روسیه گوگل و متا را به دلیل حذف نکردن «محتوای ممنوع» میلیاردها روبل جریمه کرد

روسیه گوگل و متا را به دلیل حذف نکردن «محتوای ممنوع» میلیاردها روبل جریمه کرد
Copyright Jeff Chiu/Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved
Copyright Jeff Chiu/Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روسیه روز جمعه ۲۴ دسامبر شرکت گوگل و متا (فیس‌بوک) را به‌دلیل حذف نکردن محتوای «ممنوع» به ترتیب جریمه‌های بی‌سابقه ۷/۲ میلیارد روبل (معادل ۸۷ میلیون یورو) و ۱.۹ میلیارد روبل (معادل ۲۳ میلیون یورو) محکوم کرد که نشانه‌ای از افزایش فشار در این کشور علیه غول‌های دیجیتال است.

آگهی

روسیه روز جمعه ۲۴ دسامبر شرکت گوگل و متا (فیس‌بوک) را به‌دلیل حذف نکردن محتوای «ممنوع» به ترتیب جریمه‌های  بی‌سابقه ۷/۲ میلیارد روبل (معادل ۸۷ میلیون یورو) و ۱.۹ میلیارد روبل (معادل ۲۳ میلیون یورو) محکوم کرد که نشانه‌ای از افزایش فشار در این کشور علیه غول‌های دیجیتال است. 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در سال‌های اخیر مقام‌های روسیه به تشدید کنترل خود در فضای اینترنت ادامه داده‌اند؛ جایی که هنوز منتقدان کرملین می‌توانند با آزادی نسبی سخن بگویند.

اگرچه شرکت گوگل در سال‌های اخیر بارها در کشورهای اروپایی و همچنین نهادهای اتحادیه اروپا به‌ویژه به دلیل نقض مقررات مربوط به رقابت محکوم شده، اما مبلغ جریمه دادگستری روسیه علیه همین شرکت بی‌سابقه است.

دادگاه مسکو در بیانیه‌ای در تلگرام اعلام کرد که گوگل و متا به دلیل حذف نکردن محتوای غیرقانونی از پلتفرم خود و به اتهام «تکرار جرم» محکوم شدند.

دادگاه مشخص نکرد که منظور چه محتوایی است. گوگل بدون بیان جزییات به خبرگزاری فرانسه گفت: «ما اسناد دادگاه را مطالعه می‌کنیم و سپس درباره اقداماتی که باید اتخاذ شود تصمیم خواهیم گرفت.»

شرکت خدمات فدرال نظارت بر ارتباطات، فناوری اطلاعات و رسانه‌های جمعی روسیه در ماه اکتبر «متا» را تهدید به جریمه بین پنج تا ۱۰ درصد از گردش مالی سالانه این شرکت در روسیه کرده بود. این نهاد امروز در بیانیه‌ای با تشریع «محتوای ممنوع» گفت در این مورد محتوای ممنوعه، یا «نفرت مذهبی» را ایجاد کرده که حاوی اطلاعات «غیرقابل اعتماد» یا «خطرناک» برای خردسالان بوده است یا «سازمان‌های تروریستی یا افراطی» را تبلیغ کرده‌ است.

این نهاد مدعی شد که شبکه‌های اجتماعی فیس‌بوک و اینستاگرام همچنان بیش از ۲ هزار محتوای ممنوعه در روسیه دارند و این رقم برای گوگل بیش از ۲۶۰۰ مطلب است. 

خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع آگاه این نهاد دولتی روسیه گزارش کرد علاوه بر فشار برای جریمه، مقامات تهدید کرده‌اند که در صورت عدم همکاری کارکنان اپل و گوگل، آن‌ها بازداشت خواهند شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دادگاه اتحادیه اروپا جریمه ۲.۴ میلیارد یورویی گوگل را تایید کرد

کره‌جنوبی برای مقابله با تسلط گوگل و اپل بر بازارهای دیجیتال قانون وضع کرد

اولین مصاحبه یولیا ناوالنایا همسر الکسی ناوالنی؛ از چگونگی شنیدن خبر مرگ او تا انتقاد از غرب