Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

هوادار «گوانتاناموی فرانسوی» یا «بانوی آهنین»؛ نامزد جمهوریخواهان فرانسه مشخص می‌شود

اریک سیوتی و والری پکرس
اریک سیوتی و والری پکرس Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که مارین لوپن، رهبر حزب راست افراطی «اتحاد ملی» و اریک زمور، نامزد اسلام‌ستیز رقبای اصلی گزینه نهایی جمهوریخواهان فرانسه برای راهیابی به دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری و رقابت با امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری کنونی خواهند بود.

آگهی

حزب جمهوریخواهان فرانسه روز شنبه در حالی نامزد خود برای انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو را خواهد شناخت که در دور دوم این رای‌گیری اریک سیوتی، سیاستمدار هوادار ایجاد «گوانتانوموی فرانسوی» با والری پکرس، عضو دولت نیکولا سارکوزی، رئیس‌جمهوری پیشین این کشور رقابت خواهد کرد.

اریک سیوتی، نماینده جناح تندروی حزب محافظه‌کار جمهوریخواهان در مجلس ملی فرانسه در دور اول رای‌گیری با کسب بیش از ۲۵ درصد آراء از دیگر نامزدها پیشی گرفت. او که با مواضع سختگیرانه‌اش در قبال مهاجران شناخته می‌شود برای مقابله با تروریسم پیشنهاد کرده است که «گوانتاناموی فرانسوی» ساخته شود.

برگزاری همه‌پرسی برای «توقف مهاجرت گسترده» از دیگر پیشنهادهای اریک سیوتی است. این سیاستمدار ۵۶ ساله وعده داده است که با «تابوهای نزاکت سیاسی» مقابله خواهد کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

اریک زمور، نامزد اسلام‌ستیز و راست افراطی انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه که حضورش در عرصه کارزار انتخاباتی بسیاری از معادلات سیاسی را برای دیگر نامزدها بهم هم زده از پیشتازی اریک سیوتی در دور اول انتخابات کنگره جمهوریخواهان استقبال کرده است.

با این حال بخت اصلی برای کسب نامزدی راست‌ سنتی در فرانسه والری پکرس، وزیر پیشین بودجه در دوران ریاست‌جمهوری نیکولا سارکوزی است. او که اکنون ریاست منطقه «ایل دو فرانس» به مرکزیت پاریس را برعهده دارد خود را «دو سوم آنگلا مرکل و یک سوم مارگارت تاچر» معرفی کرده است.

والری پکرس، ۵۴ ساله همچنین با الهام از لقب مارگارت تاچر و با یک بازی کلامی در زبان فرانسه خود را همزمان «بانوی آهنین» و «بانوی اهل عمل» می‌خواند.

تلفظ دو عبارت «بانوی آهنین» (dame de fer) و «بانوی اهل عمل» (dame de faire) در زبان فرانسه مشابه است.

والری پکرس با استفاده از این القاب تلاش می‌کند تا رای‌دهندگان محافظه‌کار را متقاعد کند که بهترین گزینه برای انجام اصلاحات اقتصادی لیبرال و همزمان مقاومت در برابر مخالفان و موج اعتصاب‌های احتمالی کسی جز خود او نیست.

او در دور اول رای‌گیری با فاصله‌ای اندک پس از اریک سیوتی در جایگاه دوم قرار گرفت تا میشل بارنیه، مذاکره‌کننده ارشد اتحادیه اروپا در گفتگوهای برکسیت و زاویه برتران، وزیر پیشین کار و بهداشت از گردونه رقابت حذف شوند.

انتخابات ریاست جمهوری فرانسه قرار است در روزهای ۱۰ و ۲۴ آوریل (۲۱ فروردین و چهارم اردیبهشت) سال آینده برگزار شود. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که مارین لوپن، رهبر حزب راست افراطی «اتحاد ملی» و اریک زمور رقبای اصلی نامزد جمهوریخواهان فرانسه برای راهیابی به دور دوم انتخابات و رقابت با امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری کنونی این کشور خواهند بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«کودکان مهاجر دزد و متجاوز و قاتلند»؛ آغاز محاکمه اریک زمور، رقیب احتمالی ماکرون در انتخابات

نخستین جلسه دادگاه رسیدگی به جنایات جنگی مقامات سوری در فرانسه آغاز شد

دزدی از جواهرفروشی «ستاره‌نشان» در پاریس؛ سارقان مسلح از چنگ پلیس گریختند