدپوست آفریقای جنوبی در ماه نوامبر سال ۲۰۲۱ در سن ۸۵ سالگی درگذشت. او به همراه نلسون ماندلا، رهبر جنبش ضدآپارتاید در آفریقای جنوبی برنده جایزه صلح نوبل شده بود.

AP Photo
فردریک ویلم دوکلرکAP Photo

دزموند توتو (۲۰۲۱-۱۹۳۱)

دزموند توتو از چهره‌های اصلی مبارزه با نژادپرستی و حکومت آپارتاید در آفریقای جنوبی در آخرین روزهای سال ۲۰۲۱ چشم از جهان فروبست. او در سال ۱۹۸۴ برای فعالیت‌هایش برنده جایزه صلح نوبل شده بود.

AP Photo
دزموند توتوAP Photo
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشت عکس برتر سال ۲۰۲۱؛ وقتی تصاویر روایت می‌کنند

عکس‌های برتر سال ۲۰۲۱؛ شکوه طبیعت و ردپای فعالیت‌های بشر

حمله به کنگره و خروج از کابل؛ دو رویداد سال ۲۰۲۱ که به وجهه آمریکا ضربه زد