Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دیپلمات اروپایی: مشخص نیست مذاکرات با ایران از چه نقطه‌ای آغاز شود، ۴۸ ساعت آینده مهم است

��تل محل مذاکرات هسته‌ای
هتل محل مذاکرات هسته‌ای Copyright VLADIMIR SIMICEK/AFP
Copyright VLADIMIR SIMICEK/AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دیپلمات‌های اروپایی روز سه‌شنبه ۳۰ نوامبر (۹ آذر) گفتند که ایران باید این هفته در مذاکرات احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ از خود جدیت نشان دهد، در غیر اینصورت به «مشکل» بر خواهند خورد. آن‌ها تاکید کردند نمی‌دانند آیا تهران مذاکرات را از همان‌جایی که در ژوئن (خرداد) متوقف کرده بود از سر می‌گیرد یا خیر.

آگهی

دیپلمات‌های اروپایی روز سه‌شنبه ۳۰ نوامبر (۹ آذر) گفتند که ایران باید این هفته در مذاکرات احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ از خود جدیت نشان دهد، در غیر اینصورت به «مشکل» بر خواهند خورد. آن‌ها تاکید کردند نمی‌دانند آیا تهران مذاکرات را از همان‌جایی که در ژوئن (خرداد) متوقف کرده بود از سر می‌گیرد یا خیر.

مذاکره کنندگان پس از یک وقفه پنج ماهه، روز دوشنبه گفت‌وگوهای احیای برجام را از سر گرفتند.

دیپلمات‌های ارشد بریتانیایی، فرانسوی و آلمانی به خبرنگاران گفتند که این هفته برای تعیین اینکه آیا ایران در احیای برجام جدی است یا خیر، مهم خواهد بود گرچه آن‌ها [اروپایی‌ها] نمی‌خواهند ضرب‌الاجل‌های غیرواقعی وضع کنند.

طبق گزارش رویترز، یک دیپلمات ارشد اروپایی با تخمین اینکه ۷۰ تا ۸۰ درصد از پیش‌نویس توافق در ژوئن گذشته تکمیل شده بود، گفت: «ما همچنان منتظر هستیم ببینیم آیا طرف ایرانی تمایل دارد از جایی که کار متوقف شد، ادامه دهد.»

وی افزود: «۴۸ ساعت آینده بسیار مهم است چرا که این موضوع را متوجه می‌شویم و تایید می‌کنیم.» وی ابراز امیدواری کرد که مذاکرات از جایی که متوقف شد آغاز شود و افزود: «پس از آن وارد کار بسیار فشرده می‌شویم.»

این دیپلمات تاکید کرد که برخی از دشوارترین مسائل در میان ۲۰ تا ۳۰ درصدی است که حل نشده باقی مانده‌اند.» وی با مثالی گفت: «از جمله اینکه درباره سانتریفیوژهای پیشرفته‌ای که ایران برخلاف توافق اولیه از آن‌ها برای غنی‌سازی اورانیوم استفاده می‌کند چه باید کرد.»

جمع‌بندی شش دور مذاکرات قبلی در وین یک پیش‌نویس است، نه یک توافق.
علی باقری
مذاکره کننده ارشد ایران

علی باقری کنی، مذاکره کننده ارشد ایران با این حال موضعی مبهم اتخاذ کرد و در جمع خبرنگاران گفت: «جمع‌بندی شش دور مذاکرات قبلی در وین یک پیش‌نویس است، نه یک توافق.»

وی افزود: «پیش‌نویس محل مذاکره است بنابراین تا زمانی که درباره همه چیز به توافق نرسیم، یعنی درباره هیچ چیز توافقی وجود ندارد. همه طرف‌ها نیز این موضوع را قبول دارند.»

وزیر خارجه اسرائیل در دیدار با ماکرون: یک تهدید نظامی معتبر علیه ایران اعمال شود

در حالی دور هفتم مذاکرات پیگیری می‌شود که همزمان با آن یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل روز سه‌شنبه در دیدار با امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه بر لزوم «تشدید» تحریم‌ها علیه ایران و اعمال یک «تهدید نظامی معتبر» برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای تاکید کرد.

تحریم‌ها علیه ایران نباید لغو شوند. آن‌ها باید تشدید شوند. ما باید یک تهدید نظامی معتبر را علیه ایران اعمال کنیم
یائیر لاپید
وزیر امور خارجه اسرائیل

وی در بیانیه‌ای گفت: «تحریم‌ها علیه ایران نباید لغو شوند. آن‌ها باید تشدید شوند. ما باید یک تهدید نظامی معتبر را علیه ایران اعمال کنیم.»

دیدار مقام اسرائیلی با ماکرون در حالی در کاخ الیزه در پاریس انجام شد که شب قبل از آن ماکرون با ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران تلفنی صحبت کرده بود. 

ماکرون در این گفت‌وگو از تهران خواسته بود تا به‌طور سازنده در مذاکرات احیای برجام حضور داشته باشد. ابراهیم رئیسی نیز طبق گزارش رسانه‌های ایران در این گفت‌وگو تاکید کرد: «کسانی که نقض عهد را در برجام آغاز کرده اند، باید اعتماد طرف مقابل را جلب کنند تا مذاکرات به صورت واقعی و نتیجه بخش پیش برود.»

با این حال وزیر خارجه اسرائیل در دیدار با ماکرون تاکید کرد: «به همراه نخست وزیر [نفتالی بنت] و وزیر دفاع [بنی گانتس] که هفته دیگر به واشنگتن خواهند رفت، به کار خود ادامه می‌دهیم تا جهان به‌طور کامل متوجه تهدید ایران شود.»

وی به ماکرون گفت که اسرائیل معتقد است ایران صرفا در مذاکرات برای ادامه پیشرفت در برنامه‌ هسته‌ای خود و رهایی از تحریم‌های اقتصادی زمان می‌خرد.

وزیر خارجه اسرائیل قبل از پاریس به لندن رفته بود و با همتای بریتانیایی خود درباره ایران صحبت کرده بود.

از سوی دیگر میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین روز گذشته در توییتی گفت: «ایالات متحده آمریکا، آمادگی خود را برای لغو تمامی تحریم‌های مغایر با برجام در ازای برگشتن ایران به تعهدات هسته‌اش تایید می‌کند.»

وی تاکید کرد فهرست ملموس تحریم‌هایی که قرار است لغو شوند منوط به مذاکره است.

تهران بارها تاکید کرده است شرط به نتیجه رسیدن مذاکرات این است که تمام تحریم‌های آمریکا علیه ایران برداشته شود و امکان راستی‌آزمایی نیز فراهم شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بلینکن: واشنگتن نسبت به ایران چندان خوشبین نیست اما برای توافق دیر نشده است

گفتگوهای «احیای برجام» یا مذاکرات «رفع تحریم‌ها»؛ در وین چه خواهد گذشت؟

سرنوشت توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های غربی؛ گروسی: برجام دیگر معنا ندارد