پنج نکته در مورد اولاف شولتس، صدراعظم جدید آلمان؛ جوانی چپ که مدافع راستگرای کارگران شد

اولاف شولتس و آنگلا مرکل
اولاف شولتس و آنگلا مرکل Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دوران پسامرکل پس از ۱۶ سال فرا رسید. اولاف شولتس، سوسیال دموکرات ۶۳ ساله روز چهارشنبه به عنوان صدراعظم جدید آلمان جانشین آنگلا مرکل شد. این مرد کیست؟

آگهی

دوران پسامرکل پس از ۱۶ سال فرا رسید. اولاف شولتس، سوسیال دموکرات ۶۳ ساله روز چهارشنبه به عنوان صدراعظم جدید آلمان جانشین آنگلا مرکل شد.

کمی بیش از دو ماه پس از پیروزی در انتخابات پارلمانی در پایان سپتامبر، اولاف شولتس، وزیر سابق دارایی رهبری یک دولت ائتلافی بی‌سابقه را که از سه حزب سوسیال-دموکرات‌ها، سبزها و لیبرال‌ها تشکیل شده، آغاز کرد.

آقای شولتس در حالی مدیریت بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا را در دست گرفته که نشریه اشپیگل او را نماد «کسالت در سیاست» توصیف کرده است. اما این مرد کیست که مدتهاست در خانواده سیاسی خود مورد بی مهری قرار گرفته است؟

تولد جوانی چپگرا

او در ۱۴ ژوئن ۱۹۵۸ در اسنابروک واقع در شمال آلمان و از پدری فروشنده دوره گرد و مادری خانه‌دار به دنیا آمد. آقای شولتس در سال ۱۹۷۵ به شاخه جوانان حزب سوسیال-دموکرات پیوست. سپس موهای خود را بلند کرد و ژاکت‌های پشمی به تن در تعدادی از تظاهرات جوانان چپگرا شرکت کرد.

در همان زمان، او دانشجوی رشته حقوق بود. سپس او موفق شد که در سال ۱۹۵۸ یک دفتر حقوقی با هدف حل و فصل دعاوی مرتبط با قانون کار تاسیس کند. آقای شولتس به ویژه پس از اتحاد دو آلمان در سال ۱۹۰۰ و در جریان خصوصی‌سازی شرکت‌های فعال در بخش شرقی، خود را به عنوان مدافع جدی حقوق کارگران مطرح کرد.

فعالیت سیاسی طولانی

فعالیت سیاسی او در سال ۱۹۹۸ و پس از پیروزی در انتخاب مجلس به طور جدی آغاز شد. سپس در سال ۲۰۰۲، تحت رهبری صدراعظم باتجربه گرهارد شرودر، مربی سیاسی‌اش، دبیرکل سوسیال-دموکرات‌ها(SPD) شد.

AP Photo
اولاف شولتس در کنار گرهارد شرودر، سال ۲۰۰۵AP Photo

زمانی که آنگلا مرکل در سال ۲۰۰۵ قدرت را در دست گرفت و نخستین دولت ائتلاف خود را با مشارکت سوسیال-دموکرات‌ها و اتحادیه دموکرات مسیحی تشکیل داد، اولاف شولز به عنوان وزیر کار منصوب شد. بین سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۹، او عضو دولتی بود که موفق شد کشور را از گرفتار شدن در بحران جدی مالی-اقتصادی نجات دهد.

در سال ۲۰۱۱، او به عنوان شهردار هامبورگ انتخاب شد و بار دیگر قدرت را در منطقه زادگاهش به دست سوسیال دموکرات‌ها بازگرداند. او در دوران تصدی خود یک مهدکودک رایگان برای خانواد‌ها تاسیس کرد و یک برنامه عظیم ساخت و ساز مسکن را کلید زد.

آقای شولتس در سال ۲۰۱۸ و زمانی که ۶۰ ساله شده بود به عنوان وزیر دارایی و معاون صدراعظم، آنگلا مرکل، دوباره به دولت ائتلافی آلمان بازگشت.

گردش به راست

لارس هایدر، سردبیر روزنامه هامبورگر آبندبلات (Hamburger Abendblatt) به یورونیوز گفت که در حزب سوسیال دمکرات، بسیاری از اعضا اولاف شولتس را «بیش از حد میانه رو و حتی بیش از حد راستگرا» می‌دانند.

او در تدوین برنامه اصلاحات راستگرایانه در بازار کار آلمان که در دهه ۲۰۰۰ از سوی گرهارد شرودر به اجرا گذاشته شد، نقش داشت و در کسوت وزارت کار آلمان نیز سن بازنشستگی در این کشور را افزایش داد. عملکردی که با انتقاد شدید جناح چپ حزب سوسیال دموکرات مواجه بوده است.

بازگشت زیرکانه با راهنمای چپ

میانه‌روی بسیار او موجب شد تا در سال ۲۰۱۹ از رسیدن به کرسی ریاست حزب ناکام بماند ولی همه‌گیری کرونا این فرصت را در اختیار او گذاشت تا در مقام وزارت دارایی خودنمایی کند و مانع از وارد آمدن آسیب جدی به اقتصاد آلمان شود تا بار دیگر به عرصه رهبری حزب بازگردد.

او در جریان انتخابات سپتامبر گذشته نیز به لطف سردادن شعارهایی همچون جلوگیری از کاهش مالیات ثروتمندان، برقراری مستمری‌های پایدار، توسعه مسکن اجتماعی و بنانهادن اقتصاد عاری از گازهای کربنی موفق شد تا نظر بخش بیشتری از رای‌دهندگان آلمانی را به حزب سوسیال دموکرات جلب کند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

پرونده پولشویی

درست قبل از انتخابات، او مجبور شد در برابر کمیته مالی بوندستاگ حاضر شود و در مورد اتهام عدم افشای اطلاعات مربوط به عملیات ضد پولشویی توسط مقامات وزارت دارایی از خود دفاع کند. اولاف شولتس مدعی شد که وزارت دارایی در دوران صدارت او مبارزه با جرایم مالی را «به طور مستمر بهبود بخشیده» است. وزارت دارایی تحت هدایت او پیشتر نیز به دلیل عدم نظارت کافی در دوران ورشکستگی شرکت وایرکارد (Wirecard) که بزرگترین رسوایی مالی آلمان پس از جنگ جهانی دوم لقب گرفته، مقصر دانسته شده بود. با این حال، این موارد مانع از تکیه او بر کرسی صدارت اعظم آلمان نشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصادف کامیون با خودروی نظامیان آمریکا در بزرگراهی در آلمان

ارتش آمریکا: سامانه‌های دفاع هوایی و پهپادی حوثی‌ها در دریای سرخ را منهدم کردیم

چرا حیات سیاسی نتانیاهو به جنگ غزه و حتی گسترش آن در منطقه گره خورده است؟