Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کمیته پارلمانی بریتانیا: لایحه دولت برای بازگرداندن قایق‌های مهاجران ناقض‌ قوانین حقوق بشر است

Migration France Britain
Migration France Britain Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا به تازگی لایحه‌ای را پیشنهاد کرده که به نیروهای در حال گشت‌زنی در کانال مانش اجازه می‌دهد قایق‌های حامل مهاجران را به سمت فرانسه برگردانند.

آگهی

یک کمیته پارلمانی بریتانیا روز چهارشنبه از لایحه دولت که با هدف بازدارندگی مهاجران از تلاش برای رسیدن به بریتانیا با قایق‌های کوچک تنظیم شده بود، انتقاد کرد و گفت که این کار تنها باعث به خطر افتادن زندگی مهاجران می‌شود آنهم بدون آنکه برای توقف سفرهای خطرناک در کانال مانش موثر باشد.

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا به تازگی لایحه‌ای را پیشنهاد کرده که به نیروهای در حال گشت‌زنی در کانال مانش اجازه می‌دهد قایق‌های حامل مهاجران را به سمت فرانسه برگردانند.

لایحه «ملیت و مرزها» همچنین ارائه درخواست پناهندگی را برای افرادی که به طور غیرقانونی وارد این کشور می‌شوند سخت‌تر می‌کند.

اما کمیته مشترک حقوق بشر پارلمان که یک هیأت فراحزبی شامل اعضایی از هر دو مجلس پارلمان است، روز چهارشنبه گفت که «سیاست بازگرداندن» مهاجران احتمالاً با قوانین بین‌المللی حقوق بشر و قوانین دریایی در تضاد است.

کمیته در گزارش خود اعلام کرد: «بازگرداندن مهاجران، جان انسان‌ها را در دریا به خطر می‌اندازند. این خطر بویژه برای افرادی که در کشتی‌های کوچک و غیرقابل دریانوردی و بدون تجهیزات نجات‌غریق مناسب هستند، آنهم در یک مسیر کشتیرانی شلوغ و اغلب با آب‌های ناآرام، بیشتر است. این وضعیت در مورد مهاجران در قایق‌های کوچک در کانال مانش صدق می‌کند.»

بیانیه کمیته بویژه در زمانی منتشر می‌شود که غرق شدن ۲۷ مهاجر در تاریخ ۲۴ نوامبر در آبهای مانش، افکار عموی هر دو کشور را متاثر کرده است. این حادثه، مرگبارترین حادثه مهاجرتی بود که تاکنون در کانال مانش ثبت شده است. یکی از بازماندگان قایق بادی مهاجران در آن روز می‌گوید که مسافران با مقامات بریتانیایی و فرانسوی تماس اضطراری داشته‌اند، اما هر دو طرف به آنها گفتند که با دیگری تماس بگیرند.

دفاع دولت از لایحه

بوریس جانسون می‌گوید که با لایحه «ملیت و مرزها» فعالیت قاچاقچیانی را که هزاران یورو برای ترتیب دادن عبور از این کانال دریافت می‌کنند، تضعیف می‌کند.

تام پرسگلاو، وزیر محافظه کار بریتانیا که مسئول مقابله با مهاجرت‌های غیرقانونی است نیز این موضوع که لایحه دولت ناقض قوانین بین‌المللی است را رد و اعلام کرده است که دولت به دنبال جلوگیری از مرگ و میر در دریا و از کار انداختن باندهای جنایتکار است.

او در مقابل اعضای کمیته گفت: «آنچه را که هفته گذشته دیدیم یک تراژدی وحشتناک و غیرقابل تصور بود. فکر این که زنان و کودکان و مردان جان خود را در این راه از دست داده‌اند وحشتناک است و عزم من را برای حل این مشکل سخت‌تر می‌کند تا با هدف حفظ زندگی‌ها، این مسیر را غیرقابل استفاده کنم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پلیس پناهجویان آفریقایی و افغان بی‌خانمان را مجبور به تخلیه از ساختمانی خالی در حومه پاریس کرد

تصاویر کمپ‌های موقت در دانکرک و کاله؛ حادثه مرگبار کانال مانش مهاجران را منصرف نکرده است

در بریتانیا میانگین سنی زنانی که درمان‌های باروری را شروع می‌کنند به بیش از ۳۵ سال رسید