Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

کاهش دوباره نرخ بهره در ترکیه؛ سقوط یکساله لیر از ۱۰۰ درصد گذشت

تابلوی یک صرافی در آنکارا
تابلوی یک صرافی در آنکارا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بانک مرکزی ترکیه روز پنجشنبه از تصمیم‌گیری در خصوص کاهش یک واحد درصدی نرخ بهره خبر داد.

آگهی

نرخ برابری لیر ترکیه در برابر دلار آمریکا با سقوط ۵.۹۳ درصدی در جریان مبادلات روز پنجشنبه به پایین‌ترین حد تاریخی خود رسید.

بانک مرکزی ترکیه روز پنجشنبه از تصمیم‌گیری در خصوص کاهش یک واحد درصدی نرخ بهره خبر داد. بدین ترتیب نرخ بهره در ترکیه از ۱۵ به ۱۴ درصد کاهش می‌یابد.

در پی اعلام این تصمیم، نرخ برابری هر دلار آمریکا در مقابل لیر از ۱۴.۸۲ به ۱۵.۷۰ افزایش پیدا کرد. یکسال پیش و در جریان معاملات ۱۶ دسامبر سال ۲۰۲۰، هر دلار آمریکا در برابر ۷.۷۹ لیر داد و ستد می‌شد. این نرخ در فاصله یکسال گذشته ۱۰۱ درصد افزایش یافته و به عبارت دیگر نرخ برابری هر لیر ترکیه در این مدت ۱۰۱ درصد کاهش یافته است.

نرخ مبادله هر یورو نیز در مقابل لیر رزو پنجشنبه از ۱۶.۷۳ تا ۱۷.۷۹ بالا رفت. این نرخ نیز یکسال پیش ۹.۵۱ بود.

نرخ بهره در ترکیه با تصمیم بانک مرکزی و تحت فشار رئیس جمهوری این کشور از ماه سپتامبر گذشته تا کنون ۵ واحد درصد کاهش یافته و از ۱۹ به ۱۴ درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم در ترکیه در فاصله سپتامبر تا نوامبر گذشته از ۱۹.۵۸ به ۲۱.۳۱ درصد افزایش یافته است.

آقای اردوغان بر خلاف جریان فکری مسلط بر تئوری‌های اقتصادی معتقد است که افزایش نرخ بهره موجب افزایش نرخ تورم نمی‌شود. رئیس جمهوری ترکیه پیشتر اعلام کرده بود که دولت او در پی بدل کردن این کشور به قطب تولید کالاهای ارزان در منطقه و تقویت اقتصاد این کشور با اتکا به رشد صادرات و سرمایه‌گذاری است.

بر همین اساس، وزارت بازرگانی ترکیه اعلام کرده که این کشور هدف صادراتی ۱۲ ماهه سال ۲۰۲۱(۲۱۱ میلیارد دلار) را در ۹ ماه نخست سال محقق کرده و موفق به ثبت صادرات ۲۱۲.۲ میلیارد دلاری شده است.

با این وجود، اقتصاددانان منتقد آقای اردوغان معتقدند که مدل طراحی شده از سوی دولت او برای تقویت رشد اقتصادی ترکیه به قیمت کاهش سطح رفاه عمومی به دلیل افت ارزش لیر و جهش نرخ تورم تمام خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اردوغان از مردم ترکیه خواست پس‌اندازهای خود را به لیر نگه دارند

تغییر وزیر دارایی ترکیه چه بر سر نرخ برابری لیر در مقابل یورو و دلار آورد؟

اردوغان از موضع پدرو سانچز در قبال جنگ غزه تشکر کرد