Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

رادیو بیگم، صدایی برای زنان افغان در دوران حکومت طالبان

رادیو بیگم، صدایی برای زنان افغان
رادیو بیگم، صدایی برای زنان افغان Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رادیو بیگم در کابل، امید اندکی برای زنانی است که با روی کار آمدن طالبان بیش از گذشته در چهاردیواری خانه حبس شده‌اند. رادیو بیگم به عنوان رادیویی زنانه با کادر فنی که بیشتر کارکنان آن را خانم‌ها تشکیل می‌دهند می‌خواهد فرصتی برای زنان ایجاد کند.

آگهی

رادیو بیگم در کابل امید اندکی برای زنانی است که با روی کار آمدن طالبان بیش از گذشته در چهاردیواری خانه حبس شده‌اند. این رادیو به عنوان رسانه‌ای زنانه با کادر فنی که بیشتر کارکنان آن را خانم‌ها تشکیل می‌دهند می‌خواهد فرصتی برای زنان ایجاد کند.

حمیده امان، بنیانگذار رادیو بیگم می‌گوید: «راه‌اندازی رادیو برای من یک راه حل بدیهی بود، چرا که در رادیو تنها با صدا سر و کار داریم و نه با تصویر. از سوی دیگر رادیو بیگم یک رادیوی اختصاصی برای زنان است. به باور من طالبان این نوع رویکرد را منع نمی‌کند چرا که نوعی از یک خدمت عمومی به زنان به شمار می‌آید.»

AFP
حمیده امانAFP

او می‌افزاید: «در شرایط کنونی افسردگی در سراسر افغانستان- به ویژه در میان زنان - وجود دارد. برای آنهایی که در اینجا کار می‌کنند، این یک فرصت تازه است، راهی است برای بیرون رفتن از خانه و ادامه کار و سهیم شدن در فضای عمومی. برای مایی که می‌توانیم به کار خود ادامه دهیم، یعنی هنوز امیدی وجود دارد.»

یک رسانه مستقل برای آگاهی‌بخشی به زنان

خانم امان در سال ١٩٧٣ در کابل متولد شد و سال ١٩٨١ همراه خانواده‌اش به سوییس رفت و آنجا پناهنده شد. او ٢٠ سال در سوییس زندگی کرد و تحصیلاتش را در رشته روزنامه‌نگاری و ادبیات به پایان رساند .او سپس در یک هفته نامه سویسی به فعالیت پرداخت و پس از وقوع یازدهم سپتامبر در سال ٢٠٠١، به افغانستان بازگشت. خانم امان آنجا با رسانه‌های مختلف همکاری داشت. رادیو بیگم به تعریف او «یک رسانه مستقل برای آگاهی‌بخشی به زنان است.»

AFP
زنان افغان مشغول فعالیت رسانه‌ایAFP

این روزنامه‌نگار می‌گوید: «رادیو بیگم فضایی است برای برون ریختن ترس‌ها، احساسات و بیان و روایت داستان‌ها و راهی برای شنیده شدن و شنیدن صداها. زنانی که درها به رویشان بسته شده با استفاده از چنین فرصتی می‌توانند از طریق تلفن و دیگر روش‌ها صدایشان را به ما گوش برسانند و با ما در تماس باشند.»

AFP
مرسل از حاضران در کلاس‌های رادیو بیگمAFP

مرسل، دختر جوان افغان که در کلاس رادیو بیگم حضور یافته به دیگر دختران می‌گوید که به برنامه‌های این رادیو گوش فرا دهند و این فرصت طلایی را از دست ندهند. به ویژه دخترانی که در حال حاضر فرصت آموختن و مدرسه رفتن را از دست داده‌اند.

برنامه‌های آموزشی و درمانی با حضور روانشناس و پزشک زنان

در رادیو بیگم نکات آموزشی مختلفی به زنان توضیح داده می‌شود. از مسايل بهداشتی گرفته تا سلامت روان. خانم امان بر این باور است که وضعیت به وجود آمده در افغانستان و شرایط دشوار اقتصادی موجب شکل‌گیری موجی از ناامیدی در میان افغان‌ها و به ویژه زنان این کشور شده است.

او درباره برنامه‌های این رادیو چنین توضیح می‌دهد: «ما یک متخصص روانشناس را به استودیوی خود دعوت کرده و افراد می‌توانند تلفنی سوال‌های خود را مطرح کنند. در همین حال در برنامه‌ای دیگر یک پزشک متخصص زنان داریم تا پاسخگوی سوالات باشد.»

رادیو بیگم مارس ۲۰۲۱ در کابل پا گرفت و برنامه‌های آن برای شهروندان ولایات مختلف افغانستان قابل دسترسی است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان ملل: طالبان با وجود عفو عمومی ۷۲ نفر از نیروهای حکومت سابق را اعدام کرده است

درآمد ۹۰۰ هزار دلاری حاصل دسترنج زنان افغانستان در تولید ابریشم

اعتراف رهبر طالبان به اختلافات درونی: خواستید با اتحاد عزلم کنید اما دچار تفرقه نشوید