دادگاه بلژیک با استرداد رپر سلطنت‌ستیز به اسپانیا مخالفت کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
والتونیک، خواننده سبک رپ اهل اسپانیا
والتونیک، خواننده سبک رپ اهل اسپانیا   -   کپی رایت  AP Photo

دادگاهی در بلژیک روز سه‌شنبه با استرداد والتونیک، خواننده اسپانیایی سبک رپ را که به دلیل «توجیه تروریسم» در کشورش محکوم شده است رد کرد.

این رپر اسپانیایی از سال ۲۰۱۸ به بلژيک پناهنده شده است. وکلای مدافع وی حکم دادگاه تجدیدنظر خنت را پیروزی «برای آزادی بیان» توصیف کردند.6

والتونیک که ترانه‌هایش را به زبان کاتالان می‌خواند در واکنش به رد درخواست استردادش به اسپانیا گفت: «من آزادم و دیگر آزادی‌ام مشروط نیست. من از ۱۸ سالگی کار موسیقی انجام می‌دهم، تروریست نیستم و دادگاه هم حق را به من داد.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

اسپانیا فقط جای جشن و سواحل دریا نیست، آمار هنرمندان زندانی هم دارد.
والتونیک
خواننده سبک رپ

این خواننده سبک رپ پس از تائید محکومیتش به سه سال و نیم زندان به بلژیک پناهنده شد. دستگاه قضایی اسپانیا او را به دلیل «توجیه تروریسم»، «توهین به نهاد سلطنت» و «تهدید» در ترانه‌هایش مجرم شناخته است.

والتونیک در اعتراض به تعداد زیاد هنرمندان زندانی در اسپانیا گفت: «اسپانیا فقط جای جشن و سواحل دریا نیست، آمار هنرمندان زندانی هم دارد.»

دادگاه خنت در سال ۲۰۱۸ با درخواست استرداد والتونیک مخالفت کرده بود اما دادستانی درخواست تجدیدنظر در این حکم را ارائه کرد. دیوان دادگستری اروپا نیز در سال ۲۰۲۰ به درخواست قضات بلژیکی اعلام کرد که رویه قضایی طی شده در اسپانیا برای استرداد والتونیک به دلیل «توجیه تروریسم» معتبر نیست.