Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

آیا غربالگری سرطان پروستات در پنج سال آینده امکان‌پذیر است؟

آیا غربالگری سرطان پروستات امکان‌پذیر می شود؟
آیا غربالگری سرطان پروستات امکان‌پذیر می شود؟ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پروفسور راس ایلز از موسسه تحقیقات سرطان بریتانیا گفت که پیشرفت در ژنتیک و تصویربرداری پزشکی این امکان را فراهم کرده است که غربالگری سرطان پروستات در سال های آینده امکان‌پذیر شود.

آگهی

پروفسور راس ایلز از موسسه تحقیقات سرطان بریتانیا گفت که پیشرفت در ژنتیک و تصویربرداری پزشکی این امکان را فراهم کرده است که غربالگری سرطان پروستات در سال های آینده امکان‌پذیر شود.

با وجود اینکه سرطان پروستات یکی از شایع‌ترین سرطان‌ها است اما هیچ معادلی با ماموگرافی معمولی که سرطان پستان را تشخیص می‌دهد برای آن وجود ندارد.

البته یک آزمایش خون وجود دارد که سطوح پروتئینی به نام آنتی‌ژن اختصاصی پروستات، «پی.سی.آ» (PSA) را بررسی می‌کند اما کمیته ملی غربالگری بریتانیا آن را توصیه نمی‌کند. از آزمایش PSA برای راهنمایی پزشکان و کمک به نظارت بر تومورها استفاده می‌شود.

سالانه حدود ۵۰ هزار نفر در بریتانیا به سرطان پروستات مبتلا می‌شوند و نزدیک به ۱۲ هزار نفر جان خود را در این کشور به دلیل ابتلا به این بیماری از دست می‌دهند.

سرطان پروستات می‌تواند آهسته در بدن افراد رشد کند و در سنین بالا بر آن‌ها تأثیر گذارد. بنابراین اگرچه این بیماری برای برخی کشنده است اما برخی دیگر می‌توانند تنها حامل آن بوده بدون اینکه به زندگی آن‌ها لطمه‌ای وارد شود.

پروفسور ایلز گفت از هر ۱۲ مرد بالاتر از ۵۵ سال که با سطح بالایی از «پی.سی.آ» مواجه هستند، فقط یک نفر نیاز به درمان دارد و ۱۱ نفر دیگر برای توموری که هیچ مشکلی برایشان ایجاد نمی‌کند، با عوارض جانبی مضر درمان خواهند شد.

او گفت: «ما واقعا باید بهتر از این باشیم. در برنامه غربالگری سرطان پستان این نسبت سه به یک است.»

پروفسور ایلز در ادامه گفت که پیشرفت‌های پزشکی در درک اینکه چه فردی به واسطه‌ خصوصیات ژنتیکی‌اش در معرض خطر بیشتری است به همراه نتایج آزمایش خون و اسکن بدن می‌تواند به طرح‌ریزی یک برنامه غربالگری سرطان پروستات کمک کند.

او به بی‌بی‌سی گفت: «با وجود پیشرفت‌های ژنتیکی و همچنین تصویربرداری، به‌ویژه ام‌آر‌آی، ما واقعاً به اطلاعات بیشتری نیاز داریم، اما احتمالاً به اجرای برنامه غربالگری مناسب در سه تا پنج سال آینده نزدیک هستیم.»

او در ادامه گفت: «ممکن است لازم باشد که از همه آنها با هم استفاده کنیم ... تا بتوانیم افرادی را که بیماری قابل توجهی دارند، پیدا کنیم.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

اما پروفسور پیتر جانسون، مدیر بالینی ملی سرطان در نهاد «ان.اچ.اس» انگلستان با بیان اینکه دستیابی به روش‌های درمانی بهتر، به بهبود بیماران کمک کرده است، گفت که برنامه غربالگری سرطان پروستات همچنان دشوار است. او گفت: «دلیل مشکل بودن این است که سرطان پروستات تمایل به رشد آهسته‌تری دارد.»

او گفت: «چیزهایی که آهسته‌تر به سمت شما می‌روند، اغلب اختلالات بسیار کمتری در بدن ایجاد می‌کنند، بنابراین بسیار مهم است که به جستجو ادامه دهیم و تحقیقات زیادی در این زمینه وجود دارد.»

پروفسور پیتر جانسون همچنین هشدار داد که بروز همه‌گیری کنونی به این معنی است که وضعیت هزاران نفری که نیاز به درمان دارند، حتی تشخیص داده نشده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا پزشکان قصد دارند نام سرطان را از برخی انواع آن بردارند؟

کشف جدید اسرائیلی‌ها؛ سلول‌های سیستم ایمنی در سرطان مغز «دوجانبه» عمل می‌کنند

پادتن به جای شیمی‌درمانی؛ آسترازنکا برای مقابله با سرطان هوش مصنوعی را به خدمت می‌گیرد