Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پایان دور هشتم مذاکرات احیای برجام؛ گفتگوها «به‌زودی» از سر گرفته خواهد شد

محل برگزاری مذاکرات هسته‌ای ایران در وین
محل برگزاری مذاکرات هسته‌ای ایران در وین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام در وین، هشتمین دور مذاکرات برای احیای برجام به پایان رسید و دیپلمات‌ها برای بررسی شرایط و مشورت‌های بیشتر راهی پایتخت‌های خود می‌شوند.

آگهی

نشست پایانی کمیسیون مشترک برجام در هشتمین دور گفتگوهای هسته‌ای برای احیای برجام در وین برگزار شد.

در این نشست که علاوه بر ایران مذاکره‌کنندگان ۴+۱ و همچنین انریکه مورا، نماینده اتحادیه اروپا نیز حضور داشتند، در خصوص بحث‌های صورت گرفته در چند روز اخیر جمع بندی صورت گرفت و قرار شد گفتگوها پس از وقفه چند روزه بار دیگر از سر گرفته شود.

این نشست در حالی برگزار شد که حصول توافق میان ایران و آژانس برای نصب دوربین‌ها در تاسیسات ساخت سانتریفیوژ کمی از سردی فضای گفتگوها کاسته و امیدها را برای پیشرفت در مسیر حصول به توافق کمی افزایش داده بود.

آقای گروسی روز جمعه در یک نشست خبری با نشان دادن دوربین‌های جدیدی که قرار است به جای دوربین‌های از کار افتاده در کرج نصب شود تاکید کرد که این مدل جدید حتی با وجود حملات خرابکارانه هم به کار خود ادامه خواهند داد.

همزمان با برگزاری نشست پایانی کمیسیون مشترک، برخی از رسانه‌ها به نقل از دیپلمات‌های اروپایی گزارش داده‌اند که دور بعدی گفتگوها در روز ۲۷ دسامبر در وین از سر گرفته خواهد شد. علی باقری مذاکره کننده ارشد ایرانی صبح روز جمعه بدون اشاره به جزئيات در خصوص زمان آغاز گفتگوهای دور بعد تایید کرده بود که مذاکرات پس از وقفه‌ای چند روزه بار دیگر از سر گرفته خواهد شد.

در عین حال برخی از رسانه‌ها به نقل از دیپلمات‌های اروپایی تاکید کرده‌اند که در گفتگوهای این دور بخش‌هایی از پیشنهادات تیم جدید ایرانی وارد متن پیش‌نویسی شده که در ۶ دور گفتگو با عباس عراقچی به دست آمده بود.

پیش از حصول توافق میان ایران و آژانس برای نصب دوربین‌ها در تاسیسات ساخت سانتریفیوژ تسا در کرج، بسیاری از دیپلمات‌های غربی و آمریکایی از احتمال تشکیل جلسه اضطراری شورای حکام آژانس و صدور قطعنامه‌ای در محکومیت ایران خبر داده بودند. اتفاقی که به نظر می‌رسد پس از پذیرش ایران برای نصب دوربین‌های جدید دست‌کم فعلا از دستور کار خارج شده باشد و همچنان مذاکرات برای حصول به توافقی در خصوص احیای برجام ادامه داشته باشد.

میخائيل اولیانوف، نماینده روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی هم در حساب توییتری خود با اشاره به پایان نشست کمیسیون مشترک برجام تاکید کرد گفتگوها به زودی از سر گرفته خواهد شد.

طرف‌های اروپایی از زمان آغاز مذاکرات با تیم جدید ایرانی، مواضع تهران را ناامید‌کننده و نگران کننده خوانده‌اند. ضمن اینکه کشورهای غربی تاکید می‌کنند که تاکنون مذاکرات جدید بی‌نتیجه ادامه یافته و تیم ایرانی توجهی به فوریت و اهمیت مذاکرات نمی‌دهد. این در حالیست که در مقابل مذاکره کنندگان ایرانی نسبت به فضای گفتگوها ابراز خوشبینی می‌کنند و در عین حال تاکید دارند در صورتی که آمریکا آمادگی لغو تحریم‌ها را داشته باشد حصول به توافق چندان دور از دسترس نخواهد بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«اروپا به توافق هسته‌ای امیدوار است»؛ معمار تحریم‌های ایران از تیم آمریکا جدا شد

بنت: برای حصول توافق خوب با ایران، باید از موضع سرسختانه با این کشور برخورد کرد

گفتگوهای «احیای برجام» یا مذاکرات «رفع تحریم‌ها»؛ در وین چه خواهد گذشت؟