سهم بی‌سابقه اتباع خارجی در مبادلات بازار مسکن ترکیه همزمان با کاهش ارزش لیر

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
شهر استانبول در ترکیه
شهر استانبول در ترکیه   -  Copyright  Canva

آخرین داده‌های منتشرشده از وضعیت خرید و فروش مسکن در ترکیه نشان می‌دهد که سهم اتباع خارجی از خریدها در بازار مسکن این کشور در ماه نوامبر (آبان/آذر) به سطح بی‌سابقه‌ای رسید.

بنا به این آمار فروش مسکن به شهروندان خارجی در ترکیه در ماه نوامبر نزدیک به ۵۰ درصد افزایش یافت. این در حالی است که نرخ برابری لیر، واحد پول ترکیه طی هفته‌های اخیر کاهش یافته است. امری که قیمت مسکن در ترکیه را برای اتباع خارجی که با ارزهای پرمبادله وارد بازار خرید و فروش مسکن در این کشور می‌شوند به شکل قابل توجهی کاهش داده است.

داده‌های موسسه آمار ترکیه نشان می‌دهد که شمار مبادلات در بازار مسکن از نوامبر سال ۲۰۲۰ تا نوامبر سال جاری ۵۹ درصد افزایش یافته است. سرمایه‌گذاری در بازار مسکن با توجه به نرخ تورم در ترکیه که بیش از ۲۰ درصد است به راهی برای حفظ قدرت خرید در برابر تورم تبدیل شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

از سوی دیگر کاهش نرخ بهره وام‌های مسکن از سوی بانک‌های دولتی نیز در رونق بازار مسکن بی‌تاثیر نبوده است.

کاهش ارزش واحد پول ترکیه روز دوشنبه نیز باعث شد تا رکورد جدیدی از نرخ برابری لیر در برابر دلار آمریکا به ثبت برسد. هر دلار آمریکا روز دوشنبه در ازای ۱۴.۹۹ لیر مبادله شد. ارزش واحد پول ترکیه از ابتدای ماه سپتامبر (۱۰ شهریور) تاکنون بیش از ۴۰ درصد کاهش یافته است.

ارزش سرمایه‌گذاری با ارز خارجی در بازار مسکن ترکیه در ۱۱ ماه منتهی به ماه نوامبر حدود هشت میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار تخمین زده می‌شود. رقمی که از پیش‌بینی کارشناسان بازار مسکن بیشتر بود.

شهر استانبول محبوب‌ترین محل برای سرمایه‌گذاران خارجی است. آنتالیا و آنکارا، پایتخت ترکیه پس از استانبول بیشترین محبوبیت را نزد سرمایه‌گذاران خارجی دارند. سرمایه‌گذاران خارجی امیدوارند که طی ماه‌های آتی روند جهش قیمت مسکن در ترکیه برای جبران افت ارزش لیر آغاز شود.